Створення умов для успішної адаптації учнів п'ятих класів до предметного навчанняСкачати 51.83 Kb.
Дата конвертації04.05.2017
Розмір51.83 Kb.
Створення умов для успішної адаптації учнів п'ятих класів до предметного навчання

Перехід учнів з початкової школи до основної справедливо вважається кризовим періодом. Багаторічні спостереження педагогічних працівників підтверджують, що він зазвичай пов'язаний з тимчасовим зниженням успішності учнів. Дітям, які звикли у початковій школі до певного порядку, необхідний час, щоб пристосуватися до нових темпу та стилю життя. Тож процес адаптації п'ятикласників буде успішним лише тоді, коли адміністрація та педагоги навчального закладу створять для цього відповідні умови

Початок навчання учнів в основній школі часто стає серйозним випробовуванням для всіх учасників навчального процесу: дітей, педагогів, батьків, практичних психологів і адміністрації навчального закладу Труднощі, з якими стикаються учні п'ятих класів, пов'язані насамперед з переходом на предметне навчання. Адже звичні вимоги одного учителя змінюються великою кількістю вимог різних учителів-«предметників», зростає учбове навантаження, застосовуються нові форми і методи навчання. Усе це впливає на успішність учнів, яка залежить як від їхніх індивідуальних особливостей та рівня готовності, так і від ефективності реалізації принципу наступності та перспективності між початковою та основною ланками освіти.

Особливості розвитку та соціалізації дітей 10-11 років

На поведінку та успішність можуть впливати психічні та фізіологічні особливості. У дітей 10-11 років уже розпочався етап статевого дозрівання. Оскільки дитяча нервова система недосконала, він супроводжується роздратованістю, збудженістю, неадекватними реакціями на зауваження при тому, що діти цього віку ще не вміють себе контролювати. Через погану концентрацію уваги та часту зміну настрою уповільнюється темп будь-якої діяльності, що і призводить до зниження успішності дітей.

У віці 10-11 років надзвичайної гостроти набуває проблема соціалізації дітей. Адже, маючи незначний життєвий досвід, вони ще не набули стійкого імунітету до будь-яких шкідливих соціальних впливів.

У цей період кожній дитині вкрай важливо бути визнаною друзями, колективом. Зміна соціального середовища є складним, суперечливим моментом особистісного розвитку. Пов'язані з цим внутрішні особистісні кризи обумовлюються насамперед напруженням міжособистісних стосунків і неминучими у такій ситуації конфліктами. Адже пошук шляхів визнання часто призводить до помилкових вчинків, а відтак — до конфліктів і зниження самооцінки.

Паралельно з розширенням кола людей, з якими дитина мусить спілкуватися, змінюються і стосунки з дорослими. Діти починають виявляти свою «дорослість», висувають «претензії» дорослої людини: вимагають шанобливого, серйозного та довірливого, «недитячого» ставлення до себе.

Урахування особливостей розвитку та соціалізації дітей 10-11 років дає змогу нашим педагогам вчасно коригувати неадекватну поведінку п'ятикласників та сприяти їх особистісному становленню.Причини виникнення проблем адаптації

Як свідчить досвід, більшість дітей вважає перехід до основної школи важливим кроком у своєму житті. Вони пишаються тим, що вже «не малюки». Предметне навчання, а відтак спілкування з різними учителями є для них наочним показником вступу в «доросле життя». Діти із захопленням та гордістю розповідають батькам, друзям про нові умови та правила шкільного життя. Дехто сприймає такий перехід як шанс розпочати шкільне життя «з нуля» і встановити нові відносини з учителями.

З іншого боку, цей період пов'язаний з низкою труднощів, з якими стикаються діти. Спостереження за учнями доводять, що вони розгублені, адже не можуть зрозуміти, як будувати стосунки з педагогами, які вимоги треба виконувати обов'язково, а які можна й проігнорувати. П'ятикласники опиняються під шквалом інформації з незрозумілими для них словами.

Спілкування з новими учителями, які висувають до дітей різні вимоги, призводить до руйнування цілісності внутрішнього образу-Я учня, який сформувався протягом тривалого спілкування з учителем початкової школи. Тепер на формування образу-Я впливає багато суджень одразу, тому що погляди різних учителів на успіхи учня та його поведінку різні, а іноді — й протилежні. Це часто призводить до зростання психічної напруженості, тривожності п'ятикласників.

Зміна вікового середовища також є причиною певних труднощів, адже у деякій мірі призводить до зміни соціального статусу учнів: у початковій школі вони були випускниками і вважалися найстаршими, а в основній — умить стають наймолодшими, відчуваючи при цьому свою незахищеність.

Звичайно, учні більше втомлюються, адже якщо раніше вони щоденно готувалися до уроків з 2-3 предметів, то тепер — з 4-5.

Ускладнює життя п'ятикласників і введення кабінетної системи. Дитина, яка звикла, що у неї є власне місце — простір, у якому вона перебуває впродовж навчального дня, відтепер має на кожен урок переходити у нове приміщення, де місце за нею не закріплене: на історії вона сидить за другою партою, на математиці учитель посадив за четверту...

З переходом учнів до основної школи змінюється і система управління класом. Якщо учитель початкової школи мав змогу бути біля дітей протягом усього дня, навіть під час перерви, часто приймав за них рішення та контролював їхню поведінку, то класний керівник 5-го класу фізично не в змозі так опікуватися своїми вихованцями. По-перше, він проводить уроки і в інших класах, по-друге, під час перерви може чергувати на поверсі, де учнів його класу немає. Тому дітям часто доводиться самостійно розв'язувати ту чи ту проблему. За таких умов самостійнішим учням адаптуватися значно легше.Пам'ятка для батьків п'ятикласників

  • Спілкуйтеся зі своєю дитиною, цікавтеся її життям, розповідайте їй про своє. Діліться власними переживаннями, це допоможе досягти взаєморозуміння.

  • Спостерігайте за сином чи донькою. Ви, як ніхто інший, знаєте свою дитину. І саме Вам її «йорзання» на стільці чи закушена губа можуть багато про що розповісти і без слів.

  • Дбайте про зовнішній вигляд дитини, її чистоту, охайність. Пам'ятайте, що для підлітків зовнішність є дуже важливою.

  • Створюйте сприятливі умови для навчання дитини і повсякчас поліпшуйте їх. Учні основної школи часто звертаються до додаткових джерел інформації, виконуючи домашнє завдання. У наш час є багато пізнавальної, енциклопедичної, навчальної літератури, дисків. Придбавши потрібне, Ви полегшите дитині навчання.

  • Цікавтеся життям дитини у школі. Регулярно спілкуйтеся з класним керівником, особливо на початку навчального року.

  • Не гарячкуйте під час розв'язання конфліктних ситуацій! Вислухайте думки всіх учасників конфлікту. Будьте послідовними, думайте про наслідки. Попереду у дитини ще не один рік навчання.

  • Не карайте дитину за низькі оцінки. Пам'ятайте, що зниження успішності під час переходу до основної школи — явище природне, очікуване. Ліпше допоможіть дитині. Не варто наголошувати при цьому, що Вам ніхто не допомагав, Ви самі з усім управлялись.

  • Контролюйте навчання, відпочинок, дозвілля своїх дітей. Регулярно перевіряйте роботу в зошитах та записи у щоденнику. Важливо, щоб усі домашні завдання були виконаними, проте ще важливіше не допустити перевтоми дитини.

Співпрацюйте з класним керівником, допомагайте за потреби, адже він нещодавно познайомився з дітьми: всього одразу не охопиш.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал