Методичні рекомендації щодо навчально-виховного процесу у різновіковій групі днзСкачати 31.02 Kb.
Дата конвертації15.06.2017
Розмір31.02 Kb.
ТипМетодичні рекомендації
Методичні рекомендації щодо навчально-виховного процесу у різновіковій групі ДНЗ

Від вихователя різновікової групи вимагається такт і майстерність, знання специфіки роботи з різними віковими групами, вміння співвідносити програмові вимоги з індивідуальними особливостями вихованців, здатність розуміти і бачити кожну дитину і всю групу загалом. Діяльність педагога в такій групі спрямована на цілісний розвиток особистості дошкільника, залучення його до сучасного світу через єдиний і взаємопов’язаний процес соціалізації і індивідуалізації дитини. Науковці і практики свідчать, що проблема особистісно – орієнтованого підходу до кожної дитини найкраще розв’язується саме в різновіковій групі.

Проте, питання планування і організації педпроцесу в даній групі є надзвичайно проблематичним.І тому, перш за все, необхідно у кожному ДНЗ на методичних заходах вивчити та обговорити педагогічні аспекти роботи різновікової групи. Потрібно вивчити проблему теоретично і опрацювати її на практиці, важливо ділитися своїми думками, обговорювати досягнення та недоліки, доводити ефективність тих чи інших видів планування педпроцесу в різновіковій групі. Так як навчання дітей у різновіковій групі будується на основі загальних положень дошкільної дидактики, тому при плануванні педпроцесу необхідно спиратися на методичні листи, інструктивно – методичні матеріали МОН України, програму розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля», програму розвитку дітей старшого дошкільного віку «Впевнений старт», посібник «Різновікова група в дитячому садку» Л. Русан, Г. Колосінської. Загалом, план навчально – виховної роботи з дітьми різновікової групи відповідає всім основним вимогам щодо планування педпроцесу в ДНЗ і складається за блочною системою та лініями розвитку, за видами діяльності або ж за режимом дня. Збережено вимоги до розподілу занять відповідно до державних стандартів. Перевага надається як колективним заняттям, тобто з усією групою дітей, так і підгруповим, мікрогруповим, індивідуальним. Важливою тут є грамотність педагога, знання вікових особливостей дітей, рівень їх знань, вміння диференційовано визначати програмові цілі й дидактичні завдання( загальні та відмінні для кожної вікової групи).Перш за все, визначаються вікові підгрупи, які є домінуючими, а саме – дошкільного віку від 4 до 6 року, ясельного – від 2 до 3 років. Діти інших вікових категорій приєднуються до цих підгруп. Відповідно складається орієнтовна сітка занять і орієнтовний розподіл занять на тиждень для дітей різного віку. Педагоги якнайдоцільніше повинні поєднувати спільні теми для занять, ігор, спостережень, рухової, дослідницької, трудової діяльності молодших і старших. При плануванні групових занять та інших форм роботи визначається тема, мета, завдання, загальні для всіх вікових підгруп, а також уточнені для різного віку з метою особистісно – орієнтованого підходу до кожної дитини. Педагоги повинні враховувати вікові та індивідуальні особливості дітей групи і завдання подавати диференційовано. Проте, складність планування в різновіковій групі полягає не стільки в визначенні спільних форм роботи, а в тому, щоб доцільно передбачити, організаційно визначити форми роботи в підгрупах, мікрогрупах, індивідуально, на яких розв’язуються конкретні розвивальні, виховні, навчальні завдання.

Якщо в групі переважають діти старшого віку, то заняття з навчання грамоти, підготовки руки дитини до письма плануються з такою підгрупою окремо, діти іншої підгрупи знаходяться під контролем вихователя та наглядом помічника вихователя. Розподіл обов’язків в цей момент повинен бути обов’язково визначений в плані роботи. Для дітей інших підгруп планується перегляд книг, малорухливі ігри, міні – бесіди, дидактичні ігри, інші форми роботи в центрах пізнавальної, трудової, ігрової діяльності. Планування прогулянок в першу і другу половину дня також справа нелегка і відповідальна. Необхідно планувати відповідну кількість рухливих, самостійних, творчих ігор для дітей різного віку, щоб вони не нудьгували і разом з тим не дуже збуджувались, могли грати в різні ігри, працювати, спостерігати, досліджувати. З цією метою складається перспективна сітка проведення різноманітних видів ігор. Велика увага повинна приділятися вихованню культурно – гігієнічних навичок, навичок правильної поведінки в колективі, дружних взаємин. Ці завдання плануються під час спільної діяльності дітей (заняття,гра і ін.), індивідуальних: вправляння,ситуації вибору, розмова. Отже, планування освітнього процесу має бути зорієнтоване не лише на загальні завдання виховання (програми, методичні рекомендації), а в більшій мірі на дитину, її потреби, інтереси, рівень розвитку. Тому вихователь повинен проявляти ініціативу, педагогічно – доцільний підхід до планування педпроцесу, який би забезпечував змістовну освіту, відповідність віковим потребам, інтересам і можливостям дошкільників.


Методист УОМіС Іршавської РДА Цільо І.Й.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал