Шолом-Алейхем. Віхи життєвого і творчого шляху письменника. Відображення у його творах долі єврейського народу



Скачати 83.65 Kb.
Дата конвертації30.04.2017
Розмір83.65 Kb.
ТипУрок

УРОК 1

Тема: Шолом-Алейхем. Віхи життєвого і творчого шляху письменника. Відображення у його творах долі єврейського народу.

Мета: простежити основні віхи життя та творчості письменника, його зв’язки з єврейською та українською літературами; сприяти формуванню інтересу до творів Шолом – Алейхема; формувати гуманістичний світогляд учнів;

розвивати вміння та навички слухати, порівнювати окремі факти, висловлювати особисте ставлення до почутого;

виховувати здатність до позитивного світосприйняття; прищеплювати учням справжні життєві цінності.

Обладнання: портрет Шолом - Алейхема, виставка книжок письменника, ілюстративні матеріали до його життєвого і творчого шляху; фрагменти відеопрезентації.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку

Усе життя любив він сміх... 

http://childlibr.org.ua/files/img/wolom1.jpg


І. Організаційний момент.

ІІ. Оголошення теми й мети уроку та

очікуваних результатів.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.


  1. Вступне слово вчителя про Шолома-

Алейхема.

Говорячи про Шолома-Алейхема або інших

єврейських письменників, не можна не

замислитись над долею єврейської

літератури. Вона нероздільна від долі

багатостраждального єврейського народу,

який пережив погроми і приниження,

трагедію Голокосту та життя в гетто чи за

“межею осідлості”, довгі століття жив у

“розсіянні” (діаспорі) і лише у середині ХХ сторіччя отримав омріяну державу - Ізраїль.

Ім’я Шолом-Алейхема – автора веселих і водночас сумних книг про Тев’є-молочника, Менахем-Мендла, хлопчика Мотла, жителів Анатівки і Касрилівки – безперечно є найвідомішим із усіх єврейських письменників. Особливо близьким воно є для нас, адже життя Шолом-Алейхема було тісно пов’язане з Україною та її культурою.

--Хто ж він,таємничий і такий неповторний, Шолом – Алейхем?

Щоб зрозуміти світ письменника, його світогляд, потрібно зазирнути в історію єврейської культури, зокрема, літератури.


  1. Повідомлення учня на тему «Доля єврейської літератури»

Не всі єврейські письменники творили і творять на івриті – стародавній мові Біблії і сучасній, відродженій мові Ізраїля . Багато визначних літераторів писали на мові євреїв Східної Європи – ідиш (ця мова склалася в результаті взаємодії німецьких діалектів з давньоєврейськими і слов’янськими елементами). Серед них був і Шолом-Алейхем. Не можна не згадати й імен тих євреїв, які, опанувавши інші культури, писали мовами своїх рідних країн і увійшли до інших літератур світу. Імена цих євреїв відомі кожній освіченій людині – російські письменники Семен Надсон, Ісаак Бабель, Ілля Еренбург, Борис Пастернак, Осип Мандельштам, Саша Чорний, Василь Гроссман, Олександр Галич, Григорій Горін, Йосип Бродський, німецькі літератори Генріх Гейне, Ліон Фейхтвангер, Анна Зегерс, Фрідріх Вольф, австрійські митці Франц Кафка і Пауль Целан, польський поет Юліан Тувім і французький - Макс Жакоб, американські письменники Сол Беллоу, Джон Апдайк, Джером Девід Селінджер, Норман Мейлер, Артур Міллер, Ален Гінзберг, Бернард Маламуд.

Поява Шолом-Алейхема знаменувала нову сторінку в розвитку новітньої прози мовою ідиш. Головні герої Шолом-Алейхема — бідні «маленькі люди», які, незважаючи на важке, злиденне життя, оптимістично дивляться в майбутнє, з гумором оцінюють своє становище, вірять у справедливість та мудрість Творця.




  1. Робота з портретом Шолом – Алейхема.

-- Яким ви уявляєте письменника, дивлячись на йогопортрет ?

-- Що найбільше вражає?

-- Чи говорить вам про щось його ім’я?




  1. Інтерактивна вправа. Рольова гра « Інтерв’ю з письменником».

Шолом – Алейхем. Доброго дня, дорогі друзі. Я дуже радий, що можу познайомитися з вами, українськими школярами.

Учениця. Пане Шоломе – Алейхеме, розкажіть, будь ласка, про себе. Яким було Ваше дитинство?

Шолом – Алейхем. Народився я 2 березня 1859 року в Україні, у м.Переяслав (тепер Переяслав-Хмельницький), у родині крамаря Нохума Рабиновича. Тому справжнє моє ім’я -- Шолом Нохумович Рабинович. Шолом-Алейхем- мій літературний псевдонім, так при зустрічі вітаються євреї. У перекладі ці слова означають:«Мир вам».

Мій батько був людиною м'якого характеру, любив сім'ю , тому виховував нас, своїх дітей, добрими, чемними людьми.

Через деякий час після мого народження наша сім'я переїхала з Переяслава у містечко Воронків Полтавської губернії (тепер село в Бориспільському районі Київської області) , що знаходилось неподалік. Там і пройшло моє дитинство.

Шкільні ж « університети « розпочались із хедеру – єврейської початкової релігійної школи. А далі було навчання в Переяславському повітовому училищі, яке я, до речі, закінчив з відзнакою, і спроба вступити до Житомирського вчительського інституту (адже єврейський юнак з малозабезпеченої родини не мав жодного шансу на навчання в якомусь іншому вищому навчальному закладі, але й туди я не потрапив ).



Учениця. Ви мріяли стати письменником?

Шолом – Алейхем. Це сталося мимоволі. Після принизливих прохань і голодування мені вдалося знайти місце вихователя дочки багатого орендаря Елімелеха Лоєва у Софіївці. На новому місці до мене ставилися прихильно, до того ж до моїх послуг була чимала бібліотека. Саме тоді я й почав писати.

Учениця. Пане Шоломе – Алейхеме, про що Ваші твори? Звідки Ви брали сюжети для своїх творінь?

Шолом – Алейхем. Моє життя – основа моїх творів. Чимало сторінок, написаних з великою любов'ю, я присвятив батькові. А моє рідне містечко стало безсмертним під узагальненою назвою Касрилівка (від поширеного в єврейському бідняцькому середовищі імені Касрил).

Учениця. У Ваших творах особлива увага приділяється світу дитинства. Чим це зумовлено?

Шолом – Алейхем. Герої моїх дитячих оповідань, незважаючи на безрадісні умови життя, все ж усміхаються та жартують. Життя дітей відображено в повісті «Хлопчик Мотл» (1907–1916), збірках «Оповідання для дітей» (1886–1916), «Пісня пісень» (1909–1911). Останнім твором своєрідного триптиха (перші два — «Стемпеню» та «Йоселе-Соловей») із життя єврейської художньої інтелігенції став роман «Мандрівні зорі» (1909–1911). Мої книжки сприймалися як твори, сповнені любові до «маленької» людини, яку мені вдалося зобразити в ореолі щирого співчуття та сумного гумору.

Учениця. В чому особливість Ваших творів?

Шолом – Алейхем. Більшість подій, про які я пишу, відбуваються в Україні. Мені завжди подобалася українська народна пісня. До того ж мене глибоко вразила поезія Тараса Шевченка. Можливо, через це мої твори забарвлені українським колоритом, у них подано описи української природи, використано українську лексику, фольклор.

Утім українські міста та їхнє населення у творах відіграють хіба що роль декорацій, на тлі яких розгортається драма єврейської громади.



Учениця. Що Ви можете сказати про Ваш творчий доробок?

Шолом – Алейхем. До моєї літературної скарбниці входять десять романів, двадцять п’єс, сотні повістей та оповідань, багато статей. Мої твори перекладені десятками мов світу.

Учениця.Ми вдячні Вам за цікаву змістовну розповідь. До зустрічі на сторінках ваших книг.

Шолом – Алейхем. Дякую вам за вашу допитливість, цікавість до моєї творчості, щирість у розмові. Бажаю вам успіхів. Читайте. Співпереживайте –

і ніколи не втрачайте надію!



Учитель. Діти, давайте подякуємо письменникові за цю зустріч і продовжимо наш урок.
Словникова робота.

Шолом – Алейхем ( євр.)—« мир вам» -- єврейська форма вітання

Хедер – єврейська початкова релігійна школа.
Висновок.

Слово вчителя. ...Наприкінці життя доля жорстоко посміялася над гумористом: коли почалася Перша світова війна, він перебував на німецькому курорті, звідки його вислали як підданого Росії. Але повернутися додому, знову-таки через воєнні дії, письменник не зміг. Тоді він вдруге подався до Америки, де 15 травня 1916 року тихо пішов з життя. На той час йому виповнилося лише 57 років, і найбільше, чого бажав гуморист, - це по закінченні війни з першим же пароплавом повернутися на батьківщину. Останнім побажанням Шолом-Алейхема було прохання поховати його в Києві, поряд із батьком...

Шолом-Алейхем відкритий для всіх людей, його талант, щирий і оптимістичний, вселяє у серце надію і попри весь трагізм буття утверджує силу всього того, що ми називаємо духовними цінностями.




  1. Складання опорної схеми « Шолом – Алейхем ».


Любов

до людей

Оптиміст

Добрий, щирий



Шолом –

Алейхем



Талант

письменника

Чесність, порядність






Відкритий для всіх людей, вселяє у серце надію; представник нової прози мовою ідиш; утверджує силу духовних цінностей

Висновок. Шолом Алейхем постає перед читачами як народний письменник, художник, поет, справжній митець для свого часу, для своєї доби своєрідне свічадо, в якому відбиваються промені життя, як в чистому  джерелі – промені світлого сонця. Це пророк, борець, який втішає народ в його горі, радіє його радощам  і висловлює його мрії.
ІV. Етап рефлексії. Систематизація та узагальнення вивченого.

  1. Робота з підручником.

  2. –Які нові цікаві факти біографії вам стали відомі під час роботи з підручником?

  3. Складання асоціативного ланцюжка.

Шолом – Алейхем – письменник, гуманіст …

  1. « Коло думок ». Пояснити зміст епіграфа.


V. Підсумок уроку.

1. Бесіда з елементами стислого переказу за переглянутими слайдами.

  • Як склалася життєва доля Шолом-Алейхема?

  • Охарактеризуйте основні етапи творчого шляху Шолом-Алейхема.

  • Чому Шолом-Алейхема можна назвати справді народним письменником?

  • Якими були зв’язки письменника з Україною? Як вони себе виявили в творчості Шолом-Алейхема?

2. Виставлення та мотивація оцінок.

VІ. Домашнє завдання.

  1. Читати повість «Пісня над піснями» Шолома-Алейхема;

  2. Індивідуальні повідомлення «Творча історія повісті», «Біблійна основа повісті».


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал