ОБҐрунтування доцільності використання моделі аутсорсингу на підприємствіСкачати 40.35 Kb.
Дата конвертації07.01.2017
Розмір40.35 Kb.
ТипОбґрунтування
Хаперскова В.В., (ф-т економіки та управління, IV курс)
ОБҐРУНТУВАННЯ ДОЦІЛЬНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ МОДЕЛІ АУТСОРСИНГУ НА ПІДПРИЄМСТВІ
В сучасному світі досягають успіху лише ті компанії, які ведуть бізнес найбільш ефективним способом, оптимізуючи операційні витрати при збереженні високої якості товарів і послуг. Однією з найбільш успішних бізнес-моделей, які дають можливість добитися конкурентних переваг, є аутсорсинг.

На сьогодні використання аутсорсингу набуває досить широкого застосування в сфері управління фінансами, як елемент що дозволяє позбутися не рентабельних частин виробництва, а отже й зниження витрат в цілому. Однак, у зв’язку з недосконалістю функціонування та недостатнім інформаційним забезпеченням на вітчизняному ринку, використання аутсорсингу викликає суперечки. Відсутність ефективних підходів та практик, пов'язаних з управлінням аутсорсинговими проектами зумовлює затримку його інтеграції на ринок. Ці проблеми є перепоною для переймання закордонної практики використання аутсорсингу та отримання всього спектру переваг даного методу підвищення ефективності та конкурентоспроможності підприємства.

Отже необхідним є висвітлення чіткої методології і обґрунтування доцільності використання аутсорсингу як елементу зниження витрат.

Поняття «аутсорсинг» можна вивести зі слів американського бізнес-походження: оutsige (назовні) + resource (засіб, джерело) + using (використання, застосування) як їх компіляцію в слово «outsorcing», що означає «використання зовнішніх засобів (джерел)». Сутність аутсорсингу полягає в тому, що всі ресурси підприємства зосереджуються на основному виді діяльності, а неосновні для бізнесу функції перекладаються на професійних партнерів.

Аутсорсинг – це цілеспрямоване виокремлення найменш прибуткових чи взагалі не рентабельних бізнес процесів та їх передача стороннім організаціям що спеціалізуються в конкретній області, з метою концентрації на ключових функціях та зменшення витрат [1].

Основними факторами, що спонукають підприємство до використання аутсорсингу, є потреба у зниженні витрат, підвищення гнучкості діяльності, зосередження на основних функція діяльності, уникнення додаткових інвестицій, зниження певних ризиків тощо.

Найпоширенішими в Україні функціями, що передаються на аутсорсинг, є функції управління персоналом, фінансовий аудит та бухгалтерський облік, маркетингові дослідження, рекламні та РR-послуги, охорона, ІТ-забезпечення, адміністрування корпоративними Інтернет-сайтами [2].

Прийняттю рішення про перехід на аутсорсинг має передувати ретельне обґрунтування його доцільності. У сучасній літературі представлено різноманітні підходи щодо оцінки доцільності використання аутсорсингу на підприємстві:

1). методика оцінки ефективності аутсорсингу через порівняння витрат, понесених на виконання функцій зовнішнім фахівцем та власними силами:

Здійснюється порівняння собівартості бізнес-процесу власними силами (СВ) та можливих додаткових доходів (ДДа) з сукупними поточними витратами (ПВа) і втратами (ВТРа) при купівлі даної послуги в аутсорсера. Виконання співвідношення у формулі свідчить про доцільність переходу на аутсорсинг;

2). методика оцінки ефективності аутсорсингу шляхом розрахунку коефіцієнтів;

3). методика оцінки ефективності аутсорсингу шляхом визначення критеріїв та показників оцінки;

4). методика оцінки ефективності аутсорсингу через зміну доходів та витрат [4].

Ми пропонуємо використовувати узагальнений коефіцієнт ефективності використання аутсорсингу для бізнес функцій на підприємстві. Для цього:  1. Здійснюється розрахунок планового показника витрат на виконання бізнес функцій на підприємстві та розрахунок фактичного показника витрат на виконання бізнес функцій зовнішнім суб’єктом.

  2. Здійснюється розрахунок економії виконання певних бізнес функцій зовнішнім суб’єктом:

,

де ЕФ – економічний ефект передачі бізнес функцій зовнішньому суб’єкту; Свп – фактичні (планові) витрати у разі виконання функцій власними силами; Сзф – витрати на здійснення бізнес функції зовнішнім суб’єктом,  1. Розрахунок коефіцієнту ефективності аутсорсингу

,

де Ке – коефіцієнт ефективності аутсорсингу; ЕФ – економічний ефект передачі бізнес функцій зовнішньому суб’єкту; Сзф – витрати на здійснення бізнес функції зовнішнім суб’єктом, які понесені для отримання економічного ефекту.

4. Якщо Ке < 0 – не доцільно використовувати аутсорсинг; Ке = 0 – доцільність використання аутсорсингу буде залежати від якісних показників; Ке > 0 – доцільно використовувати аутсорсинг.

Отже, загостренням конкуренції на ринку вітчизняним компаніям відкривається можливість звернутися до переваг аутсорсингу, що дозволять суттєво знизити витрати виробництва, а отже і підвищити загальну конкурентоспроможність підприємства та його прибутковість.

Для України, на разі, відкривається чудова перспектива до впровадження аутсорсингу як для малого так і крупного бізнесу. А отже, постає питання про використання чітких методів оцінки доцільності впровадження даної бізнес-моделі на підприємстві.

Література:  1. Горячко А. М. Аналіз ефективності передачі функцій підприємства на аутсорсинг, Електронне наукове фахове видання "Ефективна економіка" 2012р. - Режим доступу: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=1017

  2. Зеленський М.В, Шляхова А.В. Перспективи використання аутсорсингу на вітчизняних підприємствах "Уплравління розвитком" №12(152) 2013 р.

  3. Лисенко Ю.Г., Бізянов Є.Є. Модель ефективності ІТ-аутсорсингу в контексті розвитку інформаційних систем економічних об’єктів, Проблеми економіки № 2, 2013

  4. Скакун Л.С. Оцінка ефективності бухгалтерського аутсорсингу: систематизація та аналіз підходів: [Електронний ресурс].- Режим доступу: http://eztuir.ztu.edu.ua/1528/1/31.pdf

  5. Тищенко Х.М., Хаустова В.Є Аутсорсинг як фактор ефективності підприємств будівельної галузі, Проблеми економіки № 4, 2012.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал