Тема: Практична робота №1. Правила безпечної праці під час виконання електромонтажних робіт. Надання допомоги при ураженні електричним струмом. МетаСкачати 34.97 Kb.
Pdf просмотр
Дата конвертації16.02.2017
Розмір34.97 Kb.

Тема: Практична робота №1. Правила безпечної праці під час виконання електромонтажних робіт. Надання допомоги при ураженні електричним струмом.
Мета: Узагальнити знання з техніки безпеки при роботі з електричними приладами. Ознайомити з причинами ураження струмом та правилами техніки безпеки при роботі зі струмом. Ознайомити з дією електричного струму на організм людини. Пояснити, як надати першу допомогу при ураженні струмом.
Обладнання, матеріали, інструменти: презентація «Безпека людини під час роботи з електричними приладами і пристроями».
Хід заняття:
I.

Організація класу.
II.

Вступний етап:
1.

Актуалізація опорних знань.
2.

Мотивація навчальної діяльності учнів.
Щодня ми чуємо або вимовляємо слова «електрика, електротехніка, електроніка»… В основу цих галузей покладені електричні явища. Слід пам’ятати, що електрика може принести багато лиха, якщо не вміти вірно користуватися нею.
3.

Повідомлення теми, мети та завдань заняття.
Всі ми знаємо, що з електрикою потрібно поводитися обережно. Проте в межах рідного будинку, в затишній обстановці, в оточенні звичних речей ми деколи легковажно забуваємо про наявну у дротах небезпеку. А адже наслідки неправильного чи необережного поводження з електроприладами можуть бути дуже плачевними.
Як не дивно, але причини нещасних випадків з електрикою залишаються практично незмінними протягом десятиліть - це порушення правил експлуатації або використання несправних приладів, необережність та неуважність при поводженні з електрикою, спроби самостійного розбирання і ремонту електроприладів.
Сьогодні майже в кожному будинку є не один десяток різних електричних пристроїв. Це освітлювальні прилади, телевізори, холодильники, пральні машини, праски, електрочайники, обігрівачі тощо. Давайте подивимося, які ж небезпеки можуть ховатися в цих звичних для нас приладах і до чого може привести необережне поводження з ними.
Отже, на сьогоднішньому уроці ми з вами дізнаємося про техніку безпеки при роботі з електричними приладами, про з дією електричного струму на організм людини та як надати першу допомогу при ураженні струмом.
III.

Основна частина:
Вивчення нового матеріалу.
1.

Електробезпека. Що це таке і чому це так важливо для нас?
Електротехніка, з якою доводиться мати справу практично нам всім, становить значну потенційну небезпеку тому, що органи чуття людини не здатні на відстані виявляти наявність електричної напруги. В зв'язку з цим захисна реакція організму проявляється лише після того, як людина потрапила
під дію електричної напруги. Проходячи через організм людини електричний струм справляє на нього термічну (опіки окремих ділянок тіла), електролітичну (розклад крові), механічну (розриви, розшарування тканин організму) та біологічну (судомне скороченням м'язів) дію.
Чутливість до дії електричного струму різна. В цьому можна переконатися, коли до язика прикласти контакти батарейки, при цьому відчувається легке пощипування. Коли ці ж контакти прикласти до шкіри тіла, то відчутних подразнень не виникає, оскільки чутливість сухої шкіри менша
Для попередження небезпеки враження електричним струмом використовують спеціальні знаки.
І все ж, що робити, якщо людина потрапила під дію електричного струму?
2.

Перша допомога при ураженні електричним струмом.
Спочатку необхідно від’єднати потерпілого від джерела струму сухим непровідним електрику предметом – сухою деревиною, одягом тощо.
Звільнення потерплого від дії струму:
а – відключенням електроустановки; б – відкиданням проводу сухою дошкою, рейкою; в – перерубуванням дротів; гвідтягуванням за сухий одяг; д – відтягуванням в рукавицях.
Якщо провід торкається землі, то необхідно пам’ятати про небезпеку крокової напруги. Тому після звільнення потерпілого від струмопровідних частин слід винести його з небезпечної зони. Без засобів захисту пересуватися в зоні розтікання струму по землі слід не відриваючи ноги одна від одної.

Пересування в зоні розтікання струму:
а – напрям пересування; б – положення ніг при пересуванні
Якщо в ураженого струмом відсутні ознаки життя (дихання, серцебиття, пульс), негайно надайте йому першу медичну допомогу: штучне дихання та зовнішній масаж серця, який необхідно проводити до відновлення самостійного дихання і діяльності серця в потерпілого або до його передачі медичному персоналу.
Викличте швидку медичну допомогу – 103.
- Як уникнути електротравм? Адже існує певна небезпека у роботі:
1. Ураження електричним струмом унаслідок доторкання до оголених проводів під час роботи з приладами під напругою.
2. Травмування під час роботи несправним інструментом.
3. Правила безпечної роботи під час виконання електромонтажних
робіт
І. Загальні положення
1.1. До виконання електромонтажних робіт допускаються учні, які пройшли медичний огляд, відповідне навчання, отримали інструктаж на робочому місці, оволоділи безпечними прийомами праці та засвоїли вимоги даної
інструкції.
1.2. Робоче місце організовується згідно з вимогами НОП.
II. Вимоги безпеки перед початком роботи
2.1. Одягніть спецодяг (фартух із нарукавниками або халат і головний убір: берет або косинку; при цьому ретельно підберіть волосся і заправте кінці косинки).
2.2. Розкладіть на робочому місці інструменти індивідуального корис- тування згідно з вимогами НОП. Не тримайте на робочому місці нічого зайвого.
2.3. Перевірте стан інструментів. Ручки плоскогубців, кусачок тощо повинні мати ізолююче покриття. Рукоятки викруток повинні бути з ізолюючого матеріалу. Користуйтесь інструментами тільки за призначенням.
2.4. Підготуйте матеріали і розкладіть їх на робочому місці так, щоб усе було
на виду і не заважало працювати.
2.5. Підготуйте засоби індивідуального захисту: діелектричні рукавиці, килимок, калоші, окуляри.
III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
3.1. Складайте електричні схеми, виконуйте в них перемикання за відсутності напруги.
3.2. Схему складайте так, щоб проводи не перехрещувалися, не були натягнуті й не схрещувалися петельками.
3.3. Під час роботи поблизу електричних приладів і машин стежте, щоб руки, одяг, волосся не торкалися до обертових деталей та оголених проводів.
3.4. Складену схему вмикайте тільки після дозволу вчителя.
3.5. Не перевіряйте наявність напруги пальцями.
3.6. В усіх випадках виявлення пошкодження електропроводки, обладнання, вимірювальних приладів повідомте вчителя про це.
IV. Вимоги безпеки після закінчення роботи
4.1. Вимкніть схему (прилад) із мережі живлення.
4.2. Вимірювальні прилади, інструменти покладіть так, як вони були розміщені до роботи. Перевірте їх стан.
4.3. Приберіть на робочому місці відходи, пил і зайві деталі. Під час прибирання користуйтесь щіткою.
4.4. Приведіть себе і спецодяг у порядок, вимийте руки з милом.
4.5. Виходьте з майстерні лише після дзвінка і дозволу вчителя.
IV.

Закріплення вивченого матеріалу.
Виконання практичної роботи.
Змоделювати поведінку при наданні першої допомоги при враженні електричним струмом людини: а) у побуті (наприклад, при заміні електролампочки); б) при враженні блискавкою; в) людина потрапила під обірвану лінію електропередачі.
V.

Підсумок уроку. Оцінювання роботи учнів.
VI.

Домашнє завдання.
Вивчити умови безпечних електромонтажних робіт та першу домедичну допомогу потерпілим від дії електричного струму.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал