Ми до тебе, казко, в гості завітали розвивальне заняття для дітей раннього віку з використанням методів арттерапії «Кольоротерапія та казкотерапія як профілактика захворювань. Мова мистецтва»



Скачати 111.3 Kb.
Дата конвертації09.05.2017
Розмір111.3 Kb.
Спеціальний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №46 «Краплинка»

Ми до тебе, казко, в гості завітали

(розвивальне заняття для дітей раннього віку з використанням методів арттерапії «Кольоротерапія та казкотерапія як профілактика захворювань. Мова мистецтва»)

Практичний психолог

СДНЗ№46 «Краплинка»

Кваша Тетяна Іванівна


м. Кіровоград 2013


Мета:


  • розширювати знання дітей про казку, її невмирущу силу;

  • вчити дітей уважно слухати казку, імітувати рухи героїв казки;

  • активізувати словник дітей пестливими словами: казочка, собачка, жабка, мишка, зайчик, лисичка, дідусь;

  • викликати позитивні емоції;

  • збагачувати та закріплювати знання дітей про навколишній світ і розвивати внутрішній світ дитини засобами музики;

  • розвивати знання дітей про колір та величину;

  • розвивати елементарні комунікативні навички та формувати навички позитивної поведінки у малят;

  • розширювати сенсорний досвід малюка;

  • розвивати дрібну моторику рук, що, у свою чергу, впливає на розвиток мислення та мовлення;

  • вчити дітей повторювати рухи за вихователем/психологом, розвивати м’язи тіла, рухливість;

  • розвивати мовлення, відповідаючи на прості питання та з відповідною інтонацією повторювати за вихователем, імітуючи голос собачки, мишки тощо.



Завдання:


  • допомагати дітям полегшити процес адаптації до умов ДНЗ;

  • створювати умови для позитивного психологічного мікроклімату в колективі;

  • розвивати навички спілкування, комунікативні навички, ігрові навички;

  • сприяти створенню у малят позитивного настрою та активному налагодженню контакту;

  • сприяти розвитку навичок самовираження в різних видах діяльності;

  • сприяти зняттю психомоторного та емоційного напруження.



Корекційна робота:


  • продовжувати знайомити дітей з фарбами (червона, жовта), розвивати кольорозрізнення;

  • вчити малювати пальчиками;

  • виховувати інтерес до занять, акуратність у роботі;

  • розвивати у дітей уміння орієнтуватися на макро та мікроплощині;

  • розвивати фіксацію зору, прослідкові функцію очей, окомір.



Матеріали: атрибути для лялькового театру (дідусь, собачка, мишка, жабка, зайчик, лисичка, ведмідь, рукавичка), лазерний ліхтарик для корекційної роботи, гуашева фарба (червоного та жовтого кольорів), зразок для малювання, готові форми рукавичок паперових, картонні різнокольорові (синього та зеленого кольору) підкладки для малювання, рукавички з тканини для кожної дитини, музичний запис.

Хід заняття
Вправа «Привітання»
Любі дітки, до вас у гості завітала Мишка. Вона приготувала для вас подарунок. Ви хочете його побачити? Але спочатку з Мишкою потрібно привітатися та познайомитися.

  • Доброго дня! Мене звати Мишка! (відповіді дітей)(Мишка вітається з кожною дитиною).


Сьогодні я казку до вас запросила,

Щоб бачити її і слухати гуртом.

А казка у залі десь заблудилась,

Давайте її погукаємо разом!
Діти разом з вихователем/психологом гукають казку.

  • Казочка! Казочка! Казочка!


Казка для дитячого театру

«Рукавичка»
Ведучий. Йшов дідусь лісом, збирав гілляччя, піч розтопити. Йшов, йшов, та й загубив рукавичку. Лежить рукавичка й лежить, коли це мишка біжить.
Мишка. Ой, яка зима холодна,

Нірку снігом замело,

Третій день ходжу голодна!

Ще так тяжко не було…

Ні зернинки, ні шкоринки,

Лиш сніжинки-холодинки,

Вітер крутить і гуде,

Не сховаєшся ніде!

Побачила рукавичку.

Що це? Хатка? Ще й яка!

І тепленька, і мяка,

Оселюсь в хатинці цій,

Не страшний в ній вітровій!

Ведучий. Лежить рукавичка-хатка,

Коли це скаче жабка.
Жабка. Ква-ква, не спиться мені,

Сестрички мої уві сні,

А я все гуляю, стрибаю,

Таку собі вдачу маю.

Помічає рукавичку.

Гляньте! Хатка! Ще й яка!

І пухнаста, і мяка,

Оселюсь в хатинці цій,

Не страшний в ній вітровій!

Хтось, напевне, тут живе,

Може, прийме, не прожене?
Мишка. Я Мишка-шкряботушка. А ти хто?

Жабка. А я Жабка-скрекотушка. Пусти мене погрітися.

Мишка. Куди ж тобі подітися? Заходь, гостям я рада!
Ведучий. І в рукавичці-хатці

Зажили вони дружно, їм не уде сутужно.

Лежить рукавичка й лежить,

Аж ось і стрибайчик спішить.
Зайчик. Ой, яка ж холодна зима!

Ні морквинки, ні грушки нема!

Кожушок мій хоч і новий,

Та проймає мене вітровій…

Ось і вечір вже на поріг,

І хурделиця валить з ніг…

Замело мою нірку геть,

Ой, напевне, іде моя смерть!

Побачив рукавичку.

Що це? Хатка? Ще й яка!

І простора, і мяка,

Оселюсь в хатинці цій,

Не страшний буде вітровій!

Підходить до хатки.

Тут вже хтось живе, гадаю…

Привітаюсь, попрохаю.

Хто-хто в рукавичці живе?
Мишка. Я Мишка-шкряботушка.

Жабка. А я Жабка-скрекотушка.

Разом. А ти хто?

Зайчик. Я – зайчик-побігайчик. Пустіть мене погрітися!

Мишка. Куди ж тобі подітися? Заходь, гостям ми раді!
Ведучий. І в рукавичці-хатці

Зажили вони дружно, їм не уде сутужно.

Лежить рукавичка й лежить,

Аж ось і лисичка біжить.
Лисичка. Сьогодні поживу шукала,

Свій хвостик в корчах обідрала,

Ой, тяжко у лісі блукати,

Як хатки своєї не мати.

Я влітку безпечно гуляла,

Хатинку не будувала,

Тепер пропадать доведеться,

Ой, тяжко узимку живеться!

Побачила рукавичку.

Що це? Хатка? Ще й яка!

І тепленька, і мяка,

Тут, напевне, хтось живе,

Може прийме і мене?..

Хто-хто в рукавичці живе?
Мишка. Я Мишка-шкряботушка.

Жабка. А я Жабка-скрекотушка.

Зайчик. Я – зайчик-побігайчик.

Разом. А ти хто?
Лисичка. А я лисичка-сестричка,

Прийміть мене до гурту,

Ображать я вас не буду.

Пустіть погрітися!
Ведучий. Ось ніч на землю впала.

Легкий сніжок летить.

Через кущі до ставу

Бреде ведмідь-набрідь.

Великий, вайлуватий,

Йому б барлог зробить.

Його молодший братик

Давно в барлозі спить.

Та наш ведмідь лінивий,

Не звик він працювати.

Тож взимку доведеться,

Напевне, пропадать.
Ведмідь. Що це? Хатка? Ще й яка!

І тепленька, і мяка,

Хто у хатці цій живе,

Може, приймете мене?..

Вас не буду ображати,

До весни вкладуся спати.

Залазить у рукавичку.
Ведучий. А тим часом наш дідусь

Вже й додому повернувсь,

Та й шука – де ж рукавичка?

  • Жучко! – кличе, - темна нічка,

Та біжи мерщій у гай,

Рукавичку відшукай!

Жучка біжить, шукає, знаходить рукавичку, весело гавкає. Всі тварини з галасом розбігаються. Жучка переможно гарчить.
Вправа «Хто як розмовляє, рухається?»

Мета: розвиток мовлення, покращення координації рухів, розвиток уваги, пам’яті, вчити дітей повторювати рухи за вихователем/психологом, розвивати м’язи тіла, рухливість; розвивати мовлення, відповідаючи на прості питання та з відповідною інтонацією повторювати за вихователем, імітуючи голос собачки, мишки тощо.


  • Дітки, сподобалася вам казочка?

  • А хто був в цій казочці? (з допомогою колекційного ліхтарика вказувати на тваринок, діти відповідають).

  • Малята, а скажіть, будь ласка, як жабка (собачка, мишка) промовляє?

  • Малята, а покажіть, будь ласка, як жабка (собачка, мишка, зайчик, лисичка, ведмідь, дідусь) рухається?


Психогімнастична вправа «Весела зарядка з Мишкою»

Мета: стимулювання мовленнєвого розвитку, розвиток дрібної моторики, розвиток узгодженості мовлення і рухів, розвиток тактильно-рухової та зорової пам’яті і просторових уявлень покращення координації рухів, розвиток фіксації зору, прослідкової функції очей, окоміру.

Дітки, ви стомились?

Саме час дружно відпочити

І знайому фізкультхвилинку

В гості запросити!

Хлопчики й дівчатка!

Зробимо зарядку!
Психолог/вихователь тримає в руках Мишку-іграшку і, промовляючи слова, робить разом з дітьми відповідні рухи.
З мишкою давно вже я дружу,

І зарядку їй робить допоможу.

Головою я кручу, заплющив очі,

Бо кота я зараз бачити не хочу!

Мишка лапками крутити почала,

Та до сиру дотягтися не змогла.

А тепер ми підтягнули животи,

Нахилятися вперед вже почали.

Нахиляємося з нею вправо, вліво,

Ми виконуємо вправу цю уміло!

А тепер потрібно швидко їй присісти,

Щоб у нірку за канапою залізти.

Мишоловки нашу мишку не лякають,

Мишки завжди дуже високо стрибають.

Мишка ніжки починає розминати,

Разом з мишкою нам біг час почати.

А тепер біжимо з мишкою вперед –

Нас ніхто сьогодні не наздожене!

Пальчикова гра «Рукавички»

Мета: стимулювання мовленнєвого розвитку, розвиток дрібної моторики, розвиток узгодженості мовлення і рухів, розвиток тактильно-рухової та зорової пам’яті і просторових уявлень.
Ми на ручки невеличкі

Одягнемо рукавички.

Кожен пальчик, як дитинка,

Є для кожного хатинка.

Тепло, затишно, м’якенька

Нашим пальчикам маленьким.
Руки лежать на столі долонями вгору, пальці рук розводимо – зєднуємо 2-3 рази. Погладжуємо кисті рук, поплескуємо. Випрямляємо пальці й почергово розтираємо кожен пальчик. «Одягнемо рукавички», кладемо руки на стіл долоньками вгору. Розслабляємо кисті рук.
Дидактична гра «Яка рукавичка?»
Мета: навчати дітей відповідати на запитання. Навчити утворювати прикметники і вживати їх у мовленні. Навчити чітко і виразно вимовляти слова, розрізняти предмети за величиною, якістю. Сенсорний розвиток.

Матеріал: м’які різнокольорові рукавички з тканини, великі для дорослих, маленькі - для дітей.

Вихователь/психолог показує діткам рукавички і пропонує їх одягти на ручки.



  • Що у вас на ручці? (відповіді дітей - рукавичка).

  • Яка вона – маленька чи велика? (маленька). А в мене яка? (велика).

  • Погладьте рукавичку, яка вона – гладенька чи колюча? (гладенька).

  • Помніть рукавичку, яка вона – м’якенька чи тверда? (м’якенька).

  • Покажіть рукавичку червоного (жовтого…) кольору.


Малювання «Прикрасимо рукавичку»

Мета: продовжувати малювати фарбами за допомогою пальчика. Вчити дітей охайно користуватися фарбами, ритмічно наносити візерунок, правильно тримати пальчик. Закріпити назви кольорів, круглу форму. Розвивати у дітей творчість, пам'ять, естетичний смак. Виховувати старанність, зосередженість під час малювання.

Корекційна робота: формування способів зображувальної діяльності в процесі малювання; розвивати прослідкові функцію очей, фіксацію зору, вміння орієнтуватися на мікроплощині.

Матеріал: атрибути до лялькового театру, зразок до малювання, гуашева фарба червоного та жовтого кольорів, готові форми рукавичок паперових, підкладки кольорові з картону під рукавички синього та зеленого кольорів.


  • Дітки, а давайте ми подаруємо кожній тваринці, рукавичку. Щоб ні лисичка ні мишка, ні жабка, ні зайчик, ні лисичка, ні ведмедик не змерзли взимку, і їм було де зігрітися.

Вихователь/психолог показує як потрібно малювати, що потрібно робити.


Вправа «Прощання»

  • Дітки, подивіться, будь ласка, які гарні рукавички в нас вийшли! Давайте подаруємо їх звіряткам. І скажемо їм до побачення!

Використана література:



  1. Газета Початкова освіта № 30-31.

  2. Газета Психолог дошкілля №22.

  3. Журнал Зростаємо разом № 16. 2010.

  4. Ігрові заняття з розвитку мовлення. 1 – 2 молодші групи. Сухар В.Л. Харків, - 2007.

  5. Тренують пальчики малята, щоб гарно розмовляти. Боровик І.Г. Харків, - 2011.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал