М. Коцюбинський «Тіні забутих предків»



Скачати 118.51 Kb.
Дата конвертації17.01.2017
Розмір118.51 Kb.
Тема: М.Коцюбинський «Тіні забутих предків»

Образи й символи. Фольклорне тло твору.

Мета: розкрити образи твору, опрацювати його фольклорні особливості,поглибити уявлення про Гуцульщину, її неповторний колорит і чарівність;

розвивати творче мислення учнів, удосконалювати вміння аналізувати художній твір; розвивати уміння зіставляти, аналізувати й синтезувати вивчене;

учні мусять навчитись робити компаративний аналіз творів української та зарубіжної літератури;

формувати любов до мистецтва, прищеплювати почуття зацікавленості до звичаїв , обрядів та етнокультури гуцульського народу.

ХІД УРОКУ


  1. Організація учнів до уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів




  1. Оголошення теми та визначення мети уроку

(слайд 1)

Коли ми вимовляємо «Тіні забутих предків», то в уяві постають сині гори, дзвінкі чисті потоки, пахне смереками, гірськими травами, а ще….ми чуємо чарівну тримбітну тривогу- тужливий голос гір…

-- Ми вже знайомі зі змістом повісті, з її героями , що ще ви хотіли б дізнатися на сьогоднішньому уроці?


  1. Актуалізація опорних знань




  1. Літературний диктант

1.Відвідання якого населеного пункту в 1910 році надихнуло М.Коцюбинського написати твір «Повість забутих предків»?(Криворівня)

2.Які ворогуючі сім'ї представлені в повісті?(Палійчуки і Гутенюки)

3.Музичний інструмент, на якому грав Іванко?(денцівка)

4.Кому з персонажів належить дана характеристика: «здорова дівка, з грубим голосом і воластою шиєю»?(Палагна)

5.Музичний інструмент, який «сповідував людям» про смерть?(Трембіта)

6.Хто це: «… все плакав по ночах, погано ріс і дивився на неню таким глибоким, старече розумним зором, що мати в тривозі одвертала од нього очі».(Іван)

7.Міфічний персонаж, який «просить стрічного в танець та роздирає нявки»? (Чугайстир)

8.Жанр пісень, які складала і співала Марічка? (Коломийки)

9.Чим під час знайомства з Іванком у відповідь на спричинене зло поділилася Марічка?(цукерок)

10.Хто такий мольфар Юра?(чарівник)

11.Про який куточок України йдеться у повісті?(Гуцульщину)

12.Що стало на заваді коханню Марічки та Івана?(родова ворожнеча)

ПЕРЕВІРКА
Взаємоперевірка, парна робота, учень-інструктор читає правильні відповіді.

Оцінювання учня-інструктора ( клас задає 3-4 питання).


2. Перевірка індивідуальних домашніх завдань
Бібліографічні знахідки ( 2 заздалегідь підготовлені учні )

1) Як працював Коцюбинський над назвою повісті?

Назва твору письменникові далася не відразу. Він перебирає тринадцять варіантів її. Найважливіше , що йому хотілося підкреслити в назві - це таємничість і казковість, показати Карпати як своєрідний загадковий куточок, острівець із своїм, не схожим на звичайний , світом.

« Тіні минулого», «Голос віків» «Відгомін передвіку» «Подих віків» «Голоси передвічні» «Спадок віків». «Дар предків забутих», «Голос забутих предків» «Слідами предків» , «Сила забутих предків» . І нарешті, остаточного зупиняється на назві «Тіні забутих предків» , що містить натяк на загадковість, казковість і дихання віків.

2) Гуцульщина - мальовничий і багатий край

а) Географічне положення. (слайд 2)



Гуцульщина охоплює південні гірські райони Івано-Франківської області (Верховинський район , південну частину Косівського, Надвірнянського і Коломийського районів) південно -західну частину Чернівецької (Путильський і Вижницький райони) південно-східну частину (Рахівський район) Закарпатської області.

б) Походження назв «гуцул» , «Гуцульщина»



Гіпотези і твердження дослідників про походження назв «гуцул» «Гуцульщина» з Х-ХІІ ст . не мають переконливих історичних доказів . Уважний огляд актового матеріалу XV-XVII ст. дає підставу вважати, що назва «гуцул», як і «Гуцульщина» , ще тоді не існувала , хоч основний процес заселення краю припадав на той період.

Найбільш вірогідно те, що назва «Гуцульщина», як назва історико-етнографічної області, походить від прізвища Гуцуляк , яке невідомо коли і за яких обставин виникло. В письмових джерелах назва «гуцул» з'явилася на початку XIX ст. -з 1816 року.

в) колорит костюмів (слайд 3)

Оцінювання учнів
4.Опрацювання навчального матеріалу

Слово вчителя

Гуцульщина - гордість Прикарпаття

Гуцульщина . Одне слово, а як багато в ньому героїчного, легендарного, історичного. Що ж ми знаємо про Криворівню?

(Сюжет)
Робота з текстом

1. Евристична бесіда за змістом твору



1) За яких обставин уперше зустрілися Іван і Марічка?

  1. Як у творі розповідається про творчу уяву Івана?

  2. Чи можемо сказати , що Іван та Марічка були дітьми прекрасної природи . жили за її законами?

  3. Чи була талановитою Марічка? Підтвердіть цитатою.

  4. Якою була розлука молодих, чому вона відбулася?

  1. Як переніс Іван смерть Марічки? Чи є риси романтизму в зображенні тяжкої втрати?

(Сюжет)

Перегляньмо ролик з к\ф «Тіні забутих предків» С.Параджанова

  1. Чи було між Іваном та Палагною таке ж романтичне кохання?

  2. Як сприймає Іван замах на своє життя?

  3. Автор захоплено розповідає про полонинські звичаї. А що саме вам сподобалося з цього матеріалу?

10)Проаналізуйте розмову з нявкою , в чому проявляється благородство Івана?

2.Природа в повісті

(Слайди із картинами природи)

З нотатника й начерків М.Коцюбинського до твору видно, які дивні, вигадливі образи викликає в нього карпатська природа. Його вражають «гори, які вікують у такій тиші, що чують навіть дихання худоби». Коли пливуть хмари, їх «лице» видається письменникові рухливим. «Зажурені гори вкрила сумна смерека», « Кучерявий Черемош сердито поблискував сивиною і світивсь попід скелі недобрим зеленим вогнем», « В тихих місцях Черемош, як сивий віл, а там, де йому твердо лежати, він скаче скажено з каменя на камінь»

Уся природа ОДУХОТВОРЕНА.

Бесіда

------Знайдіть описи природи, які, на ваш погляд, найпоетичніші.

------Які функції виконують пейзажі?

( Це не просто фон чи своєрідний контраст до подій. Ці краєвиди ми бачимо очима Марічки, Івана, Палагни, Миколи.

Світ природи й людини не йдуть паралельно- вони єдине ціле)

(Слайд )


Поетична самобутність Гуцульщини – не лише в екзотичних пейзажах, а й в уяві і серці гуцулів. Здається, що смерека й людина тут виростають з одного кореня… Іноді природа оживає в людській уяві дивними образами- і тоді з’являються різні видіння, духи, творяться легенди й казки.

Н.Горик

Своєрідною і неповторною є і мова повісті

3.Словникова робота

Чугайстир- добрий лісовий дух

Щезник- злий дух, лісовик

Арідник- злий дух, нечистий

Мольфар- чаклун

Спузар- казкар

Легінь- парубок

Флояра- різновид сопілки

Маржинка- худоба

Полонина- значна ділянка без лісу в Карпатах для пасовища, сінокосу

Крисаня- капелюх

Черес- широкий шкіряний пояс.
4.Музика Карпат. Презентація міні-проекту.
Гуцули жили багатим духовним життям. Природа й кохання сприяли розквіту і розвитку кращих сторін людської душі, яка не тільки може чути мелодію гір, лісів, струмків і водограїв, а й здатна творити свою музику. Ось чому все життя гуцула, частіше неспокійне, супроводжує коломийка — один із найпоширеніших уснопоетичних жанрів на Гуцульщині.

Прослуховування коломийки «Ой заграй ми музиченько»

Коломийки — це художні словесні мініатюри, малий жанр української народної пісні. Вони відзначаються незвичайною гнучкістю, багатством змісту й широким діапазоном реалістичного відтворення дійсності. Найпоширенішими є коломийки, в яких висловлені внутрішні почуття людини. Цикл коломийок про кохання являє собою зворушливу поему, наповнену глибоким ліризмом. Тому звернувся до коломийок і Михайло Коцюбинський у своїй повісті, використавши їх в основному для розкриття теми поетичного кохання Івана з Марічкою,— головних героїв твору

Прослуховування коломийки «Іванко та Марічка»

У кожній коломийці є зіставлення пейзажного малюнка з власним переживанням, що є однією з характерних ознак цього жанру і належить до найдавніших поетичних прийомів, народжених тим древнім станом людського світосприймання, коли людина не віддаляла себе від довкілля.

Оцінювання презентації

5.Символи у творі

--Які символи крім образу природи привертають нашу увагу?



Учні

Імена головних героїв притаманні фольклорним творам. Вони є досить поширеними в Україні. Крім того, ім'я Марія традиційно є втіленням чистої жіночності, і саме її реалізує в повісті дівчина Марічка. 


У повісті використовується кілька традиційно притаманних українському фольклору символів-міфологем. Зокрема, міфологема води, яка в різних варіаціях зустрічається в творі більше ста разів. З одного боку, вона — животворне начало, джерело життя, з другого — ріка смерті, яка забирає Марічку; також вода є місцем проживання багатьох нечистих істот.

Вода відіграє в повісті важливу роль: вона з'єднує і роз'єднує закоханих. Важливу роль відіграє вода й у своєрідному сакралізованому акті омовення — омивання ран для очищення від скверни. 


Ще одним традиційно важливим фольклорним символом є земля — середній рівень буття, місце проходження життя людини. Ця земля може бути зеленою і квітучою або страшною, мертвою, сухою. І такий її стан відтіняє стан героя повісті. 

Учитель


Як і в будь-якому фольклорному творі, у повісті М. Коцюбинського немає точних вказівок на час, хіба що кілька дрібних деталей натякають читачеві, що дія відбувається на початку XX століття. Загалом трагедія, описана в повісті, могла б статися у різні часи, вона вічна, як вічний сюжет, у якому закохані поєдналися всупереч волі ворогуючих родів, у якому смерть роз'єднала їх і потім знову поєднала. 

6. Компаративний аналіз творів

(Звучить музика Мірослава Скорика із кінофільму «Тіні забутих предків»)

В.Шекспір «Ромео і Джульєтта» , М.Коцюбинський «Тіні забутих предків» Учитель зарубіжної літератури (інформація) Учень (інформація)

Спільне і відмінне в сюжетах творів. (робота в малих групах: 1- шукає спільне у творах, 2- відмінне)

- ворогуючі родини;

- у ворогуючих родин є діти, які кохають одне одного;

- головні герої гинуть;

- обидва твори - гімн коханню.

Відмінні риси


  • смерть героїв різна;

  • різні мотиви і причини смерті

  • особливість змалювання таємничого казкового світу

  • Шекспір змальовує переборну силу кохання , а Коцюбинський шукає його джерело в таїнстві природи , в таїнстві морської душі.

-Що ж ми з’ясували?



  • Найголовніше, що об’єднує ці твори- це непідробне кохання, яке ,на жаль, закінчується трагічно.

«Кохання перебільшує. В цьому його сила - і його слабкість, джерело його ілюзій і розчарувань»,- так говорив Реньє.

Оцінювання представників 1,2 гр.


6. Обговорення

- Чи має право існувати кохання в ранньому віці і завершитись щасливо??? Даю хвилину на обговорення. 1 група доводить, що дійсно таке кохання може бути, 2 група буде доводити, що ні, таке кохання не має право на існування, третя група – виступить від підлітків, а ось четверта - від імені батьків.

V. Підсумовування почутої інформації та оцінювання.

VI. Рефлексія. Що сподобалося під час уроку? Чого навчились на уроці? Що найбільше запам’яталось?

VII. Домашнє завдання.

Додатки до уроку

Додаток 1

Робота в групах (1 група презентує конфлікти твору, 2 група- проблеми, порушені в повісті)

1група





Із власним «я»

(роздвоєння Івана)




Між родами

(Палійчуки – Гутенюки)


Побутовий

(Іван - Палатна)



Конфлікти твору




Людини з дикою гірською природою





Пошук смерті




2 група

Які проблеми порушено в повісті?



а) сила кохання;

б) вплив мистецтва на людину;

в) стосунки батьків і дітей;

г) сусідство язичництва і християнства.

Додаток 2

Притча.

- Куди йде кохання? - запитало маленьке щастя у свого батька.


- Воно вмирає, - відповів батько. Люди, синку, не бережуть те, що мають. Просто не уміють Кохати!

    Маленьке щастя задумалося: Ось виросту великим і стану допомагати людям! Йшли роки. Щастя підросло і стало великим. Воно пам'ятало про свою обіцянку і намагалося допомагати людям, але люди його не чули. І поступово Щастя з великого стало перетворюватися на маленьке і чахле. Щастя злякалося, і відправилося в далеку дорогу, аби знайти ліки від своєї недуги. Ось одного разу у дорозі зустріло Щастя дряхлу стару, всю в лахмітті, босу та з палицею. Кинулося щастя до неї, допомогло сісти.. Трохи відпочивши, мандрівнця повідала Щастю свою історію:

- Образливо, коли тебе вважають таким дряхлим, адже я таке ще молоде, і звуть мене Кохання!

- Так це ти Кохання?! здивувалося Щастя. Але мені говорили, що Кохання це найпрекрасніше з того, що є на світі!

Кохання уважно поглянула на нього і запитала:

- А тебе як звуть?

- Щастя.

- От як? Мені теж говорили, що Щастя має бути прекрасним. І з цими словами воно  дістала зі свого лахміття дзеркало.Щастя, поглянувши на своє віддзеркалення, голосно заплакало.Кохання  підсіло до нього і ніжно обійняла рукою.


- Що ж з нами зробили ці злі люди і доля? - схлипувало Щастя.

- Нічого, - говорило Кохання, - Якщо ми будемо разом і станемо піклуватися один про одного, то швидко станемо молодими і прекрасними.



    Так Кохання  і Щастя домовилися - ніколи не розлучатися. З тих пір, якщо з чийогось життя йде  Кохання, разом з ним йде  і Щастя, порізно їх не буває. А люди до цих пір зрозуміти цього не можуть.



Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал