Тренувальні вправи на визначення другорядних членів речення



Скачати 115.9 Kb.
Дата конвертації15.12.2016
Розмір115.9 Kb.
ТипУрок
Урок № 31

Тема: Тренувальні вправи на визначення другорядних членів речення.

Мета:

навчальна: узагальнити відомості про другорядні члени речення, застосовуючи набуті знання на практиці; формувати життєву компетентність;

розвивальна: розвивати мовне чуття, абстрактне мислення, пам'ять, мовленнєві вміння, навички зіставлення, порівняння;

виховна: виховувати ставлення до життя як цінності, повагу до життєвих категорій, викликати бажання глибше збагнути велич українського генія Т.Г.Шевченка.

Внутрішньопредметні зв’язки : лексикологія, синтаксис, мова і мовлення.

Міжпредметні зв’язки : художня література, живопис, історія.

Тип уроку : урок формування вмінь і навичок.

Обладнання: мультимедійна презентація, репродукції картин Т.Г.Шевченка.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

Любіть красу своєї мови,

Звучання слів, правопис слів:

Це квітка ніжна і чудова

Коханих батьківських степів.

Д.Білоус


890533899.jpg

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Бесіда

  • Яку функцію виконують другорядні члени речення ?

  • Що означає та на які питання відповідає додаток ?

  • Що означає та на які питання відповідає означення ?

  • Що означає та на які питання відповідає обставина ?

  • Які речення називають поширеними ? Які — непоширеними ?

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Вступне слово вчителя

Узагальнюючи знання про другорядні члени речення, ми здійснимо подорож Тарасовими шляхами, адже щороку 9 березня вшановуємо генія українського народу Тараса Григоровича Шевченка. 1840


ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Учитель . Життя нашого поета таке дивне, що, слухаючи про нього, можна було б сказати, що це — легенда, коли б усе це діялось не перед нашими очима (С.Васильченко).



Дослідження-відновленняc:\users\1\desktop\анімашки\12814379.gif

  • Відновити текст, визначивши межі речень. Визначити відновлені члени речення. Скористуйтеся довідкою.

Тарас Шевченко народився в селі … (К к)оли йому не було й 2-ох років, батьки повернулися до … (У у) вбогій хатині… минули … літа малого Тараса (Х х)лопчик підріс, і батько віддав його в науку до … (У у) 9 років Тарасик втратив … (Н н)езабаром не стало й …

Слова для довідок : Моринці, Кирилівка, дід Іван, дитячі, дяк, мама, батько. 334649160.jpg

З’ясуйте за словником значення слова дяк.



Дяк — служитель православної церкви, що допомагає священику під час богослужіння; псаломщик.

Творче конструюванняc:\users\1\desktop\анімашки\ucos34x.jpg

  • Складіть поширене речення, підкресліть головні та другорядні члени. Якими частинами мови вони виражені? Скористайтеся довідкою.

Довідка : знають, всьому, у, світі, Кобзаря, творчість, багатогранну.
Гра «Будь уважним»

  • З’єднайте лініями

Підмет

Присудок

Означення

Обставина

Додаток



Фізкультхвилинка

Раз — підняти руки вгору,

Два — нагнутися додолу,

Не згинайте, діти, ноги,

Як торкаєтесь підлоги,

Три, чотири — прямо стати,

Будем знову починати.

Хто зуміє присідати

І ногам роботу дати ?

Раз — піднялись, два — присіли,

Хай мужніє наше тіло.

Хто втомився присідати,

Може вже відпочивати.

Руки в боки, руки так,

Руки вгору, як вітряк.
Культура мовлення

Перегляньте відео про бажання малого Тарасика навчатися .А ким ви хочете стати ? Запишіть речення, використовуючи другорядні члени речення.



Робота з текстом біля дошкиc:\users\1\desktop\анімашки\79966779.gif

  • Прослухайте вірш Т.Шевченка «Садок вишневий коло хати». Підкресліть другорядні члени речення. Які асоціації викликала у вас поезія?

Садок вишневий коло хати,

Хрущі над вишнями гудуть,

Плугатарі з плугами йдуть,

Співають ідучи дівчата,

А матері вечерять ждуть.


Сім’я вечеря коло хати,

Вечірня зіронька встає.

Дочка вечерять подає,

А мати хоче научати,

Так соловейко не дає.
Поклала мати коло хати

Маленьких діточок своїх;

Сама заснула коло їх.

Затихло все, тілько дівчата

Та соловейко не затих.

(Між 19 і 30 травня 1847 С.-Петербург)


Розділ «Ми маємо таланти»

  • Чи є у вас вдома «Кобзар» Т.Шевченка ?

  • Які поезії Т.Шевченка ви знаєте напам’ять ?

  • Розгляньте малюнки учнів до творів Т.Шевченка. Чи змогли б ви намалювати ілюстрації до вашої улюбленої поезії ?




Встановлення відповідностіc:\users\1\desktop\анімашки\193.gif

  • Встановіть відповідність між реченням та його схемою .

1.Тарас знав силу слова. А

2. Іван Сошенко вчив Тараса малювати. Б

3. Навчався Шевченко в Академії мистецтв. В

Г



Рубрика «Живопис»c:\users\1\desktop\анімашки\ucos4c.jpg

Випишіть з тексту другорядні члени речення.

0_c77d_bfb1e6c8_-1-l

Т.Шевченко. Офорт «У Києві»

Тарас Шевченко і Україна… Ці два слова злилися в одне ціле, вони означили собою наше минуле, сучасне і майбутнє. Синівську любов до матері-України та рідного народу проніс поет через усе життя. Саме тому з-під його пера з’явилися рядки, написані кров’ю серця:

Я так її, я так люблю

Мою Україну убогу,

Що проклену святого Бога,

За неї душу погублю!

Улітку 1843 року Тарас Шевченко поїхав в Україну, де не був 14 років і за якою дуже сумував, живучи в Петербурзі. Трагічне становище кріпаків (і його рідних в тому числі) отруїли радість відвідування рідного краю. Під впливом того, що побачив і пережив, задумав видання «Живописної України». Сюди повинні були ввійти малюнки, які б відображали руїни замків, храми, укріплення, народний побут, обряди, найважливіші події, починаючи від заснування Києва. Наприкінці 1844 року Тарас Григорович видав перший випуск із 6 офортів : «У Києві», «Видубицький монастир у Києві», «Судна рада», «Казка», «Старости», «Дари в Чигирині 1649 р.».


Дослідження-аналіз «Чому так ?»

  • Демонстрування репродукції картини Т.Шевченка «Селянська родина».10

Бесіда

  • Кого ви бачите на картині ?

  • Що ви можете сказати про настрій селян?

  • Які предмети побуту зображені на полотні ?

  • Поясніть, чому виділені іменники в першій групі речень є означеннями, а в другій — додатками. На які питання відповідають ці іменники ?


Перша група. 1. Біля убогої хатини селянина — молоде подружжя і дитина. 2. Стосунки між подружжям доброзичливі і лагідні.

Друга група. 1. Колоселянина сидить собака з насторожено піднятою мордою. 2. Старі люди милувалися молодим подружжям.


Мовний аналіз

  • Демонстрування репродукції офорту Т.Шевченка «Дари в Чигирині 1649 р.» .0_c770_4fd37023_-1-l



Бесіда

Розгляньте репродукцію. Що спільного між нею та текстом завдання ? Чи можна було б обидва твори опублікувати в книжці з назвою «Історія нашого народу» ?



Завдання

Спишіть речення, ставлячи іменники, що в дужках, у потрібному відмінку. Підкресліть усі члени речення.

Офорт «Дари в Чигирині» створено на історичну (тема). Посли сусідніх з (Україна) держав привезли подарунки Богданові Хмельницькому. На варті біля входу до (світлиця) стоять козаки. Стривожений турецький посланець з багатими (дар). Польський посол насторожено сидить на (лава). А у широкому (крісло) спокійно розсівся посол із Росії.

Словникова роботаc:\users\1\desktop\анімашки\015.gif


  • З’ясуйте значення слів : офорт, світлиця, лава.

Офорт—вид гравірування, при якому лінії малюнка роблять різцем або голкою на смолярному покритті металевої граверної дошки і протравлюють кислотою ; відбиток з дошки, гравірованої таким способом.

Світлиця —1. Чиста, світла, парадна кімната в будинку. 2. Кімната в будинку. 3. Невелика кімната у верхній частині будинку.

Лава—дошка (або кілька дощечок) на стояках (іноді прикріплена до стіни), на яку сідають або кладуть, ставлять що-небудь, ослін.

12

Т.Шевченко — академік гравюри


V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Робота в групахc:\users\1\desktop\анімашки\ucos324w34.jpg

Гра «Хто більше»

  • Прочитайте назви пісень на слова Т.Шевченка, що стали народними. Запишіть якнайбільше назв українських народних пісень, які ви знаєте.Назвіть використані в них другорядні члени речення.

«Реве та стогне Дніпр широкий», «Така її доля», «Тече вода в синє море», «Думи мої, думи мої», «Плавай, плавай, лебедонько», «Як умру, то поховайте», «Ой одна я, одна», «Ой люлі, люлі, моя дитино», «Садок вишневий коло хати», «Зоре моя вечірняя», «Туман, туман долиною», «На городі коло броду», «На панщині пшеницю жала», «Тече вода з-під явора» та ін.

kobzar.gif


Гра «Хто швидше»

Доберіть означення до іменників : Шевченко, Україна.

Доберіть обставини до дієслів : жити, навчатися.

Доберіть додатки до дієслів : шанувати, захищати.


8f81676d-i.jpg
Гра «Так» чи «Ні»?

(Якщо так — підніміть руку)



  • Слово або група слів, що передають повідомлення, пораду, наказ називається реченням. (Так)

  • Речення не має граматичної основи. (Ні)

  • Граматична основа — це підмет і додаток. (Ні)

  • Речення має головні і другорядні члени речення. (Так)

  • Речення, у якому крім головних є другорядні члени називається поширеним. (Так)

  • Називний відмінок називається прямим. (Так)

  • Прийменник може входити до складу другорядних членів речення. (Так)


Гра «Чи правда, що …»

Визначте правильні формулювання, якщо є неправильні, виправте їх.



  • Додаток — це головний член речення. (Другорядний)

  • Обставина відповідає на питання як? де? куди? коли? звідки?

  • Означення найчастіше виражається прикметником або займенником, рідше іменником.

  • Додаток відповідає на питання непрямих відмінків.

  • Обставина найчастіше виражається прикметником або іменником у непрямому відмінку з прийменником.(Виражається прислівником або іменником у непрямому відмінку з прийменником)



VІ. ПІДСУМОК УРОКУ

Слово вчителя.

Народ свято береже пам'ять про Тараса Шевченка і переказує з уст в уста чимало легенд, як наприклад, історія про портрет.

Ще коли Тарас Григорович жив у Києві, одного разу до нього зайшов знаменитий чоловік і просить, щоб він його змалював. Балакаючи з цим паном, Тарас Григорович моментально накреслив олівцем його портрет.

От пан став питати :


  • Скільки буде коштувати, коли змалювати мій портрет?

Тарас Григорович запросив з нього 150 карбованців. А пан йому каже:

  • Що це ви так дорого хочете ?

  • Дорого ? — каже Тарас Григорович. — Тоді це буде коштувати всього 300 карбованців.

Пан розсердився і пішов від нього.

А Тарас Григорович узяв портрет, що накидав олівцем з того пана, приставив до нього ослині вуха, поніс у магазин і сказав продавцеві:



  • Постав цей портрет на вітрині, і хто захоче купити, той хай заплатить 500 карбованців.

От іде раз пан вулицею, дивиться—на вітрині стоїть його портрет, тільки з ослиними вухами. Він до продавця, а там один покупець питає:

  • Скільки коштує осел, що на вітрині ?

Продавець каже :

  • 500 карбованців.

  • Пан підійшов і крикнув :

  • Цей портрет я заберу ! — вийняв 500 карбованців і заплатив.

А покупець і каже :

  • Хороший осел, та не мені дістався.

Натхненні поетичні твори Т.Шевченка стали давно вже світовим надбанням. Однак Кобзар був не тільки геніальним поетом. Він великий народний художник-новатор.

Державний музей Т Шевченка в Києві має понад 800 творів живопису та графіки Кобзаря. Вони захоплюють своєю ідейною наснагою, реалізмом художніх образів, народністю, хвилюють глядача глибокою гуманністю, високою культурою малюнка та художньою майстерністю.



0001казашка катя
максимович 20076а ускова

Рефлексія

На уроці я :



  • Повторив та узагальнив…

  • Я не знав, а тепер знаю…

  • Я забув, а тепер пригадав і засвоїв…

  • Я дізнався нового…

26

Кімната Т.Шевченка у Петербурзі



Тестові завдання до теми «Другорядні члени речення»

Завдання мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.

1.Визначте речення, у якому є означення.

А Серце в’яне, нудить світом.

Б Літа мої молодії марно пропадають.

В На калині і соловейко задріма.

Г Сонце з неба сяє.

2. Визначте речення, у якому є обставина.

А Кричать сови, спить діброва.

Б Іде шляхом молодиця.

В Полетіла Катерина і не одяглася.

Г Сонце гріє, вітер віє.

3. Визначте речення, у якому є додаток.

А Нехай свою Україну я ще раз побачу.

Б Синє море то стогне, то виє.

В Було колись — в Україні лихо танцювало.

Г Козацтво гуляє, байрак гомонить.

4. У якому реченні обставина виражена іменником у непрямому відмінку з прийменником?

А Защебетав соловейко — пішла луна гаєм.

Б Пішов козак світ за очі.

В Ідуть дівчата в поле жати.

Г Прилітає соловейко щоніч щебетати.

5. У якому реченні додаток виражений займенником?

А Породила мати сина в зеленій діброві.

Б До схід сонця в барвінку купала.

В Чи бог бачить із-за хмари наші сльози, горе?

Г І знов прощаюся я з нею.

6. У якому реченні означення виражене іменником?

А Засяяли карі очі.

Б Дивлюся, аж світає, край неба палає.

В Гордою і злою злії люди нарікають.

Г Мені тринадцятий минало.


VІІ.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Творча лабораторія

  • Складіть текст-міркування про Тараса Шевченка, використовуючи другорядні члени речення.

  • Намалюйте ілюстрацію до улюбленого твору Кобзаря.

  • Повторіть з підручника параграфи 11-13




Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал