Призначення, можливості і класифікація систем обробки текстів. Основи роботи з текстовим процесоромСкачати 66.91 Kb.
Дата конвертації19.06.2017
Розмір66.91 Kb.
ТипУрок
Урок № 22 І – 9 клас Дата:

Тема: Призначення, можливості і класифікація систем обробки текстів. Основи роботи з текстовим процесором.

Мета: ознайомити учнів з призначенням, можливостями і класифікацією ситем опрацювання текстів; ознайомити з довідковою системою текстового процесора. Дати уявлення про текстовий редактор і текстовий процесор. Пояснити основні поняття щодо створення текстових документів в редакторах та процесорах, їх особливості та відмінності. Виховувати інформаційну культуру учня.

Обладнання: навчальні програми, ПК.

Тип уроку: комбінований урок.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

 1. Як запустити програму на виконання. (За допомогою кнопки Пуск; за допомогою ярликів; за допомогою команди Виконати)

 2. Які типи вікон вам відомо? Що в них спільного? (Вікна папок, Діалогові, Прикладні, Інформаційні. Спільне – наявність рядка заголовка та кнопок керування вікном)

 3. Які види повідомлень ви знаєте? (за формою подання – текстові, графічні, числові, звукові, мультимедійні, комбіновані; за способом отримання – візуальні, звукові, тактильні, смакові, нюхові)

 4. Що таке файл? (Це іменована область на зовнішньому носієві, яка містить однотипну інформацію (програму, текст, зображення))

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Як ви вже знаєте, що перша інформаційна революція (поява писемності) і друга (книгодрукування) пов’язані з опрацюванням текстової інформації. З винаходом механічних обчислювальних машин пов’язана третя інформаційна революція. Неабияку роль у спрощенні процесу створення текстових документів відіграла, звичайно і друкарська машинка. Втім четверта інформаційна (винахід комп’ютера) та створення спеціальних програм опрацювання текстів принципово змінили технологію роботи з текстом. Тепер, щоб внести зміни до тексту, його не треба переписувати або передруковувати, щоб зберегти велику кількість документів, їх необов’язково роздруковувати. Зручність та ефективність застосування комп’ютерів для підготовки текстів привели до створення багатьох програм для опрацювання документів. Саме з програмами, які працюють із текстовою інформацією, ми ознайомимося сьогодні на уроці.ІV. Вивчення нового матеріалу.

 1. Системи обробки текстів

Текстовий документ – сукупність тексту й об’єктів, які його доповнюють.

Текстце довільна інформація, яка подається за допомогою символів, що вводяться з клавіатури. Прикладами текстів є статті, документи, листи тощо.

Системи обробки текстів — програми для створення, редагування і друку текстових документів.

1.текстові редактори

2 текстові процесори

3 настільні видавничі системиТекстовий редактор це програма, що дозволяє вводити, редагувати, форматувати і зберігати текст. (Multi-Edit, WordPad, Блокнот, Твір,Лексикон...)

Текстовий процесор– це програма, що дозволяє вводити, редагувати й форматувати текст, вставляти малюнки й таблиці, перевіряти правопис, складати зміст, виконувати преніс слів та багато інших складних операцій (MicrosoftWord, WordPrefect, OpenOffice, Word-Start...)

Настільна видавнича система– це програма, за допомогою якої можна створювати восокоякісні оригінал-макети, що містять текст і графічні зображення для тиражування у друкарні. (AdobePageMaker, Publisher...)

Системи опрацювання текстівмають бібліотеки шрифтів, малюнків, інструментів, різноманітніші можливості обробки текстів, ніж звичайні текстові редактори.

Основні переваги застосування текстового процесора при створенні документів:

1)    естетичний зовнішній вигляд документу;

2)    простота редагування;

3)    можливість повторного використання документів;

4)    перевірка правопису і граматики;

5)    можливість об'єднання різних видів даних.

Введення тексту — це процес набирання тексту на клавіатурі комп'ютера. Учням слід пояснити, що на екрані знаходяться два курсори: курсор клавіатури і миші, який зазвичай називають вказівником (маркером). Курсор клавіатури знаходиться тільки в полі тексту і служить для вказування місця набору і редагування тексту.

Завдяки тому, що значки у файлів різні за виглядом, ви можете, не відкриваючи файл, визначити, дані якого типу він містить і в якій програмі з ним можна працювати. Інакше кажучи, кожен значок відповідає певному типу файлу.Формат найпоширеніших текстових документів:

 • .txt – у файлі зберігається тільки текст із розбиттям на абзаци і без форматування;

 • .doc – у файлі зберігається тільки текст, рисунки, встановлені об’єкти, значення їх властивостей;

 • .rtf – у файлі зберігаються текст, рисунки, вставлені об’єкти, значення їх властивостей. Крім того, містяться додаткові відомості про форматування об’єктів, що дозволяє опрацьовувати ці документи в різних системах опрацювання текстів різних операційних систем.

Будова вікна MS Word:

будова вікна microsoftword:
На екрані знаходяться два курсори: курсор клавіатури і миші, який зазвичай називають вказівником (маркером). Курсор клавіатури знаходиться тільки в полі тексту і служить для вказування місця набору і редагування тексту.

У верхній стрічці міститься інформаційний рядок(головне меню) При виборі одного з розділів головного меню з'являється випадаюче меню

Декілька рядів нижче займає панель інструментів, де розташовані інструменти для обробки тексту. Вибір інструментів здійснюється шляхом встановлення вказівника миші на кнопці, що відповідає за певну команду і натиснення лівої кнопки миші. За замовчуванням на екран виводиться лише стандартнапанель інструментів та панель інструментів форматування.

Під панелями інструментів знаходиться лінійка і робочий екранабо поле документу, в яке під час створення документу вводиться текст та графічні об'єкти. Лінійкавідображає відступи абзацу, табуляцію, розміри полів сторінки та ширину колонок.

Нижня стрічка - стрічка стану.

Ми можемо виконати переміщення в текстіПри цьому наше місцезнаходження в тексті вказує курсор, що має вигляд блимаючої вертикальної риски. Переміщення в тексті можна виконати або користуючись клавішами керування курсором або клавішами швидкого переміщення в тексті:

Ноme - у початок поточної стрічки;

End - у кінець поточної стрічки;

Page up - на екранну сторінку вгору;

Page down - на екранну сторінку донизу;

Ctrl + Ноme - у початок тексту;

Ctrl + End - у кінець тексту.

Для переміщення можна використати і кнопки прокруткищо розташовані на вертикальній полосі прокрутки, яка знаходиться справа.

Щоб викликати підказку або довідку, потрібно у інформаційному рядку вибрати ?, далі у ви падаючому меню Виклик довідки. Виводиться список розділів. Традиційними способами можна вибрати питання, з якого потрібно отримати підказку. Опрацювавши інформацію, можна повернутись у список розділів вибравши Розділити або відмінити довідку.Робота з вікнамипередбачає можливість обробки кількох документів паралельно. Щоб вивести певний текст у робочий екран необхідно у головному меню вибрати розділ вікно, у нижній частині ви падаючого меню вибрати текст за його назвою. Щоб вивести на екран одночасно вікна всіх документів, потрібно ви падаючому меню розділу Окно вибрати функцію Упорядочить все.

 

ІV. Засвоєння нових знань і вмінь.Усні вправи:

 • Назвати спільні елементи вікна „Мій комп’ютер” та текстового процесора Word.

 • Назвати елементи вікна, які є тільки в текстовому процесорі Word.

 • Назвіть елементи рядка стану та їх призначення.

Практичні завдання:

 • Знайти і завантажити  програму Word різними способами.

 • Додати панель інструментів Малювання у вікні Word.

 • Розкрити документ на весь екран.

 • Вилучити та відновити на екран Лінійку (вертикальну та горизонтальну)

 • Включіть довідку Microsoft Word, спробуйте скористуватись нею.

 • Створіть новий документ, уведіть сьогоднішню дату, своє прізвище, ім’я, по батькові. Збережіть документ у своїй папці.

 

V.  Домашнє завдання:  опрацювати параграф, підготувати повідомлення за темою „Професії, що потребують знання систем обробки текстів.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал