Рідна та державна мова



Скачати 48.66 Kb.
Дата конвертації24.04.2017
Розмір48.66 Kb.
ТипУрок
УКРАЇНСЬКА МОВА 3 КЛАС

Тема: Рідна та державна мова

Мета: формувати учнів уявлення про рідну мову як мову українського народу, про державну мову як мову держави; розвивати пам'ять учнів, вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів; збагачувати словниковий запас. Виховувати любов і повагу до рідної мови, рідного краю, його традицій, почуття поваги до всього свого, українського, бажання розмовляти рідною мовою.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань умінь, навичок.

ХІД УРОКУ

І.Організаційний момент

1.Девіз уроку: Гарно, дружно працювати.

Мову рідну добре знати.



2. Привітання

У нас сьогодні справжнє свято,

Гостей зібралося багато.

Ану ж назад ви поверніться

І веселенько посміхніться!

Привітайтесь із гостями, діти!

Урок ми перетворимо на свято,

І, мабуть, час вже починати!



ІІ. Актуалізація опорних знань.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні на уроці ми поговоримо про рідну мову як мову українського народу та про державну мову як мову держави.



ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Розповідь учителя

Українська мова – це душа народу,

А український народ без мови не народ.

В.Сосюра.

Для кожного народу дорога йому рідна мова, а нам найдорожча – українська мова. Наша мова співуча, мелодійна, багата. "Рідна мова дорога людині, як саме життя" – говорить народна мудрість. І це так. Адже без мови не може існувати народ та його культура. Підкреслюючи значення слова в людському житті, народна мудрість ставить його поряд з хлібом.

Наша мова – одна з найбагатших і наймелодійніших мов світу. Рідна українська мова! У ній мудрість і пам'ять тисячоліть. У ній щирість, радощі і печалі народу. Його труд і піт, кров і сміх. Запашна, співуча, гнучка, сповнена музики і квіткових пахощів, вона встала з колін, як піднялася й наша Україна. Проголошення незалежності дало право зайняти українській культурі належне її місце. А основою, джерелом культури є мова. І той, хто не знає української мови або цурається її, прирікає себе на злиденність душі. У всі віки, у всі часи, на всіх перехрестях історії українська мова була скарбом народу, який нічим не можна замінити. Українська мова – це серце нації, а нація має обличчя, свій характер, свою культуру, мораль, честь і гідність, свої святощі, своє минуле, теперішнє і майбутнє.

2. Письмо з пам’яті.

Наша мова калинова

І ласкава, і медова,

І багата, і не бідна –

От що мова наша рідна!


  • Прочитайте вірш.

  • Яка наша мова?

  • Вивчіть вірш напам’ять.

  • Запишіть його з пам’яті.

  • Перевірте написане з дошкою.

  • Підкресліть прикметники. (Калинова, ласкава, медова, багата, не бідна)

3. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с.7)

- Яка мова є рідною для українців?

- Чи залишається вона рідною для українців, які живуть в інших країнах світу?

4. Пояснення вчителя

- Мови бувають різні: українська, англійська, французька та інш.

- Які мови є спорідненими до української мови? (Російська, білоруська)

- Українська мова – національна мова українського народу, вона об’єднує всіх українців незважаючи на те, де вони живуть. Вона є державною мовою України. Держава забезпечує її всебічний розвиток в усіх сферах суспільного життя на всій території України. Українською мовою видаються підручники, цікаві книжки, газети, журнали. Українська мова звучить по радіо і телебаченню, в театрах, кіно, її вивчають у школі.



5. Робота над текстом (с.7-8, впр.7)

- Прочитайте текст мовчки.

- Перекажіть його.

- Спишіть текст.

- Підкресліть спільнокореневі слова. Позначте в них корінь.

6. Фізкультхвилинка.

Ми мандруєм, ми мандруєм,

Україною крокуєм.

Ось побачили Карпати:

Як вершину нам дістати?

Заглядаємо в озерця –

Не торкнутися нам денця!

Далі ми йдемо поважно,

Шлях долати нам неважко,

Підрівняйтесь, посміхніться,

Батьківщині поклоніться

За щасливі дні любові,

За пісні за колискові,

Кругом себе обкрутіться,

Раз присядьте, два присядьте.

За столом тихенько сядьте.



V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Словникова робота

- Над яким словом будемо працювати?



  • Немає рота й язика.

Та цілий день не замовка:

Воно говорить і співає,

Танцюй собі, коли заграє. (Радіо)


  • Слово утворилось від латинського «радіус» - промінь. Воно говорить, грає, новини сповіщає.

  • Так, це радіо. Запишемо буквосполучення ра і слово радіо.

  • Записати одне слово, що теж починається на буквосполучення ра.

  • Утворіть словосполучення зі словом радіо.

українське

нове


Радіо місцеве

старовинне

маленьке

наше


  • Складіть із цим словосполученням речення.

  • Розібрати за членами речення дане речення.

  • Напишіть, які передачі ви слухаєте у вільний час.

Повтор написання і вимови слова радіо.

2. Самостійна робота

- Прочитайте вірш Марії Хоросницької «Матусин заповіт»

Раз мені казала мати:

«Можеш мов багато знати,

Кожну мову шанувати,

Та одну із мов усіх,

Щоб у серці ти зберіг».

В серці ніжну і погідну

Збережу я мову рідну!

- Якими ознаками наділив автор рідну мову?

- Доповніть речення прикметниками із вірша і запишіть його.

(Наша мова українська …,…,….)



3. Завдання підвищеної складності

- Зробіть звуко-буквений аналіз слова українська.

VІ. Підсумок уроку

  • Яку тему ми почали вивчати?

  • Яка мова є державною мовою України?

  • Як потрібно ставитися до рідної мови?

VІІ. Домашнє завдання С. 8, впр. 8

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал