Тема. Узагальнення і систематизація знань з теми «Складносурядне речення». Мета



Скачати 107.15 Kb.
Дата конвертації11.05.2017
Розмір107.15 Kb.
Тема. Узагальнення і систематизація знань з теми « Складносурядне

речення».

Мета:

  • закріпити,поглибити знання учнів про складносурядне речення, розділові знаки в ньому, смислові зв’язки між його компонентами;

  • формувати уміння та навички застосовувати складносурядні речення у мовленні;

  • розвивати образну уяву;

  • сприяти самореалізації творчого мислення;

  • виховувати любов до рідного села, почуття гордості за його красу,багатство та талановитих людей.

Тип уроку: узагальнення і систематизація знань, урок-мандрівка


ХІД УРОКУ

ЕМОЦІЙНЕ НАЛАШТУВАННЯ УЧНІВ

Звучить легка музика



СЛАЙД 1

Світлини села

Учитель Йду рідним селом, де панує золото-багряна осінь. Замріяна, мила, неповторна… Чуєте її кроки? То не листя шелестить, опадаючи. То осінь-красуня стелить під ноги строкатий багатий килим.

Молода і щаслива, йду своєю вулицею,а красуня-калина простягає до мене свої віти,щедро даруючи достиглі грона. Таємно шепочуть з вітром трави, а онде, над річкою, пишається своєю вродою верба. А ось батьків сад зустрічає мене ніжним листопадом.

Усе це—моя Україна, рідна,священна земля моїх дідів і прадідів.

Тут я народилася і виросла, тут уперше побачила синь українського неба і золоті розлоги пшеничних ланів.

Тут ходжу до школи,тут навчилася розуміти добро і зло.

Тут вимовила найперші святі слова: мама, тато, Бог, Україна, хліб, любов, праця, віра…



СЛАЙД 2

НЕ ШУКАЙТЕ НОВЕ , А ШУКАЙТЕ ВІЧНЕ

Учитель Вічною є любов до матері, до батька, до рідного краю. Відчувати любов до землі, де ти народився, до деревця, яке ти посадив з батьком, до стежки, якою бігав до річки, дуже важливо.
СЛАЙД 3

Тема уроку

ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ

Сьогодні я пропоную вам пройтися стежками рідного села,напитися з криниці краси і добра, серцем торкнутися всього рідного, щоб відчути радість, любов, спокій. Заодно ж повторимо та узагальнимо знання про складносурядне речення. Тема нашого уроку--узагальнення і систематизація знань з теми «Складносурядне речення». Спробуйте визначити мету сьогоднішнього уроку.


СЛАЙД4

Мета уроку
АКТУАЛІЗАЦІЯ ТА АКТИВІЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Йдучи до школи, я зібрала осінній букет. На листочках—запитання і завдання. Дайте відповіді на них.

--Яке речення називається складносурядним?

--Назвіть групи сполучників, що використовуються для поєднання компонентів складносурядного речення.

--Які розділові знаки вживаються у ССР?

--Коли ставиться кома?Тире?

--Назвіть умови,за яких у ССР кома не ставиться.

--Які смислові відношення існують у ССР?



УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

УЧИТЕЛЬ:Село моє, розрадо юних літ

Колиско долі,джерельце живуче,

Повір,в тобі вмістився цілий світ

Жалів,бажань і спогадів жагучих

--Звідки походить назва нашого села?

Учні розповідають легенди про походження села.

Легенди про походження села

На багату і родючу Белзьку землю, до якої належали й наші села, здавна зазіхали заздрісні сусіди. Польські пани забирали в селян кращі землі,змушували їх тяжко працювати. Селяни,рятуючись від польських панів, втікали в малодоступні ліси, де селились групами. І називалось те поселення «вольницею».(Ця версія описана в невеличкій брошурці польською мовою за Австрії в кінці 1890 р.

Існує й інша версія походження села:

Засновник села Комарів—пан Комар разом з іншими поселенцями прорубав у лісі на схід вулицю, яка простягнулася до сучасного села Волиця. Ця вулиця дістала назву вулиця Комарева, яка з часом трансформувалась у назву Волиця-Комарева.



Учитель Воля, вольниця—милі серцю слова, що несуть у собі дух свободи, нескореності, гідності. Волиця-Комарева, Воля Комарева—так раніше називалося село. Перші згадки про село датуються в джерелах 17 ст.

СЛАЙД 5

(Звучить легка мелодія)Прочитайте вголос вірш

Випишіть з тексту складносурядне речення. Визначте засоби звязку у ньому та смислові відношення між частинами. Накресліть схему.


Село моє рідне, у тихім розмаї

Я пісню веселу про тебе співаю.

Лежить моє тихе село у долині,

Немовби сховалось, як пташка в калині.

В зелених деревах хатини біленькі,

Собі виглядають—такі чепурненькі.

Поглянеш навколо—і серце радіє.

Це ти, милий краю, це ти, моя мріє.

Тут моя держава, тут моя родина.

Тут моя маленька рідна Батьківщина.





Учитель Серед безмежних ланів, щедрих на звірину лісів, у долині річки Білий Стік поселилися наші предки. Займалися вони хліборобством,розводили худобу,полювали на звірів,рибалили. Колись, за словами старожилів,річка була глибоководною, на берегах росли довгокосі верби, а у річці водилося багато раків.

--Що ви знаєте про річку? Вірю ,що ви любите відпочивати на її берегах.



СЛАЙД 6

Фото річки

Учень Річка Білий Стік ділить село на дві частини з окремими назвами: Село і Зарічку. Вона бере початок у Радехівському районі біля села Йосипівка. Впадає у Західний Буг. Інша поширена назва Білостік. Річка приймає біля 17 приток. Загальна довжина—біля 35 км. Це найбільша з малих річок зони Головного Європейського вододілу,її басейн перевищує 260 км2.

Береги річки дивують різнобарв’ ям рослин. Тут зростають тисячолистник, волошка, осока, лапчатка, незабудка, ромашка, живокіст та інші. У неглибоких водах водиться плотва,окунь,коблик, краснопірка,щука,йорж.



СЛАЙД 7

Графічний диктант

Знайдіть у тексті ССР, накресліть схеми до них

1.Люблю тебе річко Білостік!

2.Тихо несеш свої води у Західний Буг.

3.Заглядаю у твої зіниці і бризкає у вічі синява.

4.Вода сміється і невинно відбивається в ній блакитне небо.

5. Над самою водою в’ються ластівки а в очереті причаїлись дикі качки.

6. На березі річки затишно і пахне вогкістю.

7.Тут відчуваю спокій рівновагу мир і радість в душі.


СЛАЙД 8

Робота в парах

Скласти складнопідрядні речення на тему « Річка мого дитинства» за схемами:

І варіант

  1. [ ][].

  2. То[],то[].

І І варіант

  1. []--і [].

  2. Не тільки [],а й [].

Учитель На лівому березі Білого Стоку у тіні старезних лип та дубів купається древня й сивочола церква Преображення Господнього.

--Що ви знаєте про храм?



СЛАЙД 9

Фото старої церкви

Учень Церква Преображення Господнього є пам’яткою історії та культури.1774 року на березі річки почали зводити церкву. Споруджена вона з масивних соснових колод і має три бані. Був там прибудований вівтар. Закінчено будівництво у 1778 році. Гарно і затишно всередині храму: у центрі виблискує позолотою іконостас, на стінах—ікони, прикрашені рушниками,а хоругви вишиті по-сучасному -- бісером. На подвір’ї церкви завжди цвітуть квіти. На мурованій дзвіниці колись висіло сім дзвонів, а сьогодні--три. Найбільший мав ім’я Михайло. Він був найгучніший, його звук сягав людського вуха за 20 км .

СЛАЙД 10

Робота біля дошки

Запишіть речення. Розставте, де треба, розділові знаки. Виконайте синтаксичний розбір.

На березі річки у тіні старезних лип купається древня й сивочола церква і небо посилає на землю усміхнену веселку.


СЛАЙД 11

Світлини церков

Учитель Гордо і велично сягають неба хрести і бані новозбудованих храмів-- православного та католицького. Вони – краса і неповторність рідного села. Милуєшся—і зростає в тобі гордість за тих, хто їх будував,вкладаючи в кожний камінець любов і частинку своєї душі.

Учитель Хтось з мудреців сказав: «Є дві дороги державного значення—дорога до храму та дорога до школи». Тож з церкви прямуємо до школи.
СЛАЙД 12

Фото школи

Учитель -- Чим для вас є школа? Чим найбільше вона захоплює вас?

Школа—це своєрідний оберіг села і теплий вогник для дітей і дорослих. Вона з любов’ ю і теплом зустрічає кожного, хто ступає на стежину знань. Відкриває таємниці минулого,знайомить з новітніми технологіями.


Наша школа велика і простора. Подвір’я чисте і затишне. Влітку вона купається у різнобарв’ї духмяних трав, дивує буйноквіттям навесні,а восени підзолочена під убір кленів та беріз хизується своєю вродою.

Тут прищеплюють іскорку Божої любові до України, до рідної мови і звичаїв. Відкривають ази добра та знань.



СЛАЙД 13

Відновіть рядки,розділивши висловлювання на слова та речення. З двох простих речень другої строфи утворіть складне сурядне речення. Запишіть його, ящо треба, поставте розділовий знак.

Школамоявеличаво

Вікнамидивитьсявсвіт,

Начевбукетпов’язала

Мріїокриленихліт.

Тутявзеленомуполі


Кликавсвогосолов’я.

Тутвідкриваласьповолі

ВсяБатьківщинамоя.

Учитель Прикрашає подвір’я школи,пробуджує високі почуття пам’ятник героям Великої Вітчизняної війни. На плитах викарбувані імена воличан, які загинули на фронтах війни. А біля церкви височіє могила борцям за волю України.

СЛАЙД 14

Звучить сумна мелодія

Фото пам’ятника і могили, вірш

Куди б не йшов, не їхав ти,

А при шляху спинись,

Могилі тихій, дорогій

Всім серцем поклонись!

Учитель Жахливою сторінкою в історії нашого народу була Велика Вітчизняна війна. Для українського народу вона була вдвічі важчою, бо прийшлося оборонятися не тільки від німецького фашизму ,а й від московського більшовизму. Тож нашу землю боронили і солдати радянської армії, і воїни підпільної Української Повстанської Армії. Серед них і наші односельчани. Ще молодими, не жаліючи ні сил, ні здоров'я, ні своєї молодості, славні патріоти віддали найдорожче - життя за волю України. Своєю кров’ю вони зросили святу землю. Вмирали, щоб Україна жила, воскресала, бо лиш там воскресають, де є могили.

СЛАЙД 15

Фото калини і вірш

Насипали високу могилу,

Щоб небо торкалось хреста.

Під нею посадили калину,

Щоби Україна жила.

Учитель --Що символізує посаджена біля могили калина?

Калина—символ вірності і патріотизму.

Червоний кущ калини нагадує нам ,молодому поколінню, яка гірка і кривава ціна свободи.

Найкращі з-поміж нас і зараз відстоюють незалежність України. Історія ще впише їхні імена. А ми вклонімося перед могилами і воїнів УПА, і Радянської армії, і «Небесної сотні», героїзму і жертовності на східному фронті.



СЛАЙД 16

Встановіть відповідність:

А одночасність 1) Герой пішов у вічність,але пам'ять про

нього живе.

Б протиставлення 2) Хтось боронить Україну, а хтось її

обкрадає.

В причино-наслідковість 3) Скрізь по нашій Україні стоять

обеліски та височіють могили.

Г зіставлення 4) Налетіла на Вкраїну чорним птахом війна--

і застогнала від болю рідна земля.

Учитель --У чому безсмертя людини?(У її вчинках, добрих діяннях)

--У чому велич людини? ( У тому, як вона ставиться до своєї країни, до своєї маленької батьківщини



СЛАЙД17

Фото південних степів, вершин Карпат, далечінь моря

Звучить легка музика

Учитель Україно, я невеличка частка твоєї плоті, яка народилася від батька й матері. Коли усвідомлюю себе на цій землі, то мені здається, що я увібрала в своє єство і розлогі степи півдня, і розкішні зелені верховини Карпат, і густу темно-синю далечінь Чорного моря. Знаю твою трагічну історію,знаю велич, знаю, що ти заслуговуєш на кращу долю. Тому я небайдужа до всього, що пов’язане з тобою, тому радію з твоїх успіхів, болять мене твої болі, бо я жива твоя частка, Україно.

«Презентація власної думки» Висловіть своє ставлення до рідного краю.

СЛАЙД 18

З любові до рідної землі починається духовне життя людини, а тому його треба берегти і плекати.

ПІДСУМОК УРОКУ

Ось і закінчується наша мандрівка рідним селом. Сподіваюсь, що вона залишила добрий слід у ваших серцях. Мені б хотілося почути вашу думку про те,що вам найбільше сподобалося і запам’яталося.



СЛАЙД 19

«Незакінчена думка»

На сьогоднішньому уроці…

Мені найбільше сподобалося…

Найважче мені було…

У мене виникли думки,почуття…

СЛАЙД 20

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Скласти складносурядні речення з поданими виразами: квітне край,співає душа; шепочуть трави, мріють квіти;сміється доля, окриляється душа, ясноокий дім.



або

Написати твір,використовуючи складносурядні речення, на одну із запропонованих тем: Як тебе не любити, Волице моя.



Село майбутнього.

Чим багаті мої односельчани?

Список використаної літератури

1. Рідна мова 9 клас. М.Я. Плющ, В.І.Тихоша -К., “Освіта”.2002.

2. Українська мова за новою програмою 9 клас.—Київ, «шкільний світ». 2009.

3 .Дидактичний матеріал з української мови 9 клас. Т.Г. Ужченко. --К., “Радянська школа”.1991.




Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал