Слово, словосполучення



Скачати 31.37 Kb.
Дата конвертації10.04.2017
Розмір31.37 Kb.
ТипУрок
Тема уроку: Слово, словосполучення.

Мета: поглибити знання учнів про словосполучення і речення та синтаксичні зв’язки в них; розвивати вміння й навички визначати тип зв’язку у словосполученнях і реченнях; підвищувати рівень мовленнєвої культури учнів

Тип уроку: застосування знань і формування вмінь

Обладнання: підручник, схеми

Хід уроку

І. Мотивація навчання учнів

1.Організаційний момент.

2. Оголошення теми та мети уроку.

ІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу



  1. Повторення відомостей про словосполучення і речення

(використати таблицю підручника «Словосполучення і речення» О.М. Бєляєв»Українська мова» ст..104)

Словосполученням називається смислове й граматичне об’єднання двох або більше слів, що називають предмети, ознаки дії і виступають однією поширеною назвою

Наведіть приклади(українська мова, рідна школа)

Гра. Продовжити словосполучення: стіл…, училище…, веселе…, жовта…, таємна…

Порівняйте:

Народні пісні, рідні голоси, цілющі трави----------

Коли пісні мого народу пливуть у рідних голосах, мені здається, що збираю цілющі трави я в лугах

Речення – осмислене сполучення слів або окреме слово, яке містить закінчену думку.

Головне слово в словосполученні – те від якого можна поставити питання.

Залежне слово – яке відповідає на питання.

Слова в словосполучення з’єднуються трьома способами: узгодженням, керуванням, приляганням

При узгодженні слово ставиться у тих же формах (рід, число, відмінок), що й головне.

Напр.: книга брата, вивчений урок, поїздка до Києва.

При керуванні залежне слово ставиться в тому відмінку, якого вимагає головне слово.

Напр.: читати книгу, знати багато, щирий серцем.

При приляганні в ролі залежного слова виступає незмінна частина мови ( прислівник, дієприслівник, інфінітив).

Напр.: бажання знати, ворота навстіж.



  1. Слово вчителя.

Не вважаються словосполученнями:

а) підмет з присудком;

б) складені форми майбутнього часу (буду читати);

в) складені форми вищого і найвищого ступенів порівняння прикметників і прислівників (найбільш незалежний);

г) слова, між якими є сурядний зв’язок (весна і літо);

д) поєднання службового слова з повнозначним (біля школи)

ІІІ. Тренувальні вправи.


  1. Визначити спосіб підрядного зв’язку у словосполученнях:?

Вірний друг(узгодження), читати книгу (керування), добре вчитися (прилягання),

урочиста мелодія (узгодження), переливається з грудей (керування)


  1. Впр.214О.М. Бєляєв)

  2. Накресліть схеми будови словосполучень:

Уважно слухати розповідь-

Дзвінок на велику перерву –



  1. Знайти граматичні основи речень:

Які пишні рідні степи. Ген-ген далеко в степу сунеться довга валка чумаків. Їх пісня ллється понад степом. А там далеко, край степу, мріє Чорне море. По ньому бігають золоті скалки сонця. Не загинула давня Україна, не занапастилась її сила. Збереглася, заховалася в степах, в садках, в народі і ніколи не загине. А пісня ллється на тих степах, де колись тирса шуміла, де кров ворога текла, червоніла.

Впр. 221 (О.М. Бєляєв)



ІV. §11, впр. 215

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал