Тема. Еволюція образу Раскольникова і розвінчання теорії сильної особистості, «надлюдини». Мета: визначити рівень засвоєння учнями основних положень змісту роману; розкрити суть теорії



Скачати 316.32 Kb.
Дата конвертації16.03.2017
Розмір316.32 Kb.
Тема. Еволюція образу Раскольникова і розвінчання теорії сильної особистості, «надлюдини».

Мета: визначити рівень засвоєння учнями основних положень змісту роману; розкрити суть теорії «надлюдини» Ніцше , її антигуманний смисл; розширити поняття учнів про теорію наполеонізму, сильної особистості; розвивати вміння аналізувати художні образи; виховувати потребу до аналізу власної життєвої позиції.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їхній основі вмінь і навичок.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель

Про себе письменник любив говорити: «Я – дитя століття». Він справді ніколи не був пасивним спостерігачем життя. Роман «Злочин і кара « створювався на ґрунті російської дійсності 50 –тих років ХІХ ст. ,журнальних і газетних суперечок на філософські, політичні, юридичні та етичні теми.



-Виступи учнів – інформаторів.

Учень. З кінця 50-х років ХІХ ст. петербурзькі газети з тривогою повідомляли про зростання злочинності. Достоєвський використав деякі факти з кримінальної хронічки тих років. Так, широку популярність свого часу отримала «справа студента Данилова», який з метою наживи убив лихваря Попова та його служницю. Селянин М. Глазков хотів прийняти його провину на себе, але був викритий.

Учень. В 1865 р. газети повідомляли про суд над купецьким сином Г. Чистовим, який зарубав двох жінок і заволодів їхнім багатством на суму 11 260 рублів.

Учень. Велике враження на Достоєвського справив процес над П’єром Ласенером (Франція), професійним убивцею, який намагався представити себе як жертву несправедливо влаштованого суспільства, а свої злочини – як форму боротьби зі злом. На судових процесах Ласенер спокійно заявляв, що ідея стати вбивцею в ім’я помсти народилася у нього під впливом соціалістичних ідей. Достоєвський відгукувався про Ласенера як « про особу феноменальну, загадкову, страшну і цікаву. Страх перед злиднями зробив його злочинцем, а він насмілювався виставляти себе жертвою свого століття».

Сцена вбивства, скоєного Раскольниковим, нагадує вбивство Ласенером жінки та її сина, який випадково опинився в квартирі.



Учитель. Такі факти зацікавили письменника не з інтересу до вбивства, а з бажання докопатися до істини: чому люди стають убивцями.

Тому ми сьогодні спробуємо також вияснити суть теорії Раскольникова, а для цього перевіримо домашнє завдання.



Перевірка домашнього завдання.

Портфоліо образу Раскольникова

Скласти портфоліо Раскольникова. Мета: зібрати і упорядкувати матеріали для характеристики Раскольникова.

Заповнення відомостей про героя.

1.Ім’я, прізвище-Родіон   Романович Раскольников.

2.Навчальний заклад,в якому навчався Раскольников-університет.

3.Соціальний стан-студент, якого виключили з університету через неспроможність платити за навчання, походив із бідної міщанської сім‘ї.

4.Життєві ідеали- створив свою «теорію» і прагнув довести, що він- не «тварина  тремтяча», що він може змінити світ на краще навіть шляхом злочину.

5.Ставлення до людей і життя-Раскольников дуже вразлива молода людина. Він глибоко сприймає чужий біль, матері,сестри Дуні, родини Мармеладових, незнайомої пя’ної дівчини на вулиці.

6.Шлях досягнення мети- перевіряючи свою  «теорію» на практиці, скоїв вбивство.

7.Основна причина злочину Раскольникова-

прагнення практично перевірити власну “наполеонівську ідею”, не вдаючись до її попереднього морально-наукового з’ясування та обґрунтування.

Написав статтю «Теорія вбивства",  де виклав свою теорію психологічного стану злочинців упродовж усього злочину. Він доводив, що цей стан більш схожий на хворобу - потьмарення розуму, розлад волі, випадковість та нелогічність вчинків.

8.Герой у фіналі роману- «теорія» Раскольникова зазнала краху. Герой, пройшовши через покаяння, духовно відроджується.
Учитель.

Як ми з’ясували на попередньому уроці, Достоєвський намагався розібратися в протистоянні Добра і Зла. Він розумів, що суперечності є в кожній людській душі. Але там, де є злочин, там буде й покарання. Ні, не від жандармських пут, а від душевних мук, кайданів покаяння. І це ще один доказ письменника, що Бог є. Починаємо аналіз образу Раскольникова з того, що виділяємо його «кроки» до злочину, а згодом до каяття.



Робота в зошиті.

Крок перший. Вільна свідомість.

Сон Раскольникова (зачитати).

Розмова у трактирі (переказати).

Крок другий. Бажання змінити світ.

Наскільки детально продумує Раскольников злочин?

Чи сумнівається в правильності того, що збирається вчинити? Чому?

Крок третій. Задум злочину.

Про що думав Раскольников, ідучи на злочин?

Чому він убив Лизавету?

У якому стані перебував, скоюючи злочин?



Крок четвертий. Злочин.

Коли Раскольникова викликали до поліції уперше, у якій справі? Про що він думав? (зачитати «Увійду, стану навколішки і все розповім…»)

У якому стані перебував Раскольников після вбивства? («… До того раптом спустіло його серце. Похмуре відчуття болісної самотності та відчуження… він ніби сам ножицями відрізав себе від усіх і всього в цю хвилину».)

Що мучить Раскольникова?



Крок п’ятий. Муки.

Чому Раскольников вирішив зізнатись у скоєному?

Як він поводився у суді? Як спочатку поводився на каторзі?

Крок шостий. Кара.

Яких висновків дійшов Раскольников? Яким шляхом?



Крок сьомий. Каяття.

Хто допоміг Раскольникову у боротьбі із собою?



Учитель.

Якою має бути людина, щоб заслужити право бути над іншими, бути вищою за інших? Проблема сильної особистості хвилювала багатьох філософів. Дужецікавою в цьому плані є теорія німецького філософа Ф. Ніцше, яки, до речі, захоплювався творчістю Достоєвського. Він писав: «Достоєвський- це єдиний психолог,у якогоя міг чомусь навчитись…»



Виступ учнів – філософів (про теорію « надлюдини»).

Учень. За Ніцше, «нова людина» - це «надлюдина», «вільний дух», носій нової «інтелектуальної совісті», для якого немає авторитетів, Бога, це «людина майбутнього», яка піднеслася над сучасною культурою. Пошуки релігії та Бога – справа «середньої» людини, якій потрібен абсолют, щоб йому підкорятись. «Середня» людина має потребу в тому, щоб запозичити в когось світорозуміння і само розуміння, аби не думати самій. «Надлюдина» вільна від цього.

Учень. Свобода , про яку говорить Ніцше, дозволяє людині самій визначати, що є добро, а що зло, і утвердити для себе свою волю як закон.

Учень. Ніцше цілком заперечував можливість моральних оцінок вчинку: добрий він чи поганий. Люди не можуть судити про чужу совість за вчинками, вважав він. Визнання подібного права, на думку філософа, - наслідок «стадної совісті». Він стверджував, що краще злочинець, ніж Христос. Таким чином, філософія Ніцше дозволяє виправдати

будь - яке беззаконня, жорстокість, злочин.



Мін і- бліц – турнір

Учням пропонуються цитати, які треба прокоментувати.

Висновки учнів.

Учень.Родіону випала тяжка доля. Він страждає за бідних, допомагає їм, але стає вбивцею. Здійснивши злочин, майже покінчивши зі своїми сумнівами: «Чи створіння я тремтяче, чи право маю» - Родіон викреслив себе з життя, гідного людини! Раскольников мучиться і згодом розуміє, що теорія сильної особистості терпить крах, бо вона хибна. Йому стало страшно жити. Він ховає гроші та цінні речі і не користується ними, бо розуміє, що, вбивши стару, став злочинцем - і тільки.

Учень.Раскольников більше не може страждати, тому зізнається, що злочин скоїв він. Родіон - не сильна особистість і зробив велику помилку. Я гадаю, що вбивство - це не шлях розв’язання проблем. Вирішити складні питання можна було б іншим шляхом, а вбивство - це не вихід!

Висновок учителя. Автор досліджує не обставини злочину, а його мотиви, і доходить найглибших філософських висновків, довівши, що ідея сильної особистості може виникнути тільки на неблагополучному соціальному тлі, в умовах несправедливого суспільного укладу, що ця ідея, фашистська за своєю суттю, нелюдська. Головні питання, що ставить роман, не що, не як, а чому.

Раскольников обрав свій шлях, зробив свій вибір. Вчився жити шляхом проб та помилок. Знову повертаюсь до того, про що нагадую вам дуже часто – все у ваших руках. У вас попереду довге життя. Сплануйте його так, щоб в певний віковий період ,підбиваючи підсумок пройденого, ви з задоволенням сказали: «Я все зробила, що від мене залежало. Я – щаслива».



Домашнє завдання Підготувати матеріал до образу Соні Мармеладової.

«Сила, сила потрібна: без сили нічого не візьмеш; а силу треба добувати силою.»

«Існують на світі… такі особи, які можуть… повне право чинити всілякі безчинства та злочини…»

«…Всі люди якось поділяються на «звичайних» та «незвичайних». Звичайні повинні жити в послушенстві і не мають права переступати закон… А незвичайні мають право…»

«Ньютон мав би право, і навіть був би зобов’язаний… усунути цих 10 чи навіть 100 чоловік, щоб зробити відомими свої відкриття всьому людству.»

«Незвичайна людина має право… тобто не офіційне право, а сама має право дозволяти своїй совісті переступити… через деякі перешкоди… якщо здійснення її ідеї, іноді рятівної, можливо, для всього людства того вимагатиме.»



Крок перший. Вільна свідомість.

Крок другий. Бажання змінити світ.

Крок третій. Задум злочину.

Крок четвертий. Злочин.

Крок п’ятий. Муки.

Крок шостий. Кара.

Крок сьомий. Каяття.

«Злочин і кара» Ф. Достоєвського як поліфонічний роман

Вдумливі й уважні читачі побачили у творчості Ф. Достоєвського продовження гуманістичних традицій Пушкіна та Гоголя, які теж писали про долні «маленької людини». Але новаторство Достоєвського полягало в тому, що і ні відміну від, скажімо, Гоголя, він розкрив складний, багатий духовний світ «міг ленької», задавленої життям людини. Достоєвський не тільки жаліє свого героя, а й підкреслює духовну перевагу над тими, хто має більш високе становище і суспільстві. «Серця в них кам’яні, слова їхні жорстокі», — говорить Макар Девушкін — один із героїв роману «Бідні люди». У творчості письменника яскри во висвітлилася увага до внутрішнього життя людини, і в першу чергу людини знедоленої, приниженої.

Письменник вбачає своє призначення у тому, щоб вказати людству вихід із панування егоїзму, напевне, взаємної ворожнечі. Він гнівно засуджує страждання та зло, у душі його — невгамовний біль за принижених, мрії про братерство людей. Сам письменник пройшов важкий шлях пошуків, в основі якого була любов до людини, до російського народу, віра в його велике майбутнє, історичне призначення Росії.

Роман створювався у період спаду суспільного руху після 1863 року, коли царський уряд розгромив революційні організації в Росії, потопив у крові повстання у Польщі й Литві. Крах надій вплинув і на суспільний настрій. У країні загострюються соціальні протиріччя. Розвиток капіталістичних відносин привів до зросту добробугу верхів та ще більшого зубожіння народу. Простий трудовий народ знаходився у лещатах злиднів і голоду. Проте й в епоху реакції не приниться напружена робота революційної думки. Але водночас народжуються ідеї і теорії, страшні по своїй суті.

При описі «серединних вулиць» Петербурга вражають духота, штовханина, Юрія і бруд. Люди розлючені, вони задихаються в місті, як «у будинку без кватирок». Гнітюче враження підсилюється при описі трактиру, п’яної сповіді Мар-Ілндона («нікуди піти людині»), символічного сну Раскольникова. Злочинний світ штовхає людину на злочин проти особистості (доля Сонечки), народжує Шіодські теорії. Саме за таких умов могла народитися «ідея» Раскольникова право сильної особистості панувати «над всією нищістю дрижачою». Згущення фарб тримає читача в страшному напруженні. Як народилася в Раскольникова думка про убивство старої? Чи легко він прийняв її?

Зустрічі на вулицях міста, у трактирі, з дівчинкою на бульварі болісно відображаються в душі Раскольникова. Його обурює порочність людей, підлість суспільства. Від окремих фактів він іде до узагальнень, переконуючи себе, що задуманий злочин не суперечить людським законам, він морально дозволений, тому його заполонила ідея про право сильної особистості «переступити закон», він філософськи обгрунтував своє рішення. Який мотив злочину серед тих, які Раскольников назвав Соні, є провідним ? Як починається «покарання» героя ? Як і чому змінилося його життя після убивства ?

Що зрозумів Раскольников під час зустрічі з матір ‘ю і сестрою? Чому після убивства старої і Лизавети Соня Мармеладова стає йому найближчою людиною?

Яке місце в романі посідають Лужин і Свидригайлов?

Чому Раскольников не зможе жити за лужинським принципом «усе дозволено» ? Мужик для себе одного готовий переступити через усе. Інші люди для нього і ніби для досягнення своїх егоїстичних цілей. Це людина абсолютно аморальна, і письменник підкреслює, що в умовах розвитку капіталізму процвітання життя так само неминуче, як і загибель мармеладових. Раскольников не карний злочинець. Він не може «возлюбити лише самого себе», а його самоаналіз показує весь жах вчиненого і неможливість для нього, Раскольникова, переступити закони людської моралі.

На що розраховує Порфирій Петрович?

На те, що «натура» героя виявиться складнішою і людянішою, ніж його «теорія». Цей розрахунок виявився правильним. Так Раскольников прийшов до Сонеччиної правди, до думки про те, що треба покоритися і терпіти. У чому бачить Достоєвський шлях до загальнолюдського братерства? .У чому відмінність «Злочину і кари» від детективних романів?

Насамперед у тому, що автор досліджує не обставини злочину, а його мотиви, і доходить найглибших філософських висновків, довівши, що ідея сильної особистості може виникнути тільки на неблагополучному соціальному тлі, в умовах несправедливого суспільного укладу, що ця ідея, фашистська за своєю суттю, нелюдська. Головні питання, що ставить роман, не що, не як, а чому.

У детективному романі головне — сюжет, а в «Злочин і кара» — неспокійно пульсуюча думка гуманіста і філософа, що шукає шлях до загальнолюдської правди.



Збережи - » «Злочин і кара» Ф. Достоєвського як поліфонічний роман . З'явився готовий твір.

http://lessons.com.ua/wp-content/themes/techhub/images/folder.png Розміщено Новости http://lessons.com.ua/wp-content/themes/techhub/images/date.png марта 15, 2012 http://lessons.com.ua/wp-content/themes/techhub/images/user.png Lessons

Згубність теорії Раскольникова (за романом Ф. М. Достоєвського «Злочин і кара»)


Російського письменника Ф. Достоєвського читає весь світ. Творчість його, як і власне він сам, - це геніальність і протиріччя. Письменник-реаліст, знавець життя, психолог-провидець, гуманіст, який звинувачував соціальне зло. У своїх творах він вирішував «вічні» питання про життя і смерть, про вдосконалення особистості. Початок літературної діяльності, коли були написані «Бідні люди» (1845), «Двійник» (1846), «Білі ночі» (1848), був перерваний покаранням каторгою за участь у революційному гуртку (1850-1854). З 1857 року Достоєвський отримує право писати і друкуватись. Виходять «Дядечків сон» і «Село Степанчикове та його мешканці» (1859), «Принижені йскривджені» (1861), «Нотатки змертвого дому» (1861), «Нотатки з підпілля» (1864), «Злочин і кара» (1866), «Ідіот» (1869), «Брати Карамазови» (1880).

У своїх останніх романах Достоєвський сміливо і гостро накреслив головні етико-філософські проблеми: людина і Бог, сенс життя, значення свободи, духовне призначення людини. «Людина є таємницею. її потрібно розгадати… і я займаюся цією таємницею, тому що хочу бути людиною». Ф. Достоєвський (з листа до брата, 1839)

Ф. Достоєвський належав до числа найбільших російських письменників-реалістів XIX століття. Він завоював світове визнання і здійснив великий вплив на розвиток російської і європейської літератури. Художник трагічного складу, тонкий психолог, він надзвичайно глибоко ввійшов у протиріччя думки, свідомості всього духовного життя сучасної йому людини. У своїх соціально-філософських «романах-трагедіях» Достоєвський із пронизливою щирістю змалював біль і безсилля зневажених «маленьких людей». Він написав багато цікавих творів. На уроці зарубіжної літератури ми ознайомилися з романом «Злочин і кара». Це один із найзначні-ших і найдосконаліших художніх полотен письменника, в якому він замислив «перевірити всі питання», а в образі головного герояпоказати «одного з членів «нового покоління»». «Всі питання» - це наболілі соціальні проблеми (зростання злиднів, злочинність, становище вдів і сиріт, лихварство).

Головний герой роману - колишній студент Раскольников Родіон Романович - зображений письменником на крутозламі його долі. Раскольников - бідний студент. Родіон у не вистачає грошей навіть на їжу. Він ходив до лихварки Альони Іванівни, щоб закласти якусь цінну річ під відсотки. Закладаючи речі, Родіон сподівався отримати гроші, щоб вистачило на життя. Але лихварка давала дуже мало грошей. Це дратувало Родіона. Довго думаючи, він створює теорію сильної особистості. Раскольников поділив людей на дві категорії: сильних і слабких. При цьому себе відносив до сильних особистостей. Він вирішує вбити стару лихварку і забрати гроші та цінні речі. Ретельно готується до вбивства, обмірковує кожен свій крок, переживає. І ось він це робить: вбиває Альону Іванівну. Але все виходить не так, як він планував. На місці злочину його застає сестра старої - Лізавета. І він вбиває її як небажаного свідка.

Родіону випала тяжка доля. Він страждає за бідних, допомагає їм, але стає вбивцею. Здійснивши злочин, майже покінчивши зі своїми сумнівами: «Чи створіння я тремтяче, чи право маю» - Родіон викреслив себе з життя, гідного людини! Раскольников мучиться і згодом розуміє, що теорія сильної особистості терпить крах, бо вона хибна. Йому стало страшно жити. Він ховає гроші та цінні речі і не користується ними, бо розуміє, що, вбивши стару, став злочинцем - і тільки.

Раскольников більше не може страждати, тому зізнається, що злочин скоїв він. Родіон - не сильна особистість і зробив велику помилку. Я гадаю, що вбивство - це не шлях розв’язання проблем. Вирішити складні питання можна було б іншим шляхом, а вбивство - це не вихід!

 

Предыдущие Сочинения: Індивідуалістичний бунт головного героя у романі Ф. М. Достоєвського «Злочин і кара»
Следующие Сочинения:
 Гумор у творчості Ч. Діккенса

Нужна шпаргалка? Тогда сохрани - » Згубність теорії Раскольникова (за романом Ф. М. Достоєвського «Злочин і кара») . Литературные сочинения!



Проектно-конструкторська модель уроку зарубіжної літератури.

І. Інформаційна картка уроку зарубіжної літератури

Клас - Дата –

Тема уроку за програмою : Ф.М.Достоєвський. «Злочин і кара». Система образів роману , значення і символіка його назви.

1.Тема уроку: « Дивлюся, як в дзеркало, в тебе »

2. Мета літературної освіти:

Цілі, завдання: розкрити особливості системи образів роману (Лужина. Свідрігайлова, Соні Мармеладової) шляхом співставлення , визначити , яка їх роль в розкритті образу головного героя; перевірити отриманий рівень знань, вмінь у формі захисту творчих проектів( створення презентацій, рекламних роликів, рефератів, літературних газет…),

формувати навички аналізу художнього твору, створювання власного конструкту,

розвивати логічне мовлення, вміння висловлювати свою позицію,розвивати особистий творчий потенціал та потенціал учнів, необхідний для самовдосконалення та самореалізації в умовах розвитку засобів ІКТ;

виховувати толерантність, прагнення до активної багатогранної життєвої позиції, свідоме ставлення до вибору життєвого шляху.



3.Змістові лінії літературної освіти: аксіологічна, мовленнєва, діяльнісна .

4. Компетенції учня-читача: аксіологічна, літературознавча,комунікативно-мовленнєва, діяльнісно - операційна.

5. Очікувані(плановані) результати: учні поясняють особливості системи образів роману, характеризують образи Лужина, Свидригайлова, Соні Мармеладової, визначають їх місце і роль в романі для розкриття образу головного героя, умітимуть працювати з текстом, а саме : відбирати необхідну інформацію та узагальнювати її, створювати власний конструкт; висловлювати свою позицію, працювати колективно , проявлятимуть свої творчі здібності,усвідомлять прагнення до активної багатогранної життєвої позиції.

6. Тип і різновид уроку : урок вивчення та аналізу художнього твору.

Форма уроку : Семінарське заняття.

7. Теоретико –літературні поняття: система образів, двійники, символіка.

8.Літературно – мистецькі зв’язки: фрагменти художнього фільму «Злочин і кара» Л. Куліджанова , ілюстрації до роману художників М.Шемякіна, Д.Шмарінова, Глазунова.

9. Наочні засоби навчання : презентації , ілюстрації до твору, роботи учнів( літературна газета «Ф.М.Достоєвський та його роман «Злочин і кара» , буклет.

10. Варіативне домашнє завдання :

1.( для всього класу) Знати визначення поняття “роман” і його різновиди.



2.Підібрати цитати до розвінчання філософської теорії агресивного індивідуалізму та ствердження етичної ідеї ( співчуття до знедолених)

3.( для бажаючих)Достоєвський та інші письменники задавали собі питання: «Що робити? Куда йти?». Чи задавали ви собі таке питання?Чи може і чи повинна людина намагатись змінити оточуючий його світ? Напишіть міні-твір –роздум: «Що робити?»



II. Модель уроку- заняття з літератури.

Композиція та сюжетно-змістові лінії літературної освіти школярів.

Зачин уроку

І. Вступне словозвернення вчителя до учнів – читачів.

Кожен з нас буває в житті або в ролі вчителя, або в ролі учня. Завжди, повірте мені, приємно ділитися своїми знаннями та вміннями, та ще приємніше, коли тобі їх дають, коли отримуєш мудрі уроки життя. Ось послухайте притчу про Майстра. ( відеокліп). Доречі, ці слова були першими, які промовив Родіон Раскольников. Сьогодні і у вас буде можливість отримати уроки життя від Майстра слова, письменника-психолога, який все своє життя досліджував людину( слайд №1), який доводить, що «Права на злочин немає ніхто!». Довго і тяжко йде до цього висновку Родіон Раскольников, веде його Достоєвський стикая з різними людьми та ідеями.Відповіді на «прокляті» питання шукає не в оточуючих людях, арозбирається в собі.

Сьогодні у нас 5 урок в системі уроків за творчістю Ф.Достоєвського і його тема :

Система образів роману, значення і символіка його назви. (слайд №2,№3).

Мета уроку : ( див. вище)

Очікувані результати : які життєві компетентності будуть у вас сформовані на кінець уроку, чому навчитесь ,які навички отримаєте.

Урок ми проведемо у вигляді семінарського заняття з використанням інформаційно- компютерних технолдогій. Місяць потому ви об*єднались у групи, обрали теми проектів ,і сьогодні настав час презентувати свою роботу, роботу команди. Вашу роботу будуть оцінювати рецензенти і не тільки. У кожного на партах лежить лист оцінювання. Ви протягом уроку проставляєте собі бали за кожний вид діяльності і в кінці уроку здаєте мені для ознайомлення і остаточного оцінювання.

Основна частина



ІІ. Орієнтаційно – прогностична лінія літературної освіти

1.Слово творчим групам.

  • Творчий проект учениці, яка підготувала рекламний буклет до роману.

  • Так дійсно, в романі біля 90 персонажів з різним способом життя, поглядом на життя. Та серед всіх виділяються декілька, які найбільше вплинули на хід думок Родіона Раскольникова.

  • Творчий проект «Лужин»

  • Творчий проект «Свидригайлов»

  • Творчий проект «Соня Мармеладова.»

Кульмінаційні моменти

розв’язання літературно-мистецьких завдань.

ІІІ. Проектно-операційна лінія літературно-мистецької освіти.

А зараз завдання всім учням класу.

1.Пошук відповідностей:

установіть відповідність між персонажем та його характеристикою.

1. Лужин – а) Смиренна душа

2. Свідрігайлов – б) Шахрай-аристократ

3. Соня – в) Благородний бивця

4. Раскольніков – г) Розпусник , деспот

2.Продовжіть речення:


  • Ф.М.Достоєвський підібрав героїв - двійників….

  • “Дивлюся, як в дзеркало, в тебе”….

IV.Рефлексивно-корекційна лінія контролю літературної освіти, читацького досвіду учнів.

1. Метод ПРЕС

  • Продовжіть речення :

  • “Сьогодні на уроці я …”.

  1. “ отримав уроки життя від Ф.Достоєвського…. Від …. героя”

  2. “я відчув…”

  3. “ усвідомив…”

  4. “ вдячний…”

2.Оцінювання робіт учнів. Рекомендації.

Розв’язка уроку.

V. Слово-епілог словесника.

Кожен герой обрав свій шлях, зробив свій вибір. Вчився жити шляхом проб та помилок. Знову повертаюсь до того, з чого почала наш урок – все в ваших руках. У вас попереду довге життя. Сплануйте його так, щоб в певний віковий період ,підбиваючи підсумок пройденого, ви з задоволенням сказали: «Я все зробила, що від мене залежало. Я – щаслива».



Домашнє завдання:

  • 1.( для всього класу) ) 1.( для всього класу) Знати визначення поняття “роман” і його різновиди.

  • Підібрати цитати до розвінчання філософської теорії агресивного індивідуалізму та ствердження етичної ідеї ( співчуття до знедолених)



  • 2.( для бажаючих)Достоєвський та інші письменники задавали собі питання: «Що робити? Куди йти?». Чи задавали ви собі таке питання?Чи може і чи повинна людина намагатись змінити оточуючий його світ? Напишіть міні-твір –роздум: «Що робити?»


Літературознавчий диктант


«Життя і творчість Ф.Достоєвського»

1.Великий російський письменник Ф.Достоєвський народився і зростав…(у Москві).

2.БатькоФ.Достоєвського за фахом…(військовий лікар).

3.Страшна хвороба, яка дошкуляла все життя письменнику…(епілепсія).

4.Закінчивши Петербурзьке військово-інженерне училище Достоєвський став…(офіцером) і отримав призначення…(в інженерний корпус Санкт-Петербурзької інженерної команди).

5.Весь вільний час він обдумував літературні сюжети і перекладав з…(французької).

6.Першим друкованим твором Достоєвського став переклад…(«Ежені Гранде» Бальзака).

7.Перший твір  Ф.Достоєвського- це повість «Бідні люди»).

8.Достоєвського у віці близько  тридцяти років спіткала доля українського поета…(Т.Г.Шевченка).

9.Яку книгу подарували дружини декабристів Наталія Фонвизіна і Параскевія Аннєнкова Достоєвському?...(«Євангеліє»).

10.Який цар дозволив петрашевцям повернутися до столиці?...(ОлександрII).

11.Скільки часу було витрачено  на написання роману «Злочин і кара»?...(півтора року).

12.Роман з ‘явився в журналі…(«Русский вестник»).

13. - майбутня дружина письменника-була…(стенографісткою).

14.Роман «Злочин і кара» відносять до жанрового різновиду…(поліфонічного або діалогічного) роману.

15.В якій статті визначний український письменник Микола Хвильовий стає на захист Ф.Достоєвського? («Апологети писаризму» (1926р.)).

 

 

 



Портфоліо на уроці світової літератури

Скласти портфоліо Раскольникова. Мета: зібрати і упорядкувати матеріали для характеристики Раскольникова.

Заповнення відомостей про героя.

1.Ім’я, прізвище-Родіон   Романович Раскольников.

2.Навчальний заклад,в якому навчався Раскольников-університет.

3.Соціальний стан-студент, якого виключили з університету через неспроможність платити за навчання, походив із бідної міщанської сім‘ї.

4.Життєві ідеали- створив свою «теорію» і прагнув довести, що він- не «тварина  тремтяча», що він може змінити світ на краще навіть шляхом злочину.

5.Ставлення до людей і життя-Раскольников дуже вразлива молода людина. Він глибоко сприймає чужий біль, матері,сестри Дуні, родини Мармеладових, незнайомої пя’ної дівчини на вулиці.

6.Шлях досягнення мети- перевіряючи свою  «теорію» на практиці, скоїв вбивство.

7.Основна причина злочину Раскольникова-

прагнення практично перевірити власну “наполеонівську ідею”, не вдаючись до її попереднього морально-наукового з’ясування та обґрунтування.

Написав статтю «Теорія вбивств",  де виклав свою теорію психологічного стану злочинців упродовж усього злочину. Він доводив, що цей стан більш схожий на хворобу - потьмарення розуму, розлад волі, випадковість та нелогічність вчинків.

8.Герой у фіналі роману- «теорія» Раскольникова зазнала краху. Герой, пройшовши через покаяння, духовно відроджується.

 

Впізнай героя

1.      «…он был замечательно хорош собою, с прекрасными  темными глазами, темно-рус, ростом выше среднего, тонок и строен…».(Раскольников)

2.      . «Он был задавлен бедностью; но даже стесненное положение перестало в последнее время тяготить его. Насущными делами своими  он совсем перестал и не хотел заниматься». (Раскольников)

3.      «Он был до того худо одет, что иной  ,даже  и привычный человек, посовестился бы днем выходить в таких лохмотьях на улицу». (Раскольников)

4.      «Это была крошечная сухая старушонка, лет шести десяти, с вострыми и злыми глазками, с маленьким  вострым носом и простоволосая. Белобрысые , мало поседевшие волосы ее были жирно смазаны маслом».(лихварка Олена Іванівна)

5.      «Это был человек лет уже за пятьдесят, среднего роста и плотного сложения. С проседью и с большою лысиной, с отекшими от постоянного пьянства желтым, даже  зеленоватым лицом и с припухшими веками, из-за которых сияли крошечные, как щелочки, но одушевленные красноватые глазки».(Мармеладов)

6.      «Это была ужасно похудевшая женщина, тонкая, довольно высокая и стройная, еще с прекрасными темно-русыми волосами и действительно с раскрасневшимися до пятен щеками».(Катерина Іванівна)

7.      «Это был необыкновенно веселый и сообщительный парень, добрый до простоты. Впрочем, под этой простотой таились и глубина и достоинство. Лучшие из его товарищей понимали это , все любили его. Был он очень неглуп, хотя и действительно иногда простоват. Наружность его была выразительна- высокий, худой ,всегда худо выбритый, черноволосый. Иногда он  буянил и слыл за силача».(Разуміхін)

8.      «Это была высокая, неуклюжая, робкая и смиренная девка , чуть не идиотка, тридцати пяти лет, бывшая в полном рабстве у сестры своей, работавшая на нее день и ночь».(Лизавета)

9.      «Это был господин немолодых уже лет . чопорный, осанистый, с острожною и брюзгливою физиономией…»(Лужин)

10.  «…это была скромно и даже бедно одетая девушка, очень еще молоденькая, почти похожая на девочку, с скромною и приличною манерой, с ясным, но как будто несколько запуганным лицом.»(Соня)

 

Прийом «психологічний портрет» розкриває стійкі психологічні якості героя.

 

Раскольников



 

 

 



 

 

Інтелігент



Обдарований

Сміливий


Сильна особистість

Добра душа

Оголене почуття совісті

«Незвичайна» людина

Трагічна  фігура

 

Цифровий диктант

1.Ф.Достоєвський народився в …(1821році).

2.Вступив до Петербурзького військово-інженерного училища…(1838р.).

3.Раптова й передчасна смерть батька і перший напад епілепсії…(1839р.).

4.Закінчив Петербурзьке військово-інженерне училище в …(1843р.).

5.Перший твір був опублікований у …(1844 р.) . Це був переклад «Ежені Гранде» Бальзака.

6.Арешт петрашевців відбувся в…(1849р.)

7.Початок роботи над «Записками з Мертвого дому»-спогадами про каторгу…(1859р.).

8.В …(1862р.) Достоєвський вперше виїхав за кордон. Побував в Німеччині,Франції,Швейцарії,Італії , Англії.

9.Роман «Злочин і кара» був надрукований в…(1866р.) в журналі…(«Русский  вест ник»).

10.Рік скасування кріпацтва…(1861).

11.Портрет Ф.М.Достоєвського- картина,написана Перовим у…(1872р. на замовлення П.М.Третьякова.

12.Ф.Достоєвський помер в…(1881р.).

 

Експрес –тест

Жіночі образи у романі «Злочин і кара» Ф.Достоєвського

1.Що означає ім’я «Софія»?

\/а)мудрість;

 б)вірність;

 в)терпимість.

2.До якого соціального  стану належить Соня Мармеладова ,героїня роману Ф.Достоєвського «Злочин і кара»?

 а)куховарка;

 б)міщанка;

\/в)повія.

3.Чим пожертвувала Соня Мармеладова?

 а)своєю родиною;

\/б)собою заради інших;

 в)пожертвувала іншими заради себе.

4.Чому Катерина Іванівна погодилася вийти заміж за Мармеладова?

 а)покохала Семена Мармеладова;

 б)відчувала страх залишитися самотньою;

\/в) «нікуди було йти».

5.На що була схожа шия старої лихварки Альони Іванівни?

\/а) «схожа на курячу лапу»;

 б)схожа на суху гілку;

 в)схожа на висушений плід дерева.

6.Яка причина швидкого заміжжя Дуні за  розважливого ділка Лужина?

\/а) допомогти  братові  закінчити курс в університеті і вибратися із боргів;

 б)стати незалежною від матері;

 в)жити в столиці .

7.Зустріч із якою героїнею справила на Раскольникова сильне враження і стала останнім кроком до скоєння злочину?

 а) Альоною Іванівною;

\/б)Лизаветою;

 в)Дунею.

8. Альона Іванівна склала заповіт, за яким всі гроші по смерті лихварки переходили до…

 а)до Лизавети;

\/б) «до монастиря, на поминання душі»;

 в)до міської казни.

9. «Негарна Лизавета майже завжди ходила …, бо була напрочуд тиха й покірна».

\/а) вагітна;

 б)самотня;

 в)з опущеною головою.

10.Що сповідує Соня ?

\/а)глибоку віру,християнську покору,людинолюбство;

б)культ сильної особистості;

в)індивідуалізм.

Кросворд

«Злочин і кара» Ф.Достоєвського

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       По горизонталі:1.Донька Семена Мармеладова.2.Літературний напрям, який характеризується правдивим і всебічним відображенням дійсності на основі типізації життєвих явищ.3.Відомий радянський художник книжної графіки. Чиї ілюстрації до роману «Злочин і кара» Ф.Достоєвського є класичними.4.Складне теоретичне або практичне питання. розв’язання, вивчення, дослідження.5.Визнання своєї провини, вияв жалю з приводу своєї провини.6.Злодіяння , злий вчинок з точки зору тієї чи іншої системи цінностей людини, групи людей, чи суспільства в цілому.7.Герой роману Ф.Достоєвського «Злочин і кара».8.Мука ,біль.9.Заключна частина, додана до завершеного художнього твору й не пов'язана з ним нерозривним розвитком дії.



   По вертикалі:1.Місце заслання Раскольникова.2.Літературний жанр, найбільш поширений у 18-20 століттях; великий за обсягом, складний за будовою епічний твір, у якому широко охоплені життєві події, глибоко розкривається історія формування характерів багатьох персонажів.3.Один із головних персонажів роману Ф.Достоєвського «Злочин і кара».4.Сестра Родіона Раскольникова.

 

 Відповіді.



     По горизонталі:1.Соня.2.Реалізм.3.Шмарінов.4.Проблема.5.Каяття.6.Злочин.7.

Лужин.8.Страждання.9.Епілог.

     По вертикалі:1.Сибір.2.Роман.3.Мармеладов.4.Дуня.

 

 



 

 

 



Валіза

Як підсумок зі змістовних думок героїв формуємо валізу, куди кидаємо афоризми, висловлювання,  які цікаві учням. Це дає можливість використати набутий цивілізацією духовний досвід через призму власного світобачення.

 

1.  «…ведь надобно же ,чтоб у всякого человека было хоть одно такое место, где бы и его пожалели!»(Мармеладов)2. «Не дружба. А чувство гражданина и человека, чувство гуманности и любви ко всевышнему. Я могу быть  и официальным лицом и при должности, но гражданина и человека я всегда ощутить в себе обязан…»(Порфирій Петрович) 3.«Страдание и боль всегда обязательны для широкого сознания и глубокого сердца. Истинно великие люди, мне кажется, должны ощущать на свете великую грусть…».(Раскольников)4.«..низкие потолки и тесные комнаты душу и ум теснят!(Раскольников)



5. «…кто крепок и силен умом и духом, тот…и властелин…»(Раскольников)

 

 



 

 

http://klasnaocinka.com.ua/img/icon/thumb_up.png



оценить статью

  • Currently 2.33/5

  • 1

  • 2

  • 3

  • 4

  • 5

2.3/5 (3 голосов)

 

http://klasnaocinka.com.ua/img/icon/folder.png


 

 

http://im8-tub-ua.yandex.net/i?id=497612802-60-72&n=21



http://im6-tub-ua.yandex.net/i?id=319920046-59-72&n=21

http://im5-tub-ua.yandex.net/i?id=277772021-51-72&n=21

http://im5-tub-ua.yandex.net/i?id=420938697-47-72&n=21

http://im8-tub-ua.yandex.net/i?id=246465267-38-72&n=21

http://im2-tub-ua.yandex.net/i?id=72908548-46-72&n=21

http://im2-tub-ua.yandex.net/i?id=28993365-39-72&n=21

http://im7-tub-ua.yandex.net/i?id=566117276-61-72&n=21

http://im5-tub-ua.yandex.net/i?id=304568246-35-72&n=21

http://im3-tub-ua.yandex.net/i?id=305372083-53-72&n=21

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал