Тема: І. Франко. Короткі відомості про письменника. Історична правда та художній вимисел: постать українського мислителя ХVІІ століття. Художній образ у творі «Іван Вишенський»



Скачати 111.16 Kb.
Дата конвертації09.02.2017
Розмір111.16 Kb.
Клас: 8 - А
Тема: І. Франко. Короткі відомості про письменника. Історична правда та художній вимисел: постать українського мислителя ХVІІ століття. Художній образ у творі «Іван Вишенський».
Мета: поглибити знання учнів про життя та творчість І. Франка; сприяти усвідомленню учнями духовного багатства особистості І. Франка та І. Вишенського; з'ясувати реальну основу твору; розвивати навички сприйняття інформації на слух, виділення головного; поглиблювати вміння самостійно здобувати знання; розвивати навички виразного читання й коментуван­ня прочитаного; виховувати патріотизм.
Обладнання: портрет письменника, презентація, картки.
Теорія літератури: історична поема.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
1. Хвилина настрою:
На партах три намальовані обличчя
- З яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок?
- Виберіть обличчя.
2. Вступне слово вчителя.
- Життя багатьох українських письменників без перебільшення можна назвати подвигом. Серед них — Іван Якович Франко, Великий Каменяр. Дуже мріяв він про краще майбутнє для свого народу. Як же глибше передати свою любов, свій патріотизм, як донести людям ідеї щодо вдосконалення суспільства? Іван Якович шукав гідні приклади в історичному минулому і знаходив їх багато.
- Так з'явилася історична повість , яку ви вивчали у минулому році.
- Як вона називалася? («Захар Беркут»)
- На черзі — його історична поема «Іван Вишенський» — твір про українського філософа, релігійного, громадського діяча, письменника XVII ст. Івана Вишенського.
- Зараз пропоную коротко пройти шляхами життя та творчості письменника.
- Перед вами картки, під час прослуховування матеріалу ви повинні їх заповнити.

ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.Перегляд презентації «Життєвий і творчий шлях І.Я.Франка».
Слайд1: Іван Франко – трибун народний,
Пророк-ватаг, ратай-співець,
І громадянин благородний…
Микола Вороний

Слайд2: він говорив про себе:
Як син селянина,
вигодуваний твердим
мужицьким хлібом,
я почуваю себе
до обов'язку віддати
працю свого життя
тому простому народові.

Народився Іван Якович Франко 27 серпня 1856 року,
у с. Нагуєвичі на Львівщині, у родині коваля.

Шкільне життя хлопчика розпочалося восени 1862 року,
коли батько віддав його до школи в Ясинці Сільні.
Хлопчик за 10 днів навчився читати,
за 2 роки вивчив польську та німецьку мови.

Його вчитель Адресевич говорив:
«Ти будеш або великим писати лем,
або великим багачем, або великим злодієм».
Так сталося, що він став «Камкнярем слова»

Слайд3: Іван Франко написав майже 50 казок

Слайд4 . Хочете довідатись, яким було навчання
українських дітей в Австро-Угорщині?
Тоді почитайте "Олівець",
"Грицеву шкільну науку",
"Schonschreiben"
("Чистописання"),
"Отця-гумориста"
та інші твори цього автора.

Слайд5. Поема "Мойсей"– це заповіт
Українському народові
з метою нагадати, що навіть
із віковічного рабства
завжди є вихід.

Слайд6. Тому й самого Франка часто називали
українським Мойсеєм.

Слайд7. Поема "Іван Вишенський" –
твір про видатного письменника-
полеміста українського середньовіччя,
який своїм запальним словом
будив у серцях людей почуття честі й гідності.

Слайд8. Шедевром світової літератури визнано
збірку "Зів’яле листя", яку сам автор назвав "ліричною драмою".

Слайд9. Роман "Перехресні стежки" друкувався на сторінках
львівського журналу "Літературно-науковий вісник"
упродовж усього 1900 року.

Слайд10. На сценах наших театрів
ось уже багато років з незмінним успіхом
іде спектакль “Украдене щастя”
за однойменною п’єсою Івана Франка

Слайд11. У спадок нашій фольклористичній науці
Іван Франко залишив найбільший скарб –
"Студії над українськими народними піснями"

Слайд12. Перед вами журнал
Громадський друг” (“Дзвін”, “Молот”),
який видавали Іван Франко та Михайло Павлик у 1878 р.

Слайд13. Письменник переклав
українською твори близько 200 авторів
із 14 мов та 37 національних літератур,
у т.ч. зразки вавилонської, єгипетської, староіндійської,
староарабської словесності, античного письменства

Слайд14. Величезною історико-культурною
подією в нашому житті
стало видання 50-томного зібрання творів письменника.

Слайд15 "Каменярі" – один з найвідоміших віршів І.Франка.

У нього він уклав усю пристрасть громадянина,

усю палкість патріота, увесь талант поета.
І всі ми вірили, що своїми руками
Розіб’ємо скалу, роздробимо граніт.
Що кров’ю власною і власними кістками
Твердий змуруємо гостинець і за нами
Прийде нове життя, добро нове у світ

Слайд16 Помер «Мойсей українського народу»
27 травня 1916 року.
Над могилою Івана Яковича Франка
на Личаківському цвинтарі Львова височить
гранітний Каменяр, що розбиває молотом скелю.
Ця фігура ніби символізує
життєвий шлях незламного духом Івана Франка

Слайд17 Творчість Івана Франка - це унікальне явище
, ціла духовна епоха у вітчизняній історії
і водночас вселюдське надбання.
Видатний письменник, критик,
перекладач, журналіст, соціолог,
фольклорист, етнограф, історик,
філософ – його багатющу спадщину не вмістить
і сотня томів.

Слайд18 "Іван Франко - це розум

і серце нашого народу.

Це боротьба, мука

і передчуття щастя України.

України і людськості"

Максим Рильський

3. Перевірка первісного сприйняття матеріалу. Інтерактивна вправа «Мікрофон».
- Який факт з життя письменника вас зацікавив?
- Здивував?
- Запам’ятався?
- Що нового ви дізналися?
4. Поглиблення знань учнів. Створення узагальненого портрета Франка за переглядом презентації, творами письменника. Інтерактивна вправа «Гронування»


1. Літературознавча робота. Робота зі словником.
- Ми сьогодні знайомимось з таким жанром, як історична поема.
- Відкрийте свої підручники на с. 329. Там знаходиться словничок, як ви знаєте.
- Випишіть визначення «Поема», «Історична поема».
- …. , прочитай що таке поема.
Поема — ліро-епічний оповідний твір, у якому змальовується характер, визначні події в житті людей; зображення подій супроводжується авторськими ліричними відступами і роздумами; великий віршований твір з оповідним чи ліричним сюжетом.

- Зверніть увагу – це ліро – епічний твір. Ознаки:
- Опис визначних подій в житті людини;
- Обов’язкові авторські відступи, оцінки.
- …., прочитай. Що таке історична поема.
Історична поема — це твір, написаний про значні події минулого, історичних діячів, визначних, відомих людей.
- Ознаки такої поеми:
- Історичні події минулого,
- Образи відомих людей минулого, історичних діячів.
- Наше завдання прочитати твір і побачити ознаки історичної поеми.
- У творі йдеться про реальну історичну особу – Івана Вишенського. Прослухайте повідомлення про його життя.
2. Біографічна довідка. Повідомлення учня. «Сторінки життєвого і творчого шляху Івана Вишенського» (випереджувальне завдання).
Іван Вишенський
Біографічних відомостей про Івана Вишенського збереглося дуже мало. Невідомі навіть точні дати його народження й смерті. Народився він між 1545—1550 рр. в містечку Судова Вишня, що недалеко від Дрогобича на Львівщині. Хто були його батьки, як проходило дитинство, де і в кого здобув освіту — теж невідомо.
Вишенський у зрілому віці жив у різних містах України. У віці ЗО—35 років Іван з Вишні, як він сам себе звав, несподівано постригся в ченці й оселився в Греції на Афоні. Коріння цього вчинку оповиті вічною таємницею. У статті «Іван Вишенський, його час і письменницька діяльність» Іван Франко писав: «Він покинув панський двір, і службу й достаток, покинув товариство розумних та освічених людей, одним словом, покинув усе, що в життю дороге чоловікові, і пішов робити таку службу, яка йому в ту пору для загальної справи видавалася найкориснішою, пішов служити тій справі молитвою і словом».
На Афоні Вишенський пробув більше сорока років, жив у кількох монастирях, потім осів у самітному скиті* серед лісу, заховавшись від усього світу, та ще й дав обітницю мовчання. Дав, та не дотримав слова, хоч твердого характеру і стійким у переконаннях був. Не дотримав обітниці й заговорив, бо відчув нестерпну тугу за покинутим краєм. Любов до батьківщини перемогла релігійний фанатизм. Дізнавшись про знущання шляхти й ксьондзів над народом, написав «Послання до всіх, в Лядській землі живущих», за ним — друге, третє...
* Скит — житло християнського ченця-пустельника.
3. и
Його полумяні послання, надіслані в Україну, швидко стають популярними і поширюються в рукописних списках; надруковане було тільки одне. А чому — легко зрозуміти, якщо прочитати хоча б одне з них: Брестська унія трактується в них як насильство й ошуканство.
Через два роки Вишенський повернувся на Афон, наказав себе замурувати в кам'яній печері. У 20-х роках XVII ст. в голоді, молінні й роздумах помер цей аскет, письменник і політичний борець.

6.Узагальнення. Слово учителя.
- Призначення людини на Землі – бути Людиною у повному розумінні слова, творити добро, жити відповідно до законів людської моралі.
- Чи не таким був Іван Вишенський? Адже за словами А.Кримського, «Вишенський – це людина, яка захоплювалася, людина, яка вміла сильно любити і сильно ненавидіти, людина рішуча в добрім чи лихім, людина гаряча, палка...». «Іоан мніх з Вишні» – так називав себе полеміст.
7. Словникова робота.
Ізмарагд — напівкоштовний зелений камінь;
пестієчка — та, яку люблять, пестять;
на сотках — на сотнях;
вечірня — вечірня відправа, служба, молитва;
скит — оселя самотнього монаха;
скитник — мешканець скиту;
біб — їжа, насіння, схоже на квасолю;
келья — кімната для монаха в монастирі;
Мінея — релігійна книга;
кіновар — червона фарба;
достойник — гідна, високопоставлена людина;
єромонах, ігумен — високі церковні чини;
меви — чайки;
жолоблені — у вигляді жолобів;
аскет — той, хто веде суворий, обмежуючий людські потреби спосіб життя;
піст — період утримання в їжі, поведінці, очищення фізичне і духовне.

8. Читання та аналіз І і ІІ розділів. Колективна робота.
1. Читання учнями І розділу
2. Аналіз тексту.
- Якою бачить природу Афону автор? (Мальовничою, прекрасною).
- Знайдіть у тексті слова, які показують на розвиток та рухливість природи?
- Які епітети використовує? Які метафори?
- Як описує автор саму гору, де знаходиться монастир?
- Висновок: природа дійсно прекрасна, тільки гора дрімає, снують сірі лиця, дзвонять дзвони.
- Давайте зясуємо чому постає така картина?
3. Читання ІІ розділу.
4. Аналіз тексту.
- Давайте прочитаємо ІІ частину і відмічаємо факти, які дадуть нам пояснення, чому таку картину створив автор?
- Про які факти з життя на горі ви дізналися?
- Хто жив в монастирі?
- Які там існували правила?
- Чим ці люди займалися? (працювали, писали святі книги, молилися).
- Який спосіб життя вони вважали подвигом? (аскет вибирав печеру і там назавжди залишався).
- Знайдіть і зачитайте це в тексті .
- Прочитайте опис нори аскетів.
- Які вислови повторюються в тексті? (Со святими за упокой, Одна шана).
- Як ви вважаєте, чому повторюються ці слова? (думка відмови від мирського життя)
- Скажіть, з якою метою дзвонять дзвони? (повідомити, що скитник помер, чернець помер…)
- Дзвони звучать, як докори на людей що замертвіли ще за життя. Проміняли його на тюрму для душ. Все спить, але дзвони будять і тривожать.
- Сьогодні ми з вами познайомилися з тим, як Франко передав реальні факти життя на Афоні, що є ознакою історичної поеми.
- На наступному уроці ми подивимось, як розкривається особистість Івана Вишенського в поемі.

ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вправа «Біографічне лото». (За кожну правильну відповідь 1 бал. Після написання – взаємоперевірка.)
1. Народився І.Я.Франко 27 серпня _______ року. 1856

2. Іван Франко написав майже ___ казок 50
3. Письменник переклав українською мовою близько _____ авторів. 200

4. Один з найвідоміших творів Франка є вірш__________ Каменярі.

5. Повне зібрання творів письменника вміщене у _______ томах. 50
6. На сценах наших театрів з успіхом йде п’єса__________
«Украдене щастя»
7.Шедевром світової літератури визнано___________
збірку «Зівяле листя»
8. Як сам Франко називав збірку «Зівяле листя»_______ Ліричною драмою.
9. Франко брав участь у виданні журналу_______ Громадський друг
10. Поема «Іван Вишенський» - це твір про______
видатного письменника – полеміста українського середньовіччя
11. Як називали Франка______ Українським Мойсеєм.
12. Помер І.Я.Франко 28 травня ______ року. 1916.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Продовжіть речення.
- «Сьогодні на уроці ми вивчили жанр…»
- «Іван Вишенський — це ...»
- З яким настроєм закінчуєте урок?
Оцінювання.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Усна розповідь про письменника.
2. Знайти в тексті факти, що стосуються Івана Вишенського.
3. Прочитати розділи ІІІ. ІV, V.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал