Розвиток зв’язного мовлення. Особливості побудови опису природи. Усний вибірковий переказ з елементами опису природи



Скачати 71.92 Kb.
Дата конвертації23.03.2017
Розмір71.92 Kb.
Андрієнко С.В., учитель української мови та літератури гімназії «Ерудит» м. Києва
Тема: Розвиток зв’язного мовлення. Особливості побудови опису природи. Усний вибірковий переказ з елементами опису природи.

Мета: пояснити учням особливості побудови опису природи, відмінність між науковим та художнім описами природи; вчити робити усний вибірковий переказ з елементами опису природи; розвивати образне мислення, спостережливість, збагачувати словниковий запас; виховувати естетичний смак, любов до природи.

Обладнання: підручник, текст переказу, картки з завданнями.

Хід уроку

Хто сказав, що осінь

Смуток навіває,

Що блакитну просинь

Хмара огортає?

Ні, нема причини
Смутку шлях давати.


І.Шмулига
І. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Природа і людина... Скільки існує людство, стільки й намагається передати через мистецтво чарівну і неповторну її красу. Саме природа надихає поетів та художників створювати шедеври.



  • Які ж ознаки художнього стилю? (Це емоційно-забарвлена лексика: епітети, порівняння, синоніми, слова в переносному значенні)

  • На які типи поділяється наше мовлення? (Опис, міркування, розповідь)

  • На яке питання даємо відповідь в описі? (Який предмет чи особа)

  • Що можна описувати? (Усе, що нас оточує: людей, тварин, процес праці, явища, предмети)

  • З яких частин складається опис? (Загальне враження, окремі ознаки, деталі, висновок-ставлення до описуваного)

Опис — це один із типів мовлення, за допомогою якого ми характеризуємо предмети, називаючи найбільш важливі для них ознаки.

Тому потрібно вивчати дійсність, спостерігаючи навколишній світ, бачити ознаки, знаходити слова для найточнішого його опису, постійно збагачувати свою лексику.



  • Уявіть, що ваша мама найбільше любить польові квіти. Вам потрібно придбати букет до її Дня народження. Як ви будете описувати продавцеві квіти, які б хотіли подарувати мамі?

Мета мовлення: описати ромашку так, щоб продавець вибрав для букету найкращі квіти.

Адресат мовлення — продавець квіткового магазину.

Форма — усний монолог.

Стиль — художній.

При потребі скористайтеся словничком означень описової лексики.

Аромат — весняний, витончений, гіркий, гострий, духмяний, легкий, міцний, м’який, невловимий, приємний, п’янкий, різкий, свіжий, сильний, солодкий, тонкий.


  • Як називається опис природи? (Пейзаж)

2. Словниково-стилістична робота. Складання тематичного словничка "Природа восени".

Доповніть поданий лексичний рядок:

  • дерева: зажурені... (жовтогарячі, осінні...);

гори: синьо-зелені.... ( високі, лісисті...);

земля: дрімотна....( сонна, рідна...):

небо: блакитно-ніжне... (чисте, безхмарне...);

озеро: чарівливе... (спокійне, тихе...)



  • Словничок опорних слів:

Темно-синє, жовтогаряче, дзеркальна вода, незвичайний вечір(ранок), перлина, острівець, пагорби, смереки, тополі, клени, екологічна стежка, милуватися.
Робота за підручником.

- Прочитайте текст вправи 389. Які типи мовлення поєднано в тексті? Який куточок природи описано в ньому? Які предмети описав автор, щоб відтворити картину природи? Як ви розумієте вислів мова природи? Доберіть до тексту заголовок.



ІІ. Оголошення теми та мети уроку.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів.

Проблемні запитання.

(Використовуються інтерактивні методи «Мікрофон» та «Мозковий штурм»).



  • Скажіть, навіщо людині необхідно вміти будувати опис природи?

  • Що ви очікуєте від цього уроку?

IV. Опрацювання навчального матеріалу.

1. Робота за підручником.

1) Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 191.

2) Виконання вправи 390.

3) Далі клас поділяється на групи, кожна група отримує на картці уривок з твору одного з видатних українських письменників, де використовуються іменники-синоніми зазначеного ряду. Діти виписують на картки зразки поетичного використання авторами синонімів до слова горизонт, відправляють їх до “Редакційного кошика” та усно вмотивовують авторський вибір. У результаті, предметом дитячих уподобань стають: 1.Неначе райдуга з металу, через Дніпрові береги мости за обрій пролягли – з землею небо поєднали (Л.Дмитерко). 2.Сміється сонце з небозводу (П.Тичина). 3.Починало світати. Крайнебо жевріло рожевим вогнем, горіло і миготіло ясним полум’ям (Панас Мирний). 4.На гарячім світанку зорею цвіте небокрай (А.Малишко). 5.На виднокрузі розпускалась вітрилами яхта, як дерево цвітом (М.Коцюбинський). 6.Голубі сніги блищать на видноколі (М.Рильський). 7.Який чудовий кругозір і даль яка барвиста (М.Шеремет). 8.Ген там, на протилежному березі, - село, а за селом, аж до самісінького виднокраю, зеленіє озима пшениця (Остап Вишня). 9.Торкнулось надвечір’я небосхилу – приспало шторм на безмірі людськім (М.Нагнибіда)

!!! Щоб уникнути повторів.

4) Образне уявлення (калина).

А так би хотілося, аби щось залишилось по ньому на землі, хоч би кущик яскравої калини (О. Гончар).

2. Практична робота.

Завдання: прочитати уривок, довести, що він є описом природи. Визначити стиль опису, свою думку довести.



Уночі була гроза, а ранок видався ясний на диво. Небо чисте, лагідне-лагідне. Сонце веселе, тепле, бадьоре. На бур’янах рясніли блискучими діамантами краплі нічного дощу, світились, як із золота ковані, листочки сухої кропиви, круто пахли високі буйні ромашки.

(За С. Васильченком.)

- Визначте в реченнях опису «відоме» та «нове».

3. Робота над вибірковим переказом.

Завдання: прочитати, визначити тему тексту та його головну думку. Які типи мовлення у ньому поєднано? Колективно скласти план опису природи. Усно переказати опис природи за планом.



Іде Харитя селом, і якось їй чудно. Ніколи не ходила вона сама так далеко від хати. От вже й крайню хату минула, вийшла на поле й стала, задивившись в далечінь на чудовий краєвид. І справді було гарно на ниві, несказанно гарно! Погідне блакитне небо дихало на землю теплом. Половіли жита й вилискувались на сонці. Червоніло ціле море колосків пшениці. Долиною повилась річечка, наче хто кинув нову синю стрічку на зелену траву. А за річкою, попід кучерявим зеленим лісом, вся гора вкрита розкішними килимами ярини. Гарячою зеленою барвою горить на сонці ячмінь, широко стелиться килим ясно-зеленого вівса, далі, наче риза рути, темніє просо. Межи зеленими килимами біліє гречка, наче хто розіслав великі шматки полотна білити на сонці. В долині, край лісу, висить синя імла. І над усім тим розкинулось погідне блакитне небо, лунає в повітрі весела пісня жайворонка. Віють з поля чудові пахощі од нестиглого зерна і польових квіток. Як тільки Харитя увійшла межи жита, гарний краєвид зник. Босі ноженята ступали по втоптаній стежці, над головою, межи колосками, як биндочка, синіло небо, а з обох боків, як стіни, стояло жито й шелестіло вусатим колоссям. Харитя опинилась наче на дні в морі. В житі синіли волошки та сокирки, білів зіркастий ромен, червоніла квітка польового маку. Польова повитиця полізла догори по стеблині жита і розтулила свої білі делікатні квіточки. Харитя мимохіть зривала дорогою квіточки та йшла все далі.

(225 слів) (М. Коцюбинський.)



Орієнтовний план

1) Перша далека прогулянка.

2) Чудовий краєвид:

а) небо дихає теплом;

б) половіють жита;

в) гора, вкрита яриною;

г) зелені килими.

3) «Харитя опинилася наче на дні в морі».

4) Дівчинка йде далі.
4. Аналіз та оцінювання усних переказів.

V. Підведення підсумків уроку.

Опитування-інтерв’ю.

(Використовується інтерактивний метод «Мікрофон».)

- Чи справдилися ваші очікування від уроку?



VI. Домашнє завдання.

Виконати завдання для тих, хто хоче розуміти красу (с. 193). Вправа 391


Додаток

Завдання для групи №1

Прочитати текст, визначити стиль та тип мовлення. Знайти у тексті епітети, метафори, порівняння.

По обидва боки Росі долини були засипані свіжим білим снігом, неначе лебединим пухом. Небо вкрите білим прозорим туманом, крізь який лився срібний світ вечірнього сонця. Молоде гілля грабів спускалось до самого долу на м’який пухкий сніг. Дрібний іній обсипав гілки тонким пухом та дрібними алмазами. Іній блищав, світився, переливався білим світлом. Ліс стояв, неначе молода під вінцем, в дорогому білому уборі. І все те диво світилось наскрізь, блищало, сипало іскрами, діамантами, переливалось то різким, то матовим світом. Ні одна картина природи влітку не може прирівнятись до тієї пишної фантастичної картини мертвої зими. То був тихий, мрійний сон заснулої зими. ( Іван Нечуй-Левицький)

Завдання для групи №2



Прочитати текст, визначити стиль та тип мовлення. Знайти у тексті епітети, метафори, порівняння.

Уся поляна, вкрита білим пухом, загорілась якимсь сяючим світлом. Серед того сяйва почали ворушитись сніжинки, закружляли у зимовому танку. Ясне сонце почало підніматись за лісом, і його червоний світ слався по снігу, а на опушених інеєм високих гілках стрибало його ясне проміння, висвічуючи то жовто-зеленими, то червоно-синіми іскрами. Наче зачарований велетень стояв ліс, опушений білим інеєм, прикритий і понизаний сонячним сяйвом. В ньому було тихо. Холодне повітря від лютого морозу, здається, загусло, ані ворухнеться – чисте, прозоре, спокійне. Хто втерпів би не зостановитися, щоб налюбуватися тією чарівною красою? ( Панас Мирний)

Завдання для групи №3

Прочитати текст, визначити стиль та тип мовлення. Знайти у тексті епітети, метафори, порівняння.

Повівав холодний вітерець. З краю неба насувались білі, наче молочні хмари. На обидва боки від дороги розстелилось поле, вкрите снігом, мов білою скатеркою. Твердий синявий сніг грав на сонці самоцвітами. Чорне вороння сідало громадами на сніг і знову здіймалося з місця. Вітер дужчав. Насунули снігові хмари і оповили небо. Сонце сховалось за хмари. Посипав сніжок. Василько в’їхав у ліс. Здорові кострубаті дуби грізно стояли в снігових заметах.

м було байдуже, що бурхав холодний вітер, ішов сніг.

( Михайло Коцюбинський)

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал