Тема: Поняття про закінчення слова. Роль закінчення як частини слова, за допомогою якої змінюється форма слова. Закінчення як засіб зв’язку слів у реченні



Скачати 96.22 Kb.
Дата конвертації27.01.2017
Розмір96.22 Kb.
ТипУрок
Урок з української мови для 3 класу

Розділ. Будова слова.

Тема: Поняття про закінчення слова. Роль закінчення як частини слова, за допомогою якої змінюється форма слова. Закінчення як засіб зв’язку слів у реченні.
Автор: Пристінська Марина Сергіївна
Мета: познайомити із закінченням як змінною частиною слова, розкрити роль закінчення як частини слова, за допомогою якої змінюється форма слова; формувати вміння визначати закінчення в словах за допомогою зміни їх форми, формувати уявлення про закінчення як засіб зв’язку слів у реченні; розвивати критичне й логічне мислення; виховувати бажання пізнавати та вивчати українську мову.

Обладнання: завдання для групової роботи, зображення Словотвірчика, мультимедійна презентація, підручник для 3 класу «Рідна мова» М.С.Вашуленко, О. І.Мельничайко; різнокольорові паперові долоньки, картки з питаннями, картки для самооцінювання, ППЗ «Українська мова.3 клас», відео «Фізкультхвилинка», макет сторінки соціальної мережі

«В контакті».


Хід уроку
І. Організаційний момент

Виконання вправи «Повітряна кулька»

Мета: зняття м’язової напруги, ліквідація схвильованості, ритму серцевих скорочень.

Учитель. Закрийте очі, покладіть ліву руку на живіт, а праву зверху на неї. Уявіть в середині себе надувну повітряну кульку. Вдихаючи повітря уявляйте, як повітря входить через ніс, опускається донизу та наповнює кульку. Надуваючись, кулька розпирає не тільки живіт, але й грудну клітку, руки при цьому піднімаються догори. Затримайте дихання, промовляючи про себе: «Моє тіло спокійне». Повільно почніть видихати, продовжуючи повторювати про себе фразу «Моє тіло спокійне».

Вправа повторюється 2-3 рази.
ІІ. Перевірка домашнього завдання

Фронтальне опитування «В контакті»

Учитель. Сьогодні я запрошую вас до своєї групи «Мовознавці» в соціальній мережі «В контакті». Ви всі мої друзі. Я оголошую опитування по темі «Значення слова». Вам потрібно швидко та вірно відповідати на мої питання. Кожний учень, який дасть правильну відповідь, отримає «Like». Більше «лайків» - більше балів. Право відповіді надаватиметься тому, хто вміє чемно піднімати руку.

Увага! Опитування розпочинається!



  • Які значення можуть мати слова? Наведіть приклади.

  • Які слова називаються синонімами? Наведіть приклади.

  • Які слова називаються антонімами? Наведіть приклади.

  • Наведіть приклади фразеологізмів.

  • Наведіть приклади слів, що мають кілька значень.

Чудово! Дуже активна та розумна група! Але в інтернеті довго затримуватись не будемо, тому що є багато цікавих справ, да і електроенергію потрібно економити.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Розпочнемо урок. Доберіть антонім до слова початок. (Закінчення.)

Каліграфічна хвилинка

Учитель. Запишіть букву З велику і маленьку. Зверніть увагу на правопис слова закінчення. В чому його особливість? (В слові закінчення м’який подовжений приголосний [ н’ ] позначається двома однаковими буквами нн.)

Запис у зошиті: З з за ння закінчення
Лексична хвилинка

Учитель. Яке значення має слово закінчення? Який словник допоможе нам дізнатись значення слова? (Тлумачний.)
З тлумачного словника. Закінчення – 1. Дія за значенням закінчити. Закінчити – доводити що-небудь до кінця, до завершення. 2. Кінцева частина, кінець чого-небудь.


  • До яких слів можна дописати слово закінчення?

__________ вистави, __________ роботи, ___________ тижня, ________літа, ________ оповідання, __________ слова.
- В яких сполученнях краще вжити слово кінець? Чому?

- Чи буває закінчення у словах? Сьогодні на уроці ми спробуємо відповісти на це запитання.


Вправа «Вірно, невірно, треба подумати».

Учитель. У кожного з вас є аркуш з таблицею. Цифрами позначено номери тверджень. Якщо ви вважаєте, що твердження вірне, то під його номером записуєте букву В, якщо невірне, то букву Н, якщо не можете відповісти - ?


1

2

3

4
















  1. Майже всі слова можна поділити на значущі частини.

  2. Корінь - головна частина слова.

  3. Одна з частин слова називається закінченням.

  4. У слові є частина, яка змінюється.


Учитель. На які запитання вам було складно відповісти? Чому?

Допоможе нам відповісти на них веселий Словотвірчик. (Учитель демонструє зображення Словотвірчика та роздає дітям паперові долоньки – основи для Словотвірчика блакитного, рожевого, жовтого та зеленого кольорів.)

- Давайте кожний створить для себе свого Словотвірчика – мудрого друга і порадника. Намалюйте на долоньці, яку ви вибрали, очі та ротик. Тепер у вас є свій Словотвірчик, який допомагатиме нам вивчати

тему «Будова слова».


ІV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

Учитель. Словотвірчик знає все про частинки, з яких складаються слова.

Найулюбленішою його частиною слова є та, яку він нам пропонує знайти самостійно.



Диктант з творчим завданням

Ведмедик дуже любить мед. Вранці він ласує чаєм з медом. Вдень до меду додає свіжу малину. А ввечері ….

(Під час диктанту учитель звертає увагу учнів на правопис слів ведмедик, вранці, вдень, ввечері.)
Учитель. Прочитайте текст. Як його можна закінчити? Доповніть останнє речення.

Знайдіть і підкресліть слово, яке повторюється.



  • Що означає слово мед?

З тлумачного словника. Мед – густа солодка маса, яку бджоли виробляють із нектару квітів.

  • Чи змінювалося значення слова мед у реченнях?

  • Як змінювалося слово мед? Чому?

  • Чому в реченнях не можна було вживати слово мед без змін?

  • Обведіть прямокутником частину, яка змінювалася. Це закінчення слова.

  • Що ви можете сказати про закінчення слова? (Це частина слова, яка змінюється)

  • Чому у слові мед не змінилася ніяка частина?

  • У таких випадках говорять, що в слові мед – нульове закінчення.

  • Як ви думаєте, який пальчик Словотвірчика називається закінченням? (Мізинчик.) Чому? (Він останній.)


у

омм
Мізинчик - закінчення дуже любить змінювати капелюшки. Цього разу він змінив декілька: , , .


  • Його капелюшки завжди прямокутної форми, а от зображення на них кожного разу інше. Чому? (Тому що закінчення постійно змінюється.)

  • Давайте прикрасимо мізинчик Словотвірчика квадратиком за допомогою фломастера.


Первинне закріплення

    • Змінювання слова за запитаннями

Учитель. Змініть слово вода за запитаннями, записаними на дошці (чого?, чому?, чим?). Прослідкуйте, як змінюється слово. Запишіть закінчення на капелюшку мізинчика: води (записують тільки и), воді (записують тільки і), водою (записують тільки ою).

Діти називають закінчення та почергово записують їх простим олівцем у квадратику на мізинчику Словотвірчика, кожного разу витираючи гумкою попереднє.

Учитель. На якому уроці ми говорили про воду? (На уроці природознавства.) Що ви запам’ятали? Придумайте спонукальне речення зі словом вода.

    • Тестові завдання

Учитель. Підкресліть правильне слово у твердженнях.

      1. Частина слова, яка стоїть (на початку слова, всередині слова, наприкінці слова), називається закінченням.

      2. Закінчення – це (незмінна, змінна) частина слова.


Робота в парах. Розв’язання проблемної ситуації

Учитель. Словотвірчик одного разу посперечався з Суржиком (герой ППЗ «Українська мова. 3 клас»). Вони визначали закінчення у слові дерево. Суржик вважає, що у слові дерево, закінчення - во, а Словотвірчик стверджує, що закінчення – о. Хто з них правий?

Як допомогти друзям правильно визначити закінчення? Нам допоможе підручник.



Робота з підручником

Учитель. Розгорніть підручники на сторінці 68. Прочитайте правило. (Змінна частина слова називається закінченням. Щоб знайти закінчення, треба змінити слово.)

  • Що потрібно зробити, щоб знайти закінчення?

  • Попрацюйте у парі! Змініть слово за питаннями, які записані на дошці. Запишіть слова у зошит. Визначте закінчення. Хто із друзів правильно визначив закінчення?

  • Як ви думаєте, чому Суржик помилився?


Учитель. Як визначити в слові закінчення? (Для того, щоб правильно визначити закінчення в слові, це слово потрібно змінити, поставивши до нього питання.)

- Суржик засмутився, тому що помилився. Що б ви йому порадили?


Фізкультхвилинка

Учні виконують рухи за зразком музичного відео «Фізкультхвилинка».
Перегляд фрагменту ППЗ «Українська мова. 3 клас»
Робота в групах

Учитель. Розподіліться на групи відповідно до кольору вашого Словотвірчика і візьміть конверт кольору вашої групи. В конверті знаходяться картки із словами. Вам потрібно відновити деформоване речення. Можливо, деякі слова вам потрібно буде змінити. Слово, яке ви змінили, запишіть ручкою на зворотній стороні картки.

Учні виконують завдання. Кожна група презентує свою роботу. Перевіряють за допомогою мультимедійної дошки, де записано правильні варіанти відповідей.

Матеріал для роботи в групах (на вибір учителя):

А) Спрощений варіант

«Блакитні». Чарівний, осінь, автомобіль, завітала , до, наший, міста. (Чарівна осінь завітала до нашого міста. Зайве слово автомобіль.)

«Рожеві». На, шкільний, подвір’ї, росте, бігає, струнка, берізку. (На шкільному подвір’ї росте струнка берізка. Слово бігає зайве.)

«Жовті». Діти, ходили, на, екскурсія, виставу, до, осіннього, ліс. (Діти ходили на екскурсію до осіннього лісу. Слово виставу зайве.)

«Зелені». Рудий, білочка, їжачок, стрибнула, на, соснову, гілка. (Руда білочка стрибнула на соснову гілку. Слово їжачок зайве.)

Б) Ускладнений варіант

«Блакитні». Людина, без книга, як криниця, без вода, як склянка. (Людина без книги, як криниця без води. Слова як склянка зайві.)

«Рожеві». Птиця, пізнають, по пір’ю, а людину, по мова, по крилам. (Птицю пізнають по пір’ю, а людину по мові. Слова по крилам зайві.)

«Жовті». Книгу, вчить, як на світу, жить, телевізор. (Книга вчить, як на світі жить. Слово телевізор зайве.)

«Зелені». Книг, на земля, стільки ж, як зірок, на небо, в бібліотеці. (Книг на землі стільки ж, як зірок на небі. Слова в бібліотеці зайві.)
Учитель. Які слова довелося змінити? Чому?

- Як ви змінювали слова? (Змінювали закінчення у словах.)



  • Яку роль виконує закінчення у реченні? (Зв’язує слова.)

  • Які ще слова служать для зв’язку слів у реченні? (Прийменники.)

  • Який висновок можемо зробити? (Закінчення, як і прийменники служать для зв’язку слів уреченні.) Давайте прочитаємо його у підручнику на с. 69.



V. Підсумок уроку

Формувальне оцінювання

Кожний учень отримує картку.(Див. додаток)
Учитель. З якою частиною слова ви познайомилися на уроці?

- Яка важлива особливість цієї частини слова?

- Накресліть у повітрі значок, яким позначають цю частину слова.
VІ. Домашнє завдання

Учитель. Вдома прочитайте правила на с. 68 і 69 підручника і розкажіть їх своїм рідним; виконайте вправу 154. Подивіться на неї. Поставте пальчик на перше завдання. Тут вам потрібно списати, розкриваючи дужки.

І ряд. Записують 4 і 5 речення. (Учень відповідає (дошка). Вчителька похвалила учня (гарна відповідь).)

ІІ ряд. Записують 2 і 3 речення. ((Школа) учні привіталися (учителька). Школярі сідають (парта).)

ІІІ ряд. Записують 1 і 3 речення. (Діти поспішають (школа). Школярі сідають (парта).)

Виділіть закінчення в тих словах, які будете змінювати.

Приготуйте капелюшки для мізинчика із зображенням виділених закінчень. Доберіть і запишіть 3 слова, які мають такі ж самі закінчення.

Погляньте, якого капелюшка виготовила я. (Учитель одягає на мізинець паперове кільце, до якого приклеєний квадратик із буквою и.)

- До якого слова, на вашу думку, я виготовила цю прикрасу? (Діти роблять припущення.)

Ваші варіанти підходять. А я загадала слово розумники. Так я хочу назвати вас за активну роботу на уроці.


Додаток

Познач знаком +, якщо ти впевнений, що зможеш виконати те, що записано. Перевір себе, виконавши завдання.
1. Я знаю що таке закінчення.

Закінчення – це ______________________________________
2. Я вмію визначати закінчення у словах.
Визнач закінчення у словах: бабуся, море, корова.
3. Я можу виправити речення, в якому немає зв’язку між словами.


Виправ помилки в словах. Чому змінилося закінчення?
У школа я вивчаю українську мова.
Подумай, чому тобі ще потрібно навчитися.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал