Порадник вчителя початкових класівСторінка1/6
Дата конвертації30.03.2017
Розмір0.92 Mb.
  1   2   3   4   5   6
Відділ освіти виконкому Саксаганської районної у місті ради

Районний методичний кабінетj0290709.wmf

Методичний порадникПорадник вчителя початкових класів. -2009.-с. 31

Підготовлено творчою групою вчителів початкових класів Саксаганського району м. Кривого Рогу:

Головко Н.О., керівник творчої групи, вчитель-методист КЗШ№119

Перепічаєва О.А., вчитель-методист КЗШ№14

Липовецька Н.Р., вчитель-методист КЗШ№17

Сидоренко С.В., старший вчитель КЗШ№35

Початок шкільного життя – важливий та складний період у житті шестирічної дитини. Посібник містить діагностичну систему вправ і завдань для дослідження психомоторної організації першокласників-шестирічок. У посібнику представлені нормативи розвитку пізнавальної діяльності дітей дошкільного віку. Пропоновано орієнтовні програми з навчання грамоти та математики, які розроблені відповідно до програми виховання дітей дошкільного віку.

Посібник пропонується вчителям, які працюватимуть з дітьми старшого дошкільного віку, готуючи їх до школи.


Рецензент: Лавренко Л.І. – методист початкового навчання Саксаганського районного методичного кабінету


Зміст

Передмова 4Орієнтовний зміст підготовчих занять 5

Рекомендації щодо проведення підготовчих занять з майбутніми 5

першокласниками

Планування занять з навчання грамоти 6

Планування занять підготовки руки дитини до письма 7

Планування занять з математики 9

Ігри на розвиток комунікативних навичок, пізнавальних процесів 13

Нормативи розвитку пізнавальної діяльності дітей дошкільного віку 18

Діагностична система вправ і завдань для дослідження психомоторної 19

організації першокласників-шестирічок

Хибні стратегії підготовки дітей до школи 23

Робота з батьками

Курс для батьків майбутніх першокласників «Вступ до шкільного життя» 25

Десять заповідей батькам майбутніх першокласників 49

Анкета для батьків 50

Використана література 50

Передмова

Для шестиліток початок навчання – завжди складний і відповідальний процес. Щоб запобігти труднощам у навчанні, необхідно проводити попередню роботу і з батьками, і з дітьми. Пропонований посібник застерігає вчителів від хибного розуміння стратегії підготовки дітей до школи, від типових помилок в роботі з майбутніми першокласниками. Привертається увага на важливість питання розвитку моторики дітей молодшого шкільного віку, необхідних для успішного навчання в початковій школі. Вчителі зможуть успішно використовувати подані в даному посібнику вправи та завдання з метою дослідження психомоторної організації першокласників.

Посібник містить орієнтоване планування занять з навчання грамоти та математики, підготовлене з врахуванням завдань програми «Малятко» та вимог Базового компонента дошкільної освіти. Зміст занять систематизовано відповідно до вимог навчання і виховання дітей шестирічного віку.

До змісту «Математики» включено: формування уявлень про величину та форму предметів; орієнтування в просторі відносно себе та інших об’єктів; лічба в межах першого десятка; знання складу чисел в межах десяти; порівняння чисел та інше. Слід не забувати включати різноманітні завдання на розвиток логічного мислення, уваги, уяви, різних видів пам’яті, комунікативних навичок.

Заняття з «Навчання грамоти» об’єднують мовний матеріал (лексику, фонетику, граматику) та роботу над творами усної народної творчості.

Шестирічні діти, за даними фізіології, здатні оволодіти навиками письма, тому важливе значення мають відповідні вправи. Основна мета таких вправ – підготувати руку дитини до письма, сформувати руховий стереотип.

Сподіваємося, що даний матеріал допоможе вчителям провести повноцінну підготовку дітей до школи.
Орієнтовний зміст підготовчих занять

Рекомендації

щодо проведення підготовчих занять з майбутніми першокласниками
Ідучи до школи, дитина,окрім бажання вчитися,повинна також уміти зосереджувати увагу впродовж тривалого часу,аналізувати і запам’ятовувати пропонований матеріал. Усі ці якості необхідно починати формувати у дитини заздалегідь, до вступу до школи.

Основними завданнями дошкільної підготовки мають бути: приведення в систему набутого дитиною життєвого досвіду,формування початкових уявлень про оточуючу природу і суспільне життя,володіння елементарними організаційними,загально-мовленнєвими,загально-пізнавальними, контрольно-оцінними вміннями і навичками.

Матеріал, з яким будуть працювати діти,повинен бути доступним і цікавим: дидактичні ігри,вправи на класифікацію, запам’ятовування, увагу тощо.

Нерідко підготовка дітей до школи зводиться до навчання читання,лічби,письма. Дослідження свідчать, що найбільші труднощі мають ті діти,що виявляють інтелектуальну пасивність, у яких відсутнє бажання і звички думати,прагнення пізнавати нове. Тому головною метою підготовки дитини до школи є її всебічний розвиток.

Необхідно слідкувати, щоб дитина не перевтомлювалась. Тривалість занять не повинна перевищувати 20-25хвилин(згідно програми дошкільного виховання) і можуть проводитися щотижня на базі школи або дитячого дошкільного закладу.

Підсумок кожного заняття – це не тільки узагальнення, закріплення матеріалу, це оцінки того,що сподобалось дітям, яке завдання було легким, складним,найцікавішим. Відповіді дітей допоможуть зробити наступне заняття не тільки пізнавальним, а й і довгоочікуваним.Планування підготовчих занять з навчання грамоти

Читання
Мета і завдання: готувати дітей до навчання грамоти, розвивати фонематичний слух, вміння проводити елементарний аналіз мови, дати первісні знання про органи артикуляційного апарату, вчити висловлювати свої думки, давати повні відповіді на запитання, розвивати зв’язне мовлення.
Заняття 1.

Школа. Клас. Знайомство з дітьми. Гра з м’ячем «Хто я»( розвиток монологічного мовлення). Засвоєння правил поведінки на заняттях. Заучування вірша про школу.Заняття 2.

Практичне ознайомлення з реченням. Складання речень за малюнком. Схематичне позначення речень. Слухання казки «Колобок». Інсценізація уривка казки (за власним вибором дітей)Заняття 3.

Побудова речень за схемами. Складання розповіді про свою сім’ю, про обов’язки кожного члена сім’ї. Добір синонімів. Слухання оповідання К. Ушинського «Моя мама найкраща». Вірш В. Гринька «Ще в колисці немовля».Заняття 4.

Бесіда за сюжетним малюнком «Літні розваги дітей». Побудова речень. Виділення речень із мовного потоку. Складання розповіді «Як я відпочивав улітку».Заняття 5.

Практичне ознайомлення зі словом. Слова – назви предметів. Вправи на розвиток вмінь відповідати на запитання хто це?, що це?. Розподіл предметів на групи. Казка «Рукавичка». Виділення дійових осіб. Відтворення змісту казки з використанням діалогічного мовлення.Заняття 6.

Практичне ознайомлення зі словами – назвами ознак предметів. Вправи на розвиток умінь відповідати на запитання який?, яка?, яке?, які?. Слухання казки «Лисичка і Журавель». Діалог «Запрошення в гості».Заняття 7.

Практичне ознайомлення зі словами – назвами дії предметів. Вправи на розвиток умінь відповідати на запитання що робити?. Українська народна казка «Колосок». Розповідь казки за ілюстраціями.Заняття 8.

Ознайомлення зі складовою будовою слова. Поділ слів на склади. Українська народна пісня «Ходить гарбуз по городу». Інсценізація пісні.Заняття 9.

Наголос у слові. Поділ слів на склади. Визначення наголошених складів. Словниково-логічні вправи. Заучування віршика за малюнками.

Діалог «Зустріч на вулиці»

Заняття 10.

Немовні звуки та звуки мовлення. Усна народна творчість. Лічилки, загадки, скоромовки.Заняття 11.

Ознайомлення зі звуковою будовою слова. Голосні звуки. Слухання казки «У країні звуків-співаків». Виділення голосних звуків у слові. Позначення їх умовними знаками. Що ми знаємо про птахів. Пташині голоси. Вірші, загадки, прислів’я про птахів.Заняття 12.

Поняття про приголосні звуки. Слухання казки «У країні звуків-поетів». Виділення приголосних звуків у слові. Позначення їх умовними знаками. Прислів’я про чесність і правдивість.Заняття 13.

Голосні і приголосні звуки. Приголосні тверді і м’які. Позначення їх умовними знаками. Вивчення скоромовки. Діалог «У лікарні»Заняття 14.

Голосні і приголосні звуки. Склад. Наголос. Звуковий аналіз слів. Іграшки. Складання розповіді «Моя улюблена іграшка».Заняття 15.

Утворення складних слів типу листопад. Заучування скоромовки.

Назви свійських тварин. Розповідь про тварин за сюжетними картинками.

М. Коцюбинський «Про двох цапків». Інсценізація уривка казки.Заняття 16.

Вправляння у звуковому аналізі слів. Дні тижня. Пори року.

Свята. Бесіда про найулюбленіші свята дітей.

Заняття 17.

Артикуляція парних приголосних звуків [з] - [с], [ж] - [ш], [п] - [б] та ін. Транспорт. Діалог «У поїзді» або «В автобусі».Заняття 18.

Узгодження числівників з іменниками. Діалог «У магазині», «У лікарні», «У бібліотеці».Заняття 19.

Дидактична гра «Впіймай склад». Злиття звуків у склади. Прямі і непрямі склади. Вікторина «Впізнай казку». Складання казки на задану тему.Заняття 20.

Підсумкове заняття «Що ми знаємо, що уміємо».Письмо
Мета і завдання: готувати дітей до навчання грамоти (письма), ознайомити з основними правилами письма, вчити правильно тримати ручку, олівець, сидіти за партою, розвивати дрібні м’язи руки.

Заняття 1.

Ознайомлення з письмовим приладдям. Правила сидіння за партою. Малювання на задану тему. Пальчикова гімнастика.Заняття 2.

Ознайомлення з зошитом, його розлініюванням. Зафарбовування робочого рядка. Письмо крапок. Пальчикова гімнастика.Заняття 3.

Штрихування прямокутників горизонтальними і вертикальними лініями. Сполучення крапок прямою і похилою лінією. Пальчикова гімнастика.Заняття 4.

Обведення по трафарету. Штрихування трикутника. Проведення ламаних ліній. Пальчикова гімнастика.Заняття 5.

Штрихування хвилястими лініями «рукавички». Письмо хвилеподібної лінії. Пальчикова гімнастика.Заняття 6.

Побудова предмета з круга, овалів, півовалів (сонечко, гриб). Штрихування. Письмо ламаних ліній. Пальчикова гімнастика.Заняття 7.

Штрихування круга прогнутими лініями. Письмо «бордюрів». Малювання будинку. Пальчикова гімнастика.Заняття 8.

Обведення фігур за шаблоном (яблуко, помідор). Штрихування фігур. Письмо коротких прямих похилих ліній. Пальчикова гімнастика.Заняття 9.

Побудова зображень з кружечків. Письмо ламаної лінії. Пальчикова гімнастика.Заняття 10.

Побудова композиції на визначену тему. Штрихування. Письмо коротких похилих і горизонтальних паличок. Пальчикова гімнастика.Заняття 11.

Штрихування кола спіралеподібними лініями. Письмо коротких і довгих похилих ліній. Пальчикова гімнастика.Заняття 12.

Малювання орнаментів у рядках, включаючи прямі, хвилясті, ламані лінії. Письмо довгих похилих паличок. Пальчикова гімнастика.Заняття 13.

Штрихування лініями з заокругленням внизу. Письмо коротких похилих паличок із заокругленням знизу і зверху. Пальчикова гімнастика.Заняття 14.

Зображення світлофора із геометричних фігур. Штрихування. Письмо довгих похилих паличок із заокругленням знизу і зверху. Пальчикова гімнастика.Заняття 15.

Самостійна побудова композиції із геометричних фігур. Розфарбування. Письмо петельної лінії. Пальчикова гімнастика.Заняття 16.

Малювання посуду. Обведення контуру, штрихування. Письмо малих півовалів, овалів. Пальчикова гімнастика.Заняття 17.

Оздоблення писанки. Візерунки у писанці. Малювання візерунків з округлих і прямих ліній. Письмо великих півовалів і овалів. Пальчикова гімнастика.Заняття 18.

Штрихування корабля. Письмо довгих ліній з петлею внизу. Пальч. гімнастика.Заняття 19.

Малювання на вільну тему. Письмо довгої похилої лінії із петлею вгорі. Пальчикова гімнастика.Заняття 20.

Підсумкове заняття. Пальчикова гімнастика.Планування підготовчих занять з математики
Мета і завдання: виявлення й уточнення математичних уявлень дітей;

підготовка дітей до систематичного вивчення математики в початк. школі;

стимулювання пізнавальної активності дітей; розвиток розумових здібностей (пам’яті, уваги, образного мислення, фантазії, уяви, конструктивного мислення )

Заняття№1

Орієнтування на площині (попереду, позаду, поруч, між, в центрі,під, на,на) Лічба предметів. Об’єднання предметів у групи (взуття, одяг, меблі, посуд) Вилучення зайвого предмету.

Ознайомлення з геометричними тілами. Підготовка до написання цифр.

Гра «Знайди свою половинку»(розвиток комунікативних навичок)Дітям роздаються половинки сердечок. Треба скласти ціле,орієнтуючись за кольором і за розрізом. Після того, як пари відшукали одне одного, слід познайомитись,потім представити свого друга групі(назвати ім’я)

Заняття№2

Орієнтування на площині ( зліва, справа, вгорі, внизу).

Ознайомлення з геометричними фігурами(квадрат,прямокутник,трикутник, круг,овал).

Встановлення послідовності в геометричному ланцюжку. Використання геометричних фігур для створення орнаменту. Перетворення геометричних фігур на різні предмети.

Гра «Новосілля»(розвиток комунікативних навичок)

Дітям пропонується намалювати свої портрети і «поселити» їх у будиночку, малюнок якого ( з пустими вікнами) висить на дошці.

Заняття№3

Поняття величини(більше,менше,довше,коротше,ширше,вужче,вище,нижче).

Порівняння предметів за розмірами. Способи порівняння предметів за формою. Знаходження симетричних фігур.

Поняття «найкоротший», «середній», «найдовший». Вимірювання довжини. Знаходження невідповідностей у малюнках. Підготовка до написання цифр.Заняття№4

Ознайомлення з поняттями «один»- «багато».

Формування навички лічби предметів в межах 10.

Гра « Повтори» (розвиток механічної пам’яті).Слухай уважно і, коли я закінчу, повтори цифри за мною: 236 5182 94617

Пальчикова гімнастика.

Вправи на конструювання (Викласти з паличок кораблик)

Розвиток логічного мислення . Вилучення зайвого предмету.Заняття№5

Лічба предметів – прямий і зворотний рахунок разом з рухами (розвиток здібності до розподілу уваги).

Число і цифра 1. Написання цифри 1.

Гра на увагу «Каскад слів» (розвиток слухової пам’яті).Називаємо одне слово, потім два, три… Дитина повинна повторити.

  1. вогонь;

  2. вогонь, дім;

  3. вогонь, дім, кінь;

Пальчикова гімнастика.

Вправи на конструювання (Викласти з паличок цифру 1)Заняття№6

Лічба предметів. Гра «Продовж лічбу».

Число і цифра 2. Утворення числа 2. Написання цифри 2. Пара предметів.

Гра «Малюнки» (розвиток зорової пам’яті).Показуємо 10 мал.(1-2сек.кожний),на яких зображені знайомі предмети. Діти по черзі називають предмети,які запам’ятали.

Пальчикова гімнастика.

Вправи на конструювання (Викласти з паличок цифру 2)

Інсценізація угорської казки «Двоє пожадливих ведмежат»Заняття№7

Порівняння груп предметів за кількістю.

Поняття «більше», «менше», «стільки ж, скільки».

Ознайомлення зі знаками >, <, =.

Пальчикова гімнастика.

Вправи на вміння писати цифри 1, 2 (обведення цифр за шаблоном).

Гра на переведення уваги (плескаємо в долоні, якщо слово вказує на пару предметів, топаємо ногами, якщо один предмет).

Заняття№8

Лічба предметів. Гра «Яке число пропустили?».

Число і цифра 3. Утворення числа 3. Написання цифри 3.

Гра « Розстав крапки за зразком»(розвиток обсягу й концентрації уваги) Дитина повторює малюнок на пустому полі (з клітинками) за зразком.

Вправи на конструювання (Викласти з паличок трикутник)

Заняття№9

Порівняння предметів. Знаки >,<,=

Лічба предметів. Кількісна і порядкова лічба..

Склад числа 3.Порівняння чисел у межах 3.

Написання цифр1,2,3; знаків >,<,=.

Казка про трикутник.

Гра «Увага»(розвиток здатності бачити й запам’ятовувати побачене)

Дітям показують по черзі 6 фігур-завдань на 2-3сек.Діти повинні намалювати демонстровані фігури.(За Б.П.Нікітіним)

Заняття№10

Лічба предметів. Кількісна і порядкова лічба..

Число і цифра 4. Утворення числа 4 Написання цифри 4 .Чотирикутники.

Склад числа 4.Порівняння чисел у межах 4.. Написання ;знаків >,<,=.

Гра «Увага»(розвиток здатності бачити й запам’ятовувати побачене)Див. заняття№9
Заняття№11

Лічба предметів. Кількісна і порядкова лічба.

Попереднє і наступне числа. Склад числа 3 і 4. Дія додавання. Знак «+».

Складання прикладів на додавання за предметними малюнками.

Трикутник. Чотирикутник. Вірш про перетворення квадрата.

Гра «Увага-Відгадай»(розвиток здатності знаходити приховані залежності,логіку змінювання фігур)Дітям показують лише 3 фігури, четверту вони повинні намалювати самі,вловивши певну закономірність зміни фігур(За Б.П.Нікітіним)

Заняття№12

Лічба предметів. Кількісна і порядкова лічба..

Число і цифра 5. Утворення числа 5 Написання цифри 5 .П’ятикутники.

Склад числа 5.Порівняння чисел у межах 5..

Гра «Логічні квадрати»(розвиток мислення).

Діти розглядають матриці,визначають зміни,які в них відбуваються, і завершують їх.

Заняття№13

Лічба предметів. Кількісна і порядкова лічба..

Число і цифра 6. Утворення числа 6 Написання цифри 6.Шестикутник.

Склад числа 6.Суміжні числа.

Графічний диктант за методикою Д.Ельконіна(розвиток зорово-моторної координації)

Фантазуємо. З геометричних фігур намалювати чоловічка

Заняття№14

Лічба предметів. Кількісна і порядкова лічба.

Склад числа 6.Суміжні числа. Порівняння чисел у межах 6.

Розв’язання прикладів і задач.

Гра «Буває –не буває» (Розвиток уміння встановлювати логічні зв’язки між явищами:кішка хоче їсти ;кішка варить кашу)

Вправа «Закінчи малюнок» (Розвиток креативних умінь.)Заняття№15

Лічба предметів. Кількісна і порядкова лічба.

Розв’язання віршованих задач.

Число і цифра 7. Утворення числа 7. Написання цифри 7

Склад числа 7.Порівняння чисел у межах 7.

Повторити назви днів тижня.

Гра «П’ятий-зайвий»

Фантазуємо «Як круг може перетворитися на різні предмети»Заняття№16

Лічба предметів. Кількісна і порядкова лічба.Дія віднімання. Знак « - «

Складання прикладів на додавання і віднімання за малюнками.

Розвиток уміння діяти відповідно до інструкції. Дітям запропонуйте вислухати вказівки, запам’ятати їх і точно відтворити. Наприклад:намалюйте квадрат. Проведіть лінію згори вниз посередині квадрата. Намалюйте коло навкруг квадрата.

Розвиток уміння встановлювати смислові зв’язки.

Фантазуємо «Як півовал може перетворитися на різні предмети»Заняття№17

Лічба предметів. Кількісна і порядкова лічба.

Дія віднімання. Знак «-«

Складання прикладів на додавання і віднімання за малюнками .

Розвиток уміння визначати закономірності (доповнення числових рядів )

Гра «Я знаю…»(назвати предмети ,які можна об’єднати одним словом)

Розвиваємо уяву «Намалюй відбиття предмету»

Намалювати відбиття будинку в калюжі.

Заняття№18

Лічба предметів. Кількісна і порядкова лічба..

Число і цифра 8. Утворення числа 8. Написання цифри 8.Многокутники.

Склад числа 8.Суміжні числа.

Завдання на розвиток логічного мислення з лічильними паличками.(Скласти восьмикутник. У які 2 інші многокутники можна перетворити цей многокутник,щоб всі палички були використані?)

Заняття№19

Лічба предметів. Кількісна і порядкова лічба..

Число і цифра 9. Утворення числа 9. Написання цифри 9.

Склад числа 9.Суміжні числа.

Розв’язування задач на додавання та віднімання.

Вправи на розвиток саморегуляції.Альбомний аркуш розділено на дві частини ,у кожній з яких проведено по дві однакові зигзагоподібні лінії. Дітям дається дві ручки у праву і ліву руку і пропонується провести по зигзагах одночасно правою і лівою лінії, не відриваючи ручок од паперу.

Гра «Говори навпаки».Заняття№20

Весела лічба

Число і цифра 10. Утворення числа 10. Написання цифри 10

Склад числа 10.Порівняння чисел у межах 10.

Гра «Порівняй предмет»(розвиток мислення)

Чим схожі,чим відрізняються ці два предмети:муха-метелик, дім-сарай, стіл-стілець,вода-молоко…


Ігри на розвиток комунікативних навичок, пізнавальних процесів

Ігри на формування адекватної самооцінки

1.Гра «П’єдестал»

Матеріал: іграшка, «п’єдестал» (куб).

Діти стоять півколом. Вчитель дає м’яку іграшку одному з дітей.Завдання. Хто піймає іграшку,стає з нею на «п’єдестал» і каже про себе гарні,ласкаві,приємні слова. Наприклад: «Я розумна,красива дівчинка…» Після розповіді дитина віддає іграшку .

2.Гра « Веселий м’яч»

Діти стоять по колу і передають один одному м’яч :

Наш веселий дзвінкий м’яч стрибунець,ну просто ас!

У кого веселий м’яч, в кого ти-виходь до нас.Завдання. Дитина,у якої опинився м’яч наприкінці лічилки виходить у коло й виконує завдання, яке їй найбільше до душі ( танок,пісня)

3.Програвання ситуацій

Завдання. Вчитель запрошує декілька дітей до себе і вони програватимуть те, що їм запропонують:

1)У тебе віднімає іграшку друг. Що ти будеш робити далі?

2)Діти не приймають тебе до спільної гри. Що ти будеш робити далі?

3)Твій друг плаче-заспокой його.

4)Діти посварились - помири їх.

4.Гра «Дзеркало»

Завдання. Грає музика. Діти сідають одне проти одного. Одна дитина дзеркало,інша-відображення в ньому. Дитина дивиться в дзеркало,яке повторює всі її рухи і жести. Потім міняються ролями.

5. Проективна методика «Намалюй свій настрій»

Завдання. Намалювати свій настрій. Звучить спокійна музика.

6. Проективна методика «Намалюй себе квіткою»

Завдання. Уявити,що ми зараз на галявині квітів. «Якою квіткою ви себе уявляєте?» Намалювати себе квіткою. Малюнки з’єднати,виложивши на підлозі та зробити галявину.

7.Гра «Влови шепіт»

Завдання. Гравці сидять у колі. Вчитель пошепки дає команди і тихо каже слово «всі». Потім дає команду і називає ім’я якоїсь однієї дитини,яка повинна виконати команду.(Наприклад: підняли руки, всі,сіли, Наташа,покружились, Ваня)Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал