Найпоширеніші витинанки на білому або кольоровому паперіСкачати 22.57 Kb.
Pdf просмотр
Дата конвертації05.02.2017
Розмір22.57 Kb.
Найпоширеніші витинанки – на білому або кольоровому папері. Папір для витинання складають декілька або багато разів за різними лініями згину, що дозволяє створити сталі структури з дзеркальними композиціями. Традиційні симетричні витинанки у вигляді сніжинок, які є символами різдвяних зірок, використовують як прикраси на вікнах та вітринах на новорічно-різдвяні свята. Традиції витинання нате- риторії України віднаходять, зокрема, у трипільській кераміці. Українські народні паперові витинанки як прикраси сільських хат з’явилися усередині ст. Витинанки кінця XIX – початку XX століття вирізняються високою художньою майстерністю. У кожному регіоні та в різних соціальних верствах населення вони набули місцевої специфіки щодо трактування матеріалу, форми, технічної вправності, пропорцій, силуетів, багатства орнаментики. Найпоширенішими витинанки були на Поділлі,
Подніпров’ї та Прикарпатті. На Подніпров’ї вони часто доповнювали хатні розписи. Для Поділля властиві два типи розташування витинанок нас тінах — шпалерний і килимовий. На Прикарпатті їх наліплювали поздовжніми стрічками попід стелею, по сволоку, навколо вікон. Разом із розписами на печі, вишиваними рушниками, різьбленими дерев’яними побутовими речами та тканими виробами витинанки складали основу цілісного і неповторного інтер’єру української селянської хати. Орнамент традиційних витинанок здебільшого геометричний і рослинний, трапляються також антропо- та зооморфні фігурки, зображення предметів побуту, об’єктів архітектури тощо. Еволюції витинанок за мотивами орнаментів, композицій і колірного рішення сприяв їх взаємозв’язок з іншими видами народних ремесел декоративним розписом, художньою вишивкою і різьбленням.
АЖУРНЕ ДИВО – УКРАЇНСЬКА ВИТИНАНКА
Витинанки (походить від слова «вити-
нати» – вирізувати) – стародавній вид
українського народного декоративного
мистецтва, що має глибокій багаті тра-
диції. Це сюжетні та орнаментальні при-
краси житла, ажурно або силуетно витяті
ножицями, вирізані ножем чи видовбані
сокиркою на папері, дереві, іншому рос-
линному матеріалі. Використовують ви-
тинанки для декорування приміщення.
Роман Кравців
місто Київ
Людмила Проценко
місто Київ
Майстри української витинанки

ML-КЛУБ
60
МЛ №10 (76) 2010 р.
Сучасні витинанки перестали бути лише селянськими виробами та хатніми прикрасами. З х років ХХ с т. їх експонують на мистецьких виставках, а також широко застосовують для оформлення поліграфічної продукції, у сценографії, моделюванні одягу і оформленні
інтер’єрів. До техніки витинання і мотивів народних візерунків все частіше звертаються сучасні художники. Адже у витинанці, попри позірну простоту, закладена надзвичайна сила декору та образу, тільки їй властиве силуетне вирішення, ритмічна виразність візерунка, дзеркальна симетрія, лаконізм та логічна узгодженість між матеріалом, формою і технікою виготовлення. Крім традиційного паперу, матеріалом для сучасних витинанок є глина, метал, дерево, тканина, камінь.
Технічна нескладність і доступність засобів роблять витинанку популярним видом творчості і професіоналів, і аматорів. Техніка витинанки доступна кожному. Починають роботу з ескізу, в якому треба виразити те, що має з’явитися в результаті роботи. Визначають композиційний центр. Якщо композиція центральна, аркуш згинають по лінії симетрії для утворення дзеркально-симетричного зображення. За потреби намічають контури відповідно до ескізу, потім вирізують орнамент, дотримуючись визначеного контуру. При цьому закриті ділянки визначають наперед і продумують елементи, які б їх сполучали. Для посилення виразності малюнка використовують чергування крупних і дрібних деталей. Це створює контраст великого й малого. Цікаві рішення можна отримати завдяки одночасному використанню декількох шарів паперу різних кольорів. При одноразовому складанні аркуша виходить фігура, що має одну площину симетрії. При дворазовому – витинанка матиме дві площини симетрії. Із збільшенням числа складань аркуша паперу збільшується кількість наявних симетричних зображень. Цікаві візерунки виходять при довільному складанні паперу. По завершенні роботи акуратно розгортають шари паперу, уникаючи можливих розривів.
Оте зачудування, яке переживає автор витинанки, розгортаючи аркуш після вирізування, аби оцінити результат своєї праці, – воно вартує докладених зусиль і витраченого часу. Спробуйте власноруч зробити витинанку – і переконайтеся самі!
Матеріал підготувала
Наталія Кошманенко


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал