Новела «Intermezzo»Скачати 73.43 Kb.
Дата конвертації01.01.2017
Розмір73.43 Kb.
Новела « Intermezzo»

Твір написаний в незвичайній для нас манері – імпресіоністичній. З’ясуємо, що ж це таке «імпресіонізм»?

Імпресіонізм – ( у перекладі) враження. Виник у французькому живописі і був характерний тим, що відтворював не саму дійсність, а те, як вона впливає на людину, її емоції та душевний стан. Тобто імпресіоністам було важливо простежити, як людська душа відгукується на добро чи зло, на красу і потворність, на будь-які подразники .

Назва пішла від назви картини Клода Моне « Імпресія. Схід сонця» ( ознайомлення з картиною Моне) . Першими представника імпресіонізму у світовій літ-рі були брати Гонкури, Гі де Мопасан, в російській літературі – А.Чехов, І.Бунін.. Наприкінці ХІХ століття імпресіонізм проникає в українську літературу. Українські імпресіоністи більше тяжіють до психологізму, до прийомів, які передають людські настрої і стани. Імпресіоністичне письмо властиве творам Стефаника, О.Кобилянської, М.Хвильового, В.Винниченка.

Його ознаки :


 • Заглиблення у внутрішній світ людини;

 • Відтворення дійсності яскравими зоровими і слуховими образами;

 • Звертання уваги на найтонші зміни настрою у природі.

Головне: змалювати навколишній світ так, щоб було зрозуміло, що робиться в душі героя.

Імпресіоністичне письмо нелегке, воно вимагає неабиякого таланту, особливої чутливості, вміння сказати образно, переконливо, лаконічно.

Таким став М.Коцюбинський. Валерій Шевчук захоплено писав : « Ніхто ні до Коцюбинського, ні після нього не створював пластикою слова такого виключного враження., і саме в тому нам бачиться немеркнуча велич його художніх тканин»

ПОРІВНЯННЯ ДВОХ МЕТОДІВ: ІМПРЕСІОНІЗМ ТА РЕАЛІЗМ2.3 Учні складають таблицю творчих методів
реалізм

Імпресіонізм.

портрет

Несе об’єктивну інформацію про людину ( вік, вигляд, соціальний стан, вдача тощо)

фактично неінформативний, складається з кольористичних деталей

Пейзаж

Точно окреслює місце подій, характеризує суспільство, епоху.

Не містить відомостей про ландшафт, замість них подаються звукові враження

Герой

Прагнення до типізації і узагальнення

Кожна людина індивідуальна, тому є щось незбагненне в її поведінці, психіці, навіть у перебігу життя.

дійсність

Є такою, якою ми її бачимо, все піддається вивченню, має певну причину, відбувається в певній послідовності за законами логіки.

Зображення дійсності в момент сприйняття. Письменник висловлює своє враження від вражень

2.4. Робота новелою « Intermezzo»

Бесіда:

 • Яке враження справила на вас ця новела?

 • На початку твору даний перелік дійових осіб, чи це нам право вважати цей твір драматичним? ( драма відбувається в душі головного героя)

 • Що ж стало поштовхом до написання новели?

УЧЕНЬ 1. Новела написана в 1908році. Це був час жорстокої реакції, лютої розправи самодержавства з революціонерами та бунтівниками. Жандарми чинили розправи над вчорашніми в’язнями: вішали, стріляли, били. Коцюбинський у листі до Чернявського пише: Ви не можете уявити собі, що я пережив, бачачи все те на власні очі, і який вплив мало все це на мої хворі нерви.. Мені тепер ще гірше, ніж було: не можу ні спати, ні їсти( 18 листопада 1908р)»

УЧЕНЬ 2. На утриманні у Коцюбинського була сім’я . Позичка, яку він взяв у банку для придбання помешкання у Чернігові, так і не зміг сплатити до кінця життя. Матеріальна скрута змушує його багато писати. Але і цього не вистачає. Для порівняння: за І том своїх оповідань він отримав 200 крб, тоді як А.Чехов продавав свої твори видавцеві за 7500крб.. Навіть російські перекладачі творів Коцюбинського отримували більше, ніж він. У листі до товариша Коцюбинський пише: « Треба рятуватися, спочити, полежати у шпиталі або санаторії, а нема за що. Доведеться пропадати. Служба ледве-ледве дає шматок хліба, а література. Єдиний спосіб - писати по-російські, але коли я досі цього не робив, то вже тепер не зроблю. Доведеться пропасти…..»

УЧЕНЬ3. У цей складний час Коцюбинський переживає ще й особисту драму: несподівано до нього, людини сімейної, прийшло кохання.. Свою дружину Віру Устимівну Дейшу він дуже любив. Про це свідчать листи. До неї з Криму, коли він був у філоксерній експедиції: « Сонечко моє, ти мені світиш і грієш. Твої листи для мене – половина життя»

Почуття до Олександри Аплаксіної , молодої співробітниці статистичного бюро, було не мимовільним захопленням. Воно заволоділо Коцюбинським повністю. Але в найкритичніший момент їх стосунків, коли треба було обрати між коханням і родиною, Коцюбинський сказав: « Я не залишу сім’ю , якщо навіть доведеться переступити через себе.» Відмовлятися від кохання було нелегко. Коцюбинський замкнув у грудях своє нестримне серце, від чого воно боліло ще більше. Нескінченні « треба» і постійні « мусиш» додавали муки. О. Аплаксіна пережила письменника на кілька десятиліть, але так і залишилась самотньою.

УЧИТЕЛЬ: Отже. украй виснажений службою, політичними обставинами, знесилений хворобами, вражений душевною драмою, грошовими нестатками, Михайло Коцюбинський мріє про відпочинок.

Справжнім порятунком стали Кононівські поля відомого мецената і друга Коцюбинського Євгена Чикаленка, в будинку якого письменник провів кілька благодатних тижнів улітку 1908 року. Отже, утома – це стан не лише ліричного героя, а й самого героя.

Перед тим, як розпочати роботу з текстом, перевіремо, наскільки уважно ви прочитали текст.

Тестова перевірка знань новели.

« Intermezzo» - твір особливий., не схожий на будь-який інший. У ньому немає розгорнутого сюжету, зовнішнього конфлікту, діалогів, полілогів. На чому ж побудований твір? ( монолог автора – внутрішні роздуми)

Зображення чого є на першому плані у новелі? ( пейзаж , автор шукає порятунку і зцілення)

Дослідники, визначаючи жанрову специфіку твору, відносили його до поезії в прозі ( початок цієї жанрової форми епосу відносять ще до Біблійних Псалмів, « Слово о полку Ігоревім» також вважають зразком поезії у прозі.

Дослідники вважають, що цей жанр був своєрідним протестом проти канонів віршування, виявом поетичної свободи.

Чому ж прозовий твір має виразний ліричний характер?( у новелі відтворено почуття і настрої ліричного героя, викликані певними життєвими обставинами)Бесіда.

У творі незвичайні дійові особи, зазначені автором на початку твору, які? • Персонажі ( інтелігент-митець, громадський діяч, селянин» звичайний мужик2)

 • Образи тварин і птахів( три білих вівчарки, зозуля, жайворонки)

 • Образи-предмети ( залізна рука города –поїзд, нужденна купа солом’яних стріх – село, вітряки, що чорніють над полем)

 • Образи природи – пейзажі( краєвид села, палке сонце, розкішна земля. ниви у червні )

Аналіз образів.

 • Що ви можете сказати про головного героя?

( Це людина високої духовної культури, інтелігент, філософ, який розуміє природу, має естетичне почуття)

 • Що відбулося у героя?

( він втомився, його втомили люди, «мені надокучило бути заїздом, де вічно товчуться оці створіння, кричать, метушаться, смітять, я чую, як чуже існування входить у моє, мов повітря крізь вікна ідвері, як води притоків у річку») Автор сам дає відповідь: душа переповнена людським горем, вона більше не може сприймати чуже горе. Для нього немає власного «я» - є одне ціле, він і людське горе..

 • Кому заздрить герой?

( планетам, вони мають свою орбіту, і ніщо не стає на заваді)

 • Що він вирішує зробити?

( він втікає з міста до природи)

Тобто, чим більше він переповнюється негативними відчуттями, тим більше його дратують люди і їх проблеми) • Які образи, пов’язані з містом вводить Коцюбинський?

(моя утома, залізна рука міста)

 • Що він знаходить в селі?

( самотність, тиша, природа)

 • Як він почувається в перші хвилини в селі?

( у нього стрес – заїдає звістку про повішених « білі мішки» - образ страчених, яким перед повішенням надівали на голову білі мішки- стиглою сливою, ліниво позіхає. Душа настільки перенасичена стражданням- більше вбирати не може)

 • Як ви вважаєте, чи перебуваючи в селі, автор забуває про проблеми міста?

Що про це свідчить?

( собаки – три вівчарки. Образи олюднені Самозакохана Пава символізує дворянство, Трепов – жандармерію ( кличкою цього пса стало прізвище міністра внутрішніх спав Трепова, який підписував смертні вироки бунтівникам). Дурний Оверко – принижене і темне селянство, якому досить дати трохи волі, і воно вже ні на кого не кинеться) • Де автор знаходить заспокоєння?

( серед нив, де така тиша, що чутно калатання власного серця, зозуля-народний образ – символ, що втілює надію на життя)

 • Чи абсолютне це зцілення?

( Ні, герой помічає тінь –це насторожує. Невже людина? Ні! Хмара)

 • Що допомагає герою?

( сонце «сонцепоклонник»- символ вічної енергії, небо, ниви в червні, жайворонок)

 • За що автор вдячний жайворонкові?

( натягує струни, єднає небо і землю. Якщо струни натягнуті, вони породжують прекрасну музику. Жайворонок натягнув струни душі героя – і вона співає)

Отже, світ природи змиває бруд з душі героя, буденщину, втому і депресію. • Доведіть, що герой готовий повернутися до людей?

( зустріч з селянином – символ людського горя. Хвилину мовчали, герой ніби перевіряв, чи готовий зустрітися з людьми. Наче, треба тікати, бо людські страждання знов наздогнали його, але замість цього: говори!говори! Розпечи гнівом небесну баню…)

Отже, струни натягнуті, душа співає, тож спитаю ще раз: чи це була втеча чи щось інше?

( інтермецо – відпочинок, після якого прийшло заспокоєння)


 • А чому ж новела присвячена Кононівським полям?

(Кононівські поля і стали тим «інтермецо» автора, що принесли йому заспокоєння. Адже лише у природі є та гармонія, яку постійно шукає людина. Без гармонії в житті неможливе нормальне існування. Втому, стрес,депресію можна перемогти, зцілитись – для цього цього потрібно йти до природи)

 • Спробуймо накреслити лінію психологічних змін в душі героя?

Утома – стрес - інтермецо – рівновага – спроможність працювати далі

Отже, як бачимо, інтермецо займає в цьому ланцюжку центральне місце. До нього лише стрес, після нього - рівновага.3. Підведення підсумків.

Михайло Коцюбинський написав оду життю, сонцю, природі. Він пізнав суперечності людської душі і зумів знайти правильний вихід.. Він ще раз підкреслив неможливість втекти від суспільства. І сам автор ніколи не тікав від людей. Від проблем, йшов назустріч, відкривав свою душу, через що так рано пішов з життя.4. Домашнє завдання

1. Дати стислу письмову відповідь: Імпресіонізм новели « Intermezzo»2. Прочитати повість « Тіні забутих предків».

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал