Складне речення. Типи речень з різними видами зв`язку



Скачати 77.98 Kb.
Дата конвертації11.05.2017
Розмір77.98 Kb.
УРОК-ПРОЕКТ

рідної мови в 9 класі

ТЕМА: Складне речення. Типи речень з різними видами зв`язку.

МЕТА: систематизувати й узагальнити знання учнів з теми «Складне речення». Розвивати орфографічну, пунктуаційну грамотність, пізнавальну активність учнів, мислення, фантазію. Виховувати інтерес до вивчення літератури, любов до рідної мови, до Вітчизни.

ОБЛАДНАННЯ: пректи груп, схеми, текстовий роздатковий матеріал.

Епіграф: Його писання – синтез усього того

духовного стану, тих течій, що були

в Лівобережній Україні при кінці 19 віку.

Іван Франко

ХІД УРОКУ:


І.Організаційний момент.


ІІ. Оголошення теми та мети уроку.

Важкі часи переживала Україна, коли пролунало яскраве, повнокровне,живе слово Івана Петровича Котляревського. Літературознавець Олександр Білецький зазначав, що була похмура епоха, коли під загрозою знищення опинилася українська мова, культура. На той час Вітчизна втратила рештки автономії а народ був закріпачений і тягнув ярмо національного і соціального гніту. На вічне питання «Бути чи не бути?» все-таки знайшлося кому відповісти однозначно: «Бути!». Це був І. Котляревський, зачинатель української мови, бо не можна здолати той народ, який уміє так лунко й дотепно сміятися. Ніхто не знищить мову, якою витворено такі літературні шедеври, як «Енеїда», «Наталка Полтавка». Отже, протягом уроку під час узагальнення й систематизації знань про складне речення, будемо говорити про життєвий і творчий шлях письменника, а епіграфом є слова …..



ІІІ.Мотивація навчання.

Пояснення ходу уроку. Клас поділений на творчі групи, які працювали над виконанням проекту. Під час уроку кожна група повинна презентувати свій проект (створення міні-підручника, плакатів). У роботі між собою спілкуються групи, доповнюють відповідь товариша; в кінці уроку кожна група отримає бал, який відповідатиме середньому арифметичному усіх видів робіт; крім того, кожен учень, крім загальної оцінки, отримає ще й ту, яка буде за індивідуальну роботу (заповнення карток).


ІV.Актуалізація опорних знань


«Мікрофон»

    1. Складне речення-це…

    2. Складні речення поділяються на …

    3. У чому різниця між сполучниковим і безсполучниковим зв'язком?

    4. Що спільного і відмінного між складносурядним реченням і складнопідрядним?

Кодовий диктант: 1—ССР, 2-СПР, 3—БСР, 4- з різними зв’язками, 5 –просте.

      1. Будеш, батьку, панувати, поки живуть люди, поки сонце з неба сяє. 2) Котляревський узяв творити українську літературу рідною, народною мовою, плекати ідеї гуманізму, національної гідності, щоб пробудити у співвітчизників високі ідеї духовності й патріотизму. 3) Мальовниче українське місто назавжди стало символом домашнього затишку, і він щоразу повертався сюди, щоб відновити сили для подальшої боротьби. 4) 1789 року, не закінчивши навчання в духовній семінарії, майбутній письменник, дістав посаду дрібного службовця, а трохи згодом—домашнього вчителя в поміщиків. 5) Відомо: І. Котляревський був членом масонської ложі (релігійно-етичний рух) «Любов до істини». 6) Перед смертю Котляревський відпустив на волю своїх кріпаків. 7) Композиція твору проста, дія розвивається динамічно твір не обтяжений зайвими сюжетними лініями.

Відповіді: 2, 2, 4,1,3,5, 3.

V.Узагальнення й систематизація знань


І група – завдання групи: систематизувати теоретичний матеріал з

теми “Складносурядне речення”. Дібрати приклади з

теми.

ІІ група – систематизувати теоретичний матеріал з теми

“Складнопідрядне речення”. Дібрати тренувальні вправи,

приклади з теми.

ІІІ група- систематизувати теоретичний матеріал з теми

“Безсполучникове речення”. Дібрати приклади,

тренувальні вправи.

ІУ група – провести лінгвістичне дослідження з теми “Роль складнопідрядних і складносурядних, безсполучникових речень у творчості Івана Котляревського”.

Захист проектів:

І група – “Складносурядне речення”.

1) Складносурядне речення-це…


2) Смислові зв’язки у ССР – це…

3) До єднальних ССР відносяться речення з …….звязком

4) До протиставних ССР відносяться речення з …….звязком

5) До розділових ССР відносяться речення з …….звязком

6) У ССР ставляться розділові знаки …

Презентація слайдів: теоретичний матеріал.



Завдання: «Лінгводвобій» Поставте розділові знаки, визначити

смислові зв'язки. Виконайте синтаксичний розбір

речення.

Прокляті вітри роздулися а море з лиха аж реве.

Викинь Петра з голови і ти будеш щасливою.

Чи огні через стіну штурляли чи хмари напустили стріли.

І Бог нам поміг перенести біди й напасті і він поможе нам вірною

любовію поряд очною жизнію бути приміром для других.

Не минула мене лиха година і возний гірше реп’яха причепився.


ІІ група – “Складнопідрядне речення”.



  1. Складнопідрядне речення –це…

  2. Засобом зв’язку у СПР є…сполучник бо сполучне слово

  3. СПР поділяються на …

  4. Чим розрізняється СПР розчленованої структури від нерозчленованої?

  5. СПР обставинні речення поділяються на…

  6. Яку позицію може займати залежне речення у СПР?

Завдання: графічний диктант + визначити вид підрядності.

  1. Коли мене Бог поможіть осушити твої сльози то я найщасливіша буду на світі.2) Лучче б всього якби вийшла за дяка.3) Збери всі човни що остались.4) Добрі молодці кружали поки аж півні заспівали. 5) Знаю чом тобі всі не люб’язні. 6)Завесу доносить на мене щоб тим нас привести в розлад. 7) Ти на те ведеш щоб я не дождала бачити тебе замужем, щоб через твоє упрямство не дожила я віку.

ІІІ група- “Безсполучникове речення”.

"Клоуз-тест". Вам необхідно продовжити речення одним словом.


1.    Якщо частини складного безсполучникового речення вказують на часову послідовність, то між ними ставиться ....
2.    Якщо у другій частині вказано на причину того, про що говориться у першій, то між ними ставиться ....
3.    Якщо друга частина вказує на наслідок того, про що говориться у першій, то між ними ставиться ....
4.    Якщо частини складного безсполучникового речення вказують одночасність або часову послідовність, то між ними ставиться ....
5.    Якщо  частини  складного  безсполучникового речення  менш  пов'язані  за
змістом, дуже поширені, то між ними ставиться ....
6.    Якщо друга частина розкриває зміст першої, то між ними ставиться ....
7.    Якщо в першій частині вказується на час того, про що говориться в другій, то між ними ставиться ....
8.    Якщо зміст обох частин протиставляється, то між ними ставиться ....
9.    Якщо друга частина виражає висновок з того, про що говориться у першій, то між ними ставиться ....                
10.  Якщо друга частина доповнює зміст першої, то між ними ставиться ....
11.  Якщо в першій частині вказується на умову того, про що говориться в другій, то між ними ставиться ....
12.  Якщо зміст обох частин зіставляється, то між ними ставиться ....
"Тестові завдання". Необхідно визначити, який розділовий знак треба поставити на межі частин складного речення. Один учень виконає завдання на закритій дошці, а потім всі звіряють.
Який розділовий знак необхідно поставити між частинами
безсполучникових складних речень?
а) тире;    б) двокрапку;    в) крапку з комою;    г) кому.

1.У хаті лучче: тут ніхто не побачить і не осудить. 2.Гомін по діброві, туман поле покриває, мати сина виганяє. 3.Еней збудує сильне царство і заведе своє там панство; не малий буде він панок. 4.Скуксуєш раз—тоді прощай. 5.Не дуже довіряй своєму серцю: сей віщун часто обманює. 6.Із неба зслизла чорна ніч, година ж стала балагурна, жила з сестрою тут Дрімота, сестра же звалася Зівота.



Робота з перфокартами: кожна група виконує синтаксичний аналіз багатокомпонентного речення.

І: Страшно і подумать, як з немилим чоловіком весь вік прожити , як нелюба миловати, як осоружного любити.

ІІ.Упродовж сцени вулиця, що веде до річки; тут між хатами і Терпилишина хата.

ІІІ. Ви, може, чували, що як вони жили ще в Полтаві, і покійний Терпило живий був, він прийняв був до себе сироту Петра за годованця.



Творча робота: написати міні-твір,розкриваючи епіграф уроку, використовуючи

багатокомпонентні речення. Визначити їх вид.



VІ. Підсумок

  • Рефлексія (самооцінка: робота на уроці, оцінка проекту)

VІІ. Домашнє завдання: написати твір "Що я найбільше ціную в людині" або «Любов у житті Людини», використовуючи складні речення різних зв’язків. Виконати синтаксичний розбір 1 речення.

Додаток (індивідуальна картка).

Прізвище, ім'я ----------------------------------------------------------


  1. «Лінгводвобій» Поставте розділові знаки, визначити

смислові зв'язки. Виконайте синтаксичний розбір

речення.


Прокляті вітри роздулися а море з лиха аж реве.

Викинь Петра з голови і ти будеш щасливою.

Чи огні через стіну штурляли чи хмари напустили стріли.

І Бог нам поміг перенести біди й напасті і він поможе нам вірною

любовію поряд очною жизнію бути приміром для других.

Не минула мене лиха година і возний гірше реп’яха причепився.



Кодовий диктант

3,5б.


«Лінгводвобій»

2,5(роз. знаки +2,5б.(син. ан.)



Графічний диктант

3,5б.


"Клоуз-тест".

6б.


"Тестові завдання".

6б.


«Перфо

картка»


6б.

Творче

Завдання


6б.











































Оцінка виставляється, як середнє арифметичне за 3 блоки.






Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал