Навчальний посібник фізіологія та гігієна праці для викладачів та студентів V курсу фармацевтичного факультетуСторінка1/10
Дата конвертації27.01.2017
Розмір1.75 Mb.
ТипНавчальний посібник
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

ЗАПОРІЗЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

КАФЕДРА ТОКСИКОЛОГІЧНОЇ ТА НЕОРГАНІЧНОЇ ХІМІЇ

c:\users\щербина\desktop\герб здму\gerb_new.png

Навчальний посібник

ФІЗІОЛОГІЯ ТА ГІГІЄНА ПРАЦІ

для викладачів та студентів

V курсу фармацевтичного факультету

спеціальностецй «Фармація» та «ТПКЗ»

Запоріжжя 2014

Навчальний посібник підготували співробітники кафедри токсикологічної та неорганічної хімії ЗДМУ:

зав. кафедри, д. фарм. н., професор Панасенко О.І.,

д. фарм. н., професор Буряк В.П.,

к. фарм. н., доцент Кремзер О.А.,

к. фарм. н., доцент Мельник І.В.,

к. фарм. н., доцент Парченко В.В.,

к. фарм. н., ст. викладач Постол Н.А.,

к. фарм. н., ст. викладач Гоцуля А.С.,

к. фарм. н., ст. викладач Куліш С.Н.,

к. фарм. н., ст. викладач Щербина Р.О.,

к. фарм. н., асистент Сафонов А.А.,

асистент Саліонов В.О.

Затверджено на засіданні кафедри токсикологічної та неорганічної хімії ЗДМУ, протокол № ___ від «___»_________20___ року.

Затверджено на засіданні Циклової методичної комісії ЗДМУ, протокол № ____ від «____»_______________20____ року.

Затверджено на засіданні Центральної методичної ради ЗДМУ, протокол № __3_ від «_27_»____листопада____20_14_ року.


ЗМІСТ


ПЕРЕДМОВА 5

1.ФІЗІОЛОГІЯ ТА ГІГІЄНА ПРАЦІ: ВИЗНАЧЕННЯ, ЗНАЧЕННЯ ДЛЯ СТВОРЕННЯ БЕЗПЕЧНИХ УМОВ ПРАЦІ 7

2. ОСНОВНІ ЧИННИКИ ТРУДОВОГО ПРОЦЕСУ ТА ПРОБЛЕМИ ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗДОРОВ’Я ПРАЦІВНИКІВ 21

3. ГІГІЄНІЧНА КЛАСИФІКАЦІЯ ПРАЦІ ЗА ПОКАЗНИКАМИ ШКІДЛИВОСТІ ТА НЕБЕЗПЕЧНОСТІ ФАКТОРІВ ВИРОБНИЧОГО ПРОЦЕСУ, ВАЖКОСТІ ТА НАПРУЖЕНОСТІ ПРАЦІ 60

4. ОРГАНІЗАЦІЯ ЗАХИСТУ ПРАЦІВНИКІВ ВІД ВПЛИВУ НЕСПРИЯТЛИВИХ ЧИННИКІВ У СУЧАСНОМУ ВИРОБНИЦТВІ 81


ПЕРЕДМОВА


Вирішальну роль у формуванні і розвитку людини відіграє праця, що у всіх її багатогранних проявах відбувається в межах виробничих підприємств, організацій, установ та закладів різних форм власності, які включають певні території, будівлі, споруди, шляхи сполучення, устаткування, транспортні засоби, енергетичні джерела, предмети праці тощо.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, понад 100 тисяч хімічних речовин, майже 50 фізичних, 200 біологічних та близько 20 несприятливих ергономічних чинників можуть стати шкідливими і небезпечними виробничими факторами, що негативно впливають на стан здоров’я людини.

Розвиток науки і техніки привніс у працю людини свої особливості: вона стала більш продуктивною, але натомість значно зросла ціна помилок, все тяжчими стали наслідки аварій та нещасних випадків.

Згідно з останніми оцінками, щороку внаслідок дії виробничих факторів помирає до 2 млн. осіб. Причому чотирма головними “вбивцями” вважаються: професійно-зумовлені онкологічні (32 %) та серцево-судинні (23 %) захворювання, нещасні випадки на виробництві (19 %) та інфекційні хвороби, виникнення яких пов’язано з умовами трудової діяльності (17 %).

Все це стосується і України, яка в результаті аварій, травм та професійних захворювань щороку втрачає близько 1 млрд. грн. І, що найбільш прикро, при цьому на виробництві травмується понад 25 тисяч осіб, у тому числі смертельно - 900-1200 чоловік.

Таким чином, створення безпечних умов праці слід вважати передумовою адекватного існування та плідної діяльності як окремих працівників, так і сучасних підприємств, установ та закладів загалом.

На жаль, стан сучасного виробництва, рівень забезпечення надійної охорони та безпеки праці у нашій державі не можна назвати таким, що в повній мірі задовольняє усі існуючі потреби, зумовлює високий рівень працездатності, сприяє формуванню таких умов здійснення трудової діяльності, які можна було б визнати нешкідливими та безпечними.

Професійна діяльність у фармацевтичній галузі також пов’язана з впливом цілого комплексу несприятливих за своїм змістом негативних чинників різноманітного походження.

Саме тому з метою забезпечення суттєвого підвищення рівня знань з проблем охорони праці серед майбутніх фахівців усіх освітньо-кваліфікаційних рівнів, практичної реалізації основ пріоритетності охорони життя та здоров’я працівників у відношенні до результатів виробничої діяльності Міністерством освіти і науки України відповідно до наказу № 420 від 02.12.1998 року “Про вдосконалення навчання з охорони праці й безпеки життєдіяльності у вищих закладах освіти України” запроваджено вивчення студентами усіх освітніх установ навчальної дисципліни “Охорона праці в галузі” та затверджено навчальну програму нормативної дисципліни “Охорона праці в галузі” для закладів вищої освіти.

Отже, охорона праці у фармації є обов’язковою нормативною дисципліною для всіх закладів вищої та середньої фармацевтичної освіти, що визначає і обґрунтовує систему правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних та лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на збереження здоров’я і працездатності майбутніх спеціалістів.

Головною метою навчальної дисципліни слід вважати вивчення основ законодавства України з охорони праці і, на цій підставі, засвоєння комплексу адміністративних, інженерно-технічних, санітарно-гігієнічних та медичних заходів, спрямованих на профілактику виробничого травматизму, виникнення професійних отруєнь і захворювань та інших несприятливих зрушень у стані здоров’я в результаті впливу шкідливих чинників виробничого середовища у галузі охорони здоров’я. Відповідно основними задачами предмету «Охорона праці в фармації» є набуття необхідних знань та навичок з питань конкретної профілактики конкретних наслідків негативного впливу конкретних шкідливих виробничих чинників у роботі представників основних фармацевтичних спеціальностей, розслідування випадків порушень правил техніки безпеки та охорони праці, розробки пропозицій та рекомендацій запобіжного змісту тощо.  1. Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал