Поняття про переломи кісток та їх ознаки. Перша медична допомога при переломах кісток



Скачати 99.41 Kb.
Дата конвертації27.03.2017
Розмір99.41 Kb.
ТипПлан-конспект
План-конспект уроку з «Захисту Вітчизни». 11 клас.
Тема: Поняття про переломи кісток та їх ознаки. Перша медична допомога при переломах кісток

Мета:

навчальна: розширити й доповнити знання учнів із переломів, їх ознак, способами надання першої медичної допомоги при переломах кісток;

розвивальна: формування вміннь якісно надавати першу медичну допомогу при переломах кісток;

виховна: виховувати відношення до здоров’я людини як до найвищої цінності людства.

Час проведення: 45 хвилин.

Місце проведення: кабінет ЗВ.

Тип уроку: комбінований урок.

Обладнання: ППІ – 2 од.; кровоспинний джгут – 3 од.; хустка для закруток – 3 шт.; палички для закруток – 3 шт.; АІ-2 – 1 од.; підручний матеріал для накладення шин.
Хід уроку
І. Вступна частина

1.1. Шикування взводу в одну шеренгу.

1.2. Доповідь командира взводу про готовність до уроку. Привітання. Огляд зовнішнього вигляду.

1.3. Виконання Державного гімну України.

1.4. Тренування, виконання стройових елементів.

Після огляду учнів я повідомляю про початок тренування таких компонентів:



  • Поворот на місці;

  • Вихід зі строю, повернення в стрій.

"Відділення – РІВНЯЙСЬ. СТРУНКО. На перший, другий – РОЗРАХУЙСЯ". Виконуємо тренування за номерами. "Перші номери, вийти зі строю на три кроки". Виконують. Загальна команда для перших та других номерів: "Право-РУЧ", "Ліво-РУЧ". "Перші номери, стати до строю", "Другі номери, стати до строю". Виконувати стройові прийоми необхідно з дотриманням вимог Стройового статуту Збройних сил України. Потрібно виправляти помилки.
1.4. Ознайомлення з очікуваними результатами.

Для того щоб об’єктивно оцінити вашу підготовку та роботу на уроці, я пропоную вам картки самооцінки (інструктаж), які ви заповнюватимете протягом уроку.
Картка самооцінювання учня Прізвище, ім’я, клас _________

Критерії оцінювання роботи учнів

Бали

1. Готував домашнє завдання (4 бали)




2. Був активним під час заняття (3 бали)




3.Аргументовано висловлював власні думки (3 бали)




4. Був цікавим та уважним слухачем (2 бали)




Власна оцінка




Оцінка групи




Оцінка вчителя





Працювати сьогодні ви будете як самостійно, так і у складі груп. ( Утворення двох груп)
Створення психологічної атмосфери уроку.

«Позитивне самооцінювання»

Учитель пропонує учням презентувати свої кращі риси та одночасно сприяти створенню позитивного настрою в інших учнів наступним чином: учень називає своє ім’я та позитивну рису, назва якої розпочинається з першої буква його імені. Наприклад: «Вітаю всіх! Я – Роман, рішучий, розумний, розвинутий.» або «Усім доброго дня! Я – Сергій, сучасний, самостійний, серйозний, сміливий тощо.
1.5. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Вправа «Асоціації на папері».

Кожній групі потрібно записати слова, які в них асоціюються з поняттям «рани» та пов’язані між собою якоюсь ознакою.

( Рани

  • поверхневі, глибокі,

  • непроникні, проникні,

  • сліпі, наскрізні, дотичні;

  • колоті,різані, розміжжені,вогнепальні, рубані, вкушені, осколкові,

  • ускладнені, неускладнені.)

Представники груп по черзі називають слова – асоціації. Учні викреслюють назви, які повторюються в їхніх записах. Переможцем виявляться та група , у якої залишиться найбільше термінів.


  1. Одним із ускладнень ран є кровотечі.

Задання для І групи:

Назвати способи тимчасової зупинки зовнішньої венозної кровотечі.

(накласти тугу пов’язку;

максимально зігнути кінцівку у суглобі;)



Задання для ІІ групи:

Назвати способи тимчасової зупинки зовнішньої артеріальної кровотечі.

(затиснути пальцем судину, що кровоточить;

накласти кровоспинний джгут або закрутку;)


3) Виконати Н-М-2 (по представнику з кожної групи по черзі або одночасно. Вільні учасники протилежної групи слідкують за виконанням нормативу та фіксують помилки. Команду до виконання нормативу подає учитель. Він також фіксує час ).

4) Які види травмування людей, на ваш погляд, найчастіше трапляються за надзвичайних ситуацій і під час бойових дій?



Представники з кожної групи по черзі називають види травмування.

(поранення, вивихи, переломи, розтягнення тощо).


1.6. Оголошення теми і мети уроку.

Тема сьогоднішнього уроку «Поняття про переломи кісток та їх ознаки. Перша медична допомога при переломах кісток».

Сьогодні на уроці ми пригадаємо класифікацію переломів і їх ознаки; а також ви зможете підвищити свою компетентність у наданні першої медичної допомоги при переломах кісток.
ІІ. Основна частина


    1. Розповідь вчителя. Переломи та їх класифікація

(Слайд 1)

Перелом – це раптове пошкодження цілісності кісток. Вони найчастіше виникають внаслідок різких рухів, ударів, падіння з висоти, стискання та з інших причин.

Потрібно відрізняти переломи від вивихів.

Вивих – пошкодження суглоба, за якого відбувається стійке ненормальне зміщення кісток, що дотикаються. (Вивихи частіше трапляються в кулястих суглобах: плечовому, тазостегновому.)

(Слайд 2)

http://ua.textreferat.com/images/referats/16234/image001.jpg

(Слайд 3)

Переломи без зміщення – це переломи, під час яких не виникає зміщення відламків кісток один відносно одного.

Тріщини – це переломи, в результаті яких порушується яка-небудь частина поперечника кістки. Найчастіше виникає поздовжня щілина.

Переломи зі зміщенням – це переломи, коли зміщуються поверхні відламків.

Переломи одиничні – це переломи, внаслідок яких утворюються тільки два відламки.

Переломи множинні – це переломи з утворенням трьох або більше відламків чи осколків кісток.

Переломи закриті – це переломи, під час яких не розривається шкірний покрив (мал. 24, а, б).

Переломи відкриті – це переломи, під час яких у місці травми утворюється рана (мал. 24, в). Такий перелом завжди супроводжується кровотечею.

(Слайд 4)



http://ua.textreferat.com/images/referats/16234/image002.jpg
Найважче зростаються переломи, що супроводжуються опіками, радіаційними ураженнями, електротравмами тощо. Переломи, що виникають у результаті вогнепального поранення, також дуже небезпечні, оскільки під час проникнення кулі відбувається подрібнення багатьох кісток, розтрощення тканини або повна ампутація частини кінцівки.

За формою переломи бувають поперечні, косі, спіральні, поздовжні.

(Слайд 5)

Приклад поперечного перелому.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:and9gcrj2droqhxyrehrg38tf7t2cyt0cbvmf4z_lfrai6aufftfwcwlhttps://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:and9gcsttcszs79eh7ea4gof7bcdfvd0d-benjdsqi7t2h4vuirmcw9xvq

Приклад поздовжнього перелому

d:\гимназия №2 новая папка\открытый урок по зв\зображення\perelomu.jpg

(Слайд 6)



Приклад косого перелому

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:and9gcrh4c_nd07uy6hc-gawebcy4qkvs0_x4utcx6ds2yqcjr3aaiky

Приклад спірального перелому

d:\гимназия №2 новая папка\открытый урок по зв\зображення\tipi-fratture-inglese-alila.jpg


Ознаки переломів


Абсолютні

(дозволяють безпомилково встановити перелом)



Відносні

(трапляються не тільки при переломах)



Ненормальна рухливість кістки в місці перелому;

укорочення або викривлення кінцівки;

наявність у рані уламків кістки


Різкий біль при спробах рухатися;

набряк на місці перелому;

крововилив у тканини, синці або зовнішня кровотеча;

порушення функцій кінцівки



У тяжких випадках переломи супроводжуються різноманітними ускладненнями. Особливо часто розвивається травматичний шок – тяжкий, загрозливий для життя патологічний процес, що призводить до розладу всіх життєво важливих функцій організму (центральної нервової системи, системи кровообігу, дихання, обміну речовин).

У розвитку шоку виділяють дві фази:



  • фаза збудження – протягом 10 хвилин хворий виявляє неспокій, кричить від болю, просить допомоги, балакучий;

  • фаза гальмування – хворий хоча і притомний, але не благає про допомогу, загальмований, всі життєві функції пригнічені, температура нижча за норму, тіло холодне, обличчя бліде, пульс слабкий, дихання ледь помітне. Такий стан пізніше переходить у втрату свідомості і закінчується смертю.

Основне правило надання першої допомоги під час переломів – виконання заходів, від яких залежить збереження життя потерпілого, а саме:

  • зупинка артеріальної кровотечі всіма засобами;

  • запобігання травматичному шоку і лише потім – накладання стерильної пов’язки на рану у разі відкритого перелому;

  • проведення іммобілізації ураженої кінцівки, щоб виключити пошкодження гострими кінцями кістки нервів, судин, шкіри і т. ін.


Іммобілізація переломів

Іммобілізація – це забезпечення нерухомості кісток у місці перелому. Якщо на стані надання першої допомоги перелом був добре іммобілізований, потім він зростається швидше. Крім того, іммобілізація зменшує біль, що дозволяє уникнути травматичного шоку.

Нерухомість у місці перелому забезпечується накладанням спеціальних транспортних шин:






Спеціальні

транспортні шини


Шини пластмасові



d:\гимназия №2 новая папка\открытый урок по зв\зображення\shina.jpg

Шина Крамера

із м’якого дроту



d:\гимназия №2 новая папка\открытый урок по зв\зображення\897035-pmp-pri-povrezhdeniyah-golovy-i-pozvonochnika.jpg

Шини медичні пневматичні (ШМП)

d:\гимназия №2 новая папка\открытый урок по зв\зображення\image059.gif

Шина Дітеріхса дерев’яна для нижньої кінцівки

d:\гимназия №2 новая папка\открытый урок по зв\зображення\get_blob.jpg



    1. Актуалізація мислення учнів

За допомогою яких підручних засобів можна зафіксувати місце перелому в потерпілого?

Підручні засоби іммобілізації: смужки фанери, палиці, тонкі дошки, різноманітні побутові предмети, за допомогою яких можна забезпечити нерухомість у місці перелому.



Спробуйте з’ясувати, як виконують іммобілізацію в разі перелому кісток кінцівок. (інформація з підручника ст. 44 – 49, мал. 25, 27)

І група ІІ група



перелом кісток верхньої кінцівки перелом кісток нижньої кінцівки
Орієнтовні відповіді учнів: І група

У разі перелому плеча необхідно забезпечити нерухомість трьох суглобів руки драбинною шиною, підручними засобами; підвісити руку на хустці і прибинтувати до тулуба.

Якщо зламано кістки передпліччя, руку потрібно обережно зігнути в лікті під прямим кутом, повернути долонею до живота і в такому положенні зафіксувати шиною (від основи пальців до верхньої третини плеча) або підручними засобами.

d:\гимназия №2 новая папка\открытый урок по зв\зображення\htmlconvd-b3kozi_html_m1afa2485.jpg
ІІ група

Якщо потерпілий зламав стегна, доводиться фіксувати 3 суглоби – гомілковостопний, колінний і тазостегновий – за допомогою двох дощок.


У разі перелому гомілки дві шини або дошки прибинтовуються із зовнішнього та внутрішнього боку ноги від ступні до середини стегна.



За цілковитої відсутності підручних засобів нерухомість кінцівки можна забезпечити за методом «Нога до ноги».




1.3. Тренування у накладенні шин у разі перелому кісток передпліччя і гомілки (Н-М-3)

Зміст роботи і дії учителя

Дії учнів

Тренування у накладенні шини, якщо зламано кістки передпліччя і гомілки (Н-М-3).

Показ за розподілами порядку накладання шини.

Учитель звертає увагу на неприпустимість повертання гомілки і здійснення зайвих рухів частинами тіла потерпілого


Троє учнів виконують Н-М-3 без урахування часу.

Решта учнів виступає у ролі постраждалих і спостерігає за діями тих, хто виконує норматив; аналізує їхні дії; за наявності часу – виконує норматив.





1.4. Закріплення нового матеріалу.

1) Скільки суглобів потрібно зафіксувати при переломі плеча?

2) Скільки суглобів потрібно зафіксувати при переломі передпліччя?

3) Скільки суглобів потрібно зафіксувати при переломі стегна?

4) Скільки суглобів потрібно зафіксувати при переломі гомілки?

1.5. Рефлексія

Учні заповнюють картки самооцінки.



III. Заключна частина

1. Спільне з учнями підбиття підсумків уроку відповідно до поставлених завдань.

2. Аргументоване оцінювання навчальних досягнень учнів, їхньої активності та дисциплінованості під час уроку.

3. Домашнє завдання. Підготуватися до виконання Н-М-3.





Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал