Мета: актуалізувати знання учнів про рід і число іменників; удосконалювати вміння визначати рід і число іменників



Скачати 66.97 Kb.
Дата конвертації17.01.2017
Розмір66.97 Kb.
Тема. Рід і число іменників

Мета: актуалізувати знання учнів про рід і число іменників; удосконалювати вміння визначати рід і число іменників;

розвивати логічне мислення, пам'ять, творчу уяву, культуру усного мовлення, уміння правильно висловлювати свої думки;

сприяти розширенню світогляду, збагачувати словниковий запас учнів;

розвивати комунікаційні компетенції;

формувати в учнів навички співробітництва, культури спілкування;

сприяти духовно–моральному розвитку школярів, прищеплювати бажання удосконалювати себе;

виховувати любов і повагу до рідної мови, повагу один до одного.

Обладнання: підручник «Українська мова 4 клас», презентація «Рід і число іменників», таблиці, індивідуальні картки.

Тип уроку: комбінований.

Епіграф уроку:

Іменник! Він узяв собі на плечі

Велике діло – визначати речі…

Д. Білоус

Хід уроку

І. Організаційний момент уроку.

- Як ви гадаєте, яким буде наш урок?

-цікавим


-веселим

-пізнавальним

-науковим

-творчим


- А ви на уроці якими повинні бути?

-дисциплінованими

-уважними

-активними

-зібраними

Отже, відмітьте своє налаштування на урок в тесті «Успіху» роботи на уроці:

Я активний

Я уважний

Я творчий

Я люблю українську мову

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Перевірка домашнього завдання.

Погляньте на дошку. Це девіз нашого уроку. Зверніть увагу, що цей текст незвичайний…А що тут не так? Відповіді учнів


  • Отже, потрібно розділити цей текст на слова.

Непростослухати, ачути.

Непростодивитись,абачити.

Непростовідповідати,аміркувати.

Непростозапамятати, азрозуміти.

- Щоб досягти поставленої мети, потрібно бути дружними, тільки дружний клас досягне успіху!

Сподіваюсь, що ми з вами будемо іти пліч-о-пліч як справжні друзі. Дружбу потрібно вміти цінувати, що і є найголовніше в дружбі.

- Індивідуальна робота по карточках.

- Прочитайте виписані іменники.

(Шишок, соснах, ялинах, врожай, жита, пшениці, горобина, льон, хмари,погода)

- Чому ви вважаєте, що ці слова є іменниками?

(Ці слова є назвами предметів і відповідають на питання що?)

2.Каліграфічна хвилинка.

Запишіть каліграфічно:

Жба дру дружба

- утворіть слово і запишіть;

- складіть речення зі словом «дружба»

ІІІ.Повідомлення теми, мети уроку.

Сьогодні на уроці ми пригадаємо, як визначити рід і число іменників.

ІV. Пояснення нового матеріалу

- Діти, послухайте цікаву казку.

Казка «ІМЕННИК І ВІН, ВОНА, ВОНО»

Давно-давно в одній країні жив собі король. Звали його Іменник. Іменник у всьому любив лад. Він був дуже багатим і пишався цим.

Одного разу прилетів метелик. Іменник сказав: «Він мій!» . Заспівав соловей – «Він мій», прилетів горобець – «Він мій», стрибнув коник-стрибунець – «Він мій», йде хлопчик – «Він мій». Коли ж король побачив дівчинку, то казав: «Вона моя». Моя також була земля, береза, осика, трава, білка…

На все інше іменник казав: «Воно моє». Моє озеро, море, курча, кошеня, вікно, білченя тощо. Всі ці слова він розкладав у трьох будиночках.

- На дошці прикріплені 3 будиночки з підписом:

1. Відгадайте загадки.

- Назвіть слова-відгадки. В яких будиночках вони живуть?

Коло бабусі сидить воно в кожусі,

Проти печі гріється,

Без водички миється. Кошеня

- Як правильно сказати:

він мій кошеня;

вона моя кошеня;

воно моє кошеня?

Малюнок кошеняти розміщую біля будиночка з підписом : воно, моє

В мене шубка з колючок,

В мене сіра спинка.

Ніс, як чорний п’ятачок,

Очі – намистинки.

Хто я, дітки? Їжачок

- Які слова можна підставити до слова їжачок?

Малюнок їжачка розміщую біля будиночка з підписом : він, мій

За горами, за долами

Ходить свита і кожух. Вівця

- Які слова можна підставити до слова вівця?

Малюнок вівці розміщую біля будиночка з підписом : вона, моя

- Діти, яку частину мови ми використали, щоб назвати відгадки?

Отже, іменники, до яких можна підставити слова він мій, належать до чоловічого роду.

Іменники, до яких можна підставити слова вона моя, належать до жіночого роду.

Іменники, до яких можна підставити слова воно моє, належать до середнього роду.

Над будиночками прикріплюю слова:

Чоловічий рід Жіночий рід Середній рід

Їжачок Вівця Кошеня

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота в групах.

Той хто уміє цінувати дружбу, той легко долає будь-які труднощі. Сподіваюсь, дружба допоможе і нам на уроці. Адже ви будете працювати в групах і в парах, виконувати різні види завдань колективно. Нам потрібно іти в одному напрямку.

- Гра «Ланцюжок»

- Відгадайте загадки.

— Визначте рід, число іменників-відгадок.

— Поясніть їх правопис.

- Грають три команди. Кожна відгадує по одній загадці. Виграє команда, яка відгадала більше загадок.

- Весь світ годую, а сама не їм. (Земля)

- Зубів не має, а кусає. (Кропива)

- Довгі вуха має, швидко в лісі стрибає. (Заєць)

- У світі одна — всім потрібна вона. (Батьківщина)

- Як подивишся на нього,

Бачиш в нім себе самого

Отаким, яким буваєш.

Що це, друже? Відгадаєш? (Дзеркало)

- Не золоте, а найдорожче. (Життя)

Отже, щоб мати друзів потрібно бути добрим, чесним і справедливим.

2. Інтерактивний метод “Вузлики»

На дошці слова:

Никсло


Шками

Еняжаб


житидру

- Прочитайте зашифровані слова

(Слоник,мишка,жабеня,дружити)

- Яке слово зайве?(Дружити)

- Чому?

(Зайве слово дружити, бо всі слова відповідають на питання хто?, що? А слово дружити відповідає на питання що робити?)



Слоник

Мишка дружити

Жабеня

- Змініть слова таким чином, щоб вони означали дію, що вже відбулася. Побудуйте сполучення слів.



Слоник (що робив?) дружив.

Мишка (що робила?)дружила.

Жабеня (що робило?)дружило.

3. Метод “Мікрофон”

- Якого роду бувають іменники?

- Які іменники належать до чоловічого (жіночого, середнього) роду?

- Наведіть приклади іменників і доведіть, що вони чоловічого (жіночого, середнього) роду.

4. Робота з підручником

- Розгляд і обговорення таблиці і правила.

5 . Фізкультхвилинка

Я до тебе усміхнуся

І з тобою подружуся

Ми з тобою цілий світ

Усміхнись і ти в отвіт,

Всі сміються навкруги –

Він, вона, воно, вони.

Бо усмішка всіх єднає

Жити в дружбі помагає

6. Самостійна робота ( по варіантах)

- Утворити іменники від дієслів і прикметників.

І варіант ІІ варіант

Смачний – смак; Читає – читач;

Зелений – … Співає – …

Високий – … Сміється – …

Молодий – … Малює – …

- Взаємоперевірка.

7. Мовленнєвий єралаш.

- Слова розсипалися. Склади з них прислів'я. І запиши.

без Людина ,що друзів без дерево коріння.

Людина без друзів, що дерево без коріння.

- Як ви розумієте значення цього прислів’я ?

- Слово «дерево» до якого роду відноситься? Чому?

8. Довідкове бюро. Про рід іменника

Уперше поняття «рід іменників» увів у мову Яків Федорович Головацький у 1849 році.

Англійці, коли придумували свою мову, були найхитріші за інші народи. У них тільки живі істоти мають чоловічий чи жіночий рід, а всі інші іменники - неістоти належать до середнього роду.

В африканській мові масаї виділяють усього два роди: один включає все велике та сильне, а другий - все маленьке й безсиле. Таким чином, роди (точніше - класи) називаються «сильний» і «слабкий».?

9. Гра “Хто більше”

Учні поділяються на дві команди.

Перша команда добирає і записує іменники, які вживаються тільки в однині, друга – тільки в множині (В однині — молодь, лічба, читання, ходьба, доброта, сміливість, хоробрість, радість, любов; в множині — ножиці, граблі, ворота, дрова, макарони, гроші, канікули, іменники, жнива, харчі).

- Перемагає команда, яка дібрала більше відповідних іменників.

VІ. Підсумок уроку

1. Бесіда

- Що нового ви дізнались про іменник?

- Що найбільше вам сподобалось на уроці?

– Як визначити рід іменників?

– За чим змінюються іменники?

2. Вправа «Чарівний кошик»

(учитель просить учнів уявити, що перед ними знаходиться великий кошик, де вміщені всі знання, уміння, навички, ідеї, почуття, що вони отримали на уроці і зараз кожен може взяти собі будь-що, ідучи додому. Він пропонує по черзі сказати: «Я йду з цього уроку…(і назвати те, що кожен бажає узяти з собою з уявного кошика)

YII. Оцінення учнів.

Активними були на уроці…

YIII. Домашнє завдання.

С.53 впр.107.



В.р. Скласти речення з іменниками орел, океан.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал