Ліричні твори І. Франка. Збірка «Зів’яле листя» шедевр інтимної лірики



Скачати 116.87 Kb.
Дата конвертації17.02.2017
Розмір116.87 Kb.
Тема: Ліричні твори І. Франка. Збірка «Зів’яле листя» - шедевр інтимної лірики.

Мета: на основі життєвої драми І. Франка глибше пізнати інтимну лірику поета, почуття, переживання, відчути велику силу чистого і зворушливого кохання; розвивати уміння в учнів виразно читати, аналізувати поетичні твори, формувати особисту думку, спонукати до творчості; виховувати в учнів любов до Франкового поетичного слова, красу почуттів, взаємин, кращі моральні якості.

Обладнання: портрет І. Франка; збірка «Зів’яле листя»; літературна виставка його поетичних творів; Горак Р.Д. «Тричі мені являлася любов» повість-есе. Роман-есе про І. Франка. –К. : Дніпро1987; вислови про кохання; мультимедійний проектор; слайдова презентація, запис пісні «Чого являєшся мені у сні?» у виконанні В. Козловського, лист контролю та оцінювання.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Епіграф: Любов – це кара, це сумна в’язниця,

Бог від якої заховав ключі.

П. Сорока

ХІД УРОКУ І. Організаційний момент.

Доброго дня! Подивіться чи готові ви до уроку. Бажаю вам успіхів і впевненості у своїх відповідях.



ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя. На попередніх уроках літератури ви вже відкрили для себе Франка-трибуна, відданого справі патріота, але є в нього й інші твори, чудові, пристрасні, сповнені ліризму й почуттів. Саме про ці твори і йтиметься сьогодні на уроці.

Так ніхто не кохав. Через тисячі літ

Лиш приходить подібне кохання

В день такий розцвітає весна на землі,

І земля убирається зрання,

Дише тихо і легко в синяву вона,

Простягає до зір свої руки…

В день такий розцвітає весна

І тремтить од солодкої муки.

Кохання… Одне з найсвітліших, найпіднесеніших людських почуттів. Воно неповторне і вічне, як життя. Любов всевладна, всемогутня, прекрасна, таємнича, жагуча, сумна, тривожна. Про неї багато сказано, написано.



( Звертається увага на епіграф та вислови відомих людей про кохання)

Сьогодні ми спробуємо розкрити таємниці кохання І. Франка. Допоможуть нам у цьому поезії збірки «Зів’яле листя».

Отже, тема нашого уроку…

ІІІ. Повідомлення теми уроку (запис у зошити). Визначення мети уроку.

Вчитель: - Для чого це нам потрібно?

-Для чого ми повинні вивчати інтимну лірику І Франка?

План уроку.

1.Виступ науковців (випереджальне завдання).

2.Робота в групах (аналіз творів ліричної драми).

3.Актуальність творів інтимної лірики І. Франка сьогодні.



Очікувані результати:

1 вміти виразно читати інтимну лірику;

2 вміти аналізувати ліричні твори;

3 вміти визначати художні засоби в поезіях;

4 вміти працювати самостійно, в групі.

ІV. Опрацювання нового матеріалу.

Слово вчителя. На урок ви отримали випереджальне завдання за групами: І група «Муза», ІІ група «Ліра», ІІІ група «Натхнення». Керівники груп розподілили роботу між учнями. Кожна група складається із науковця, дослідника, літературознавця, декламаторів, митців. Керівник групи відповідає за роботу групи, веде лист контролю та оцінювання, підбиває підсумки. В кінці уроку ми дамо відповідь на проблемне питання (спільне для груп).

Проблемне питання: Чи є актуальною інтимна лірика І. Франка сьогодні? Якщо так, то чим саме вона бентежить вас?

Слово вчителя. У 1896 році вийшла збірка поезій І. Франка, яка й досі є предметом дискусій серед франкознавців. Причиною цих суперечок став сам автор, який до першого видання своєї збірки передмовою зробив щоденник закоханого юнака, що пішов із життя через нерозділене кохання. А вже в другому виданні, яке побачило світ 1911 року, І. Франко зізнався, що поезії його власні, а не того самогубця, і що цей щоденник взагалі є літературною підробкою.

Отже, постало питання: чи був насправді цей щоденник?

Надаємо слово науковцям І групи, які отримали випереджальне завдання з дослідження творчості І. Франка. (розповідь учня)

Орієнтована відповідь: Досліджуючи це питання, наша група ознайомилася з багатьма цікавими матеріалами дослідників – франкознавців. Щоб зрозуміти поезії цього часу, ми прочитали рекомендовану вчителем повість – есе Романа Горака «Тричі мені являлась любов». Також для себе з’ясували, що повість-есе - це документальний твір на основі листів і фактичних даних. Виявляється, що насправді такий щоденник був. Відомості про нього знайшли в нарисі Уляни Кравченко «Перший рік практики. Шкільний рік 1881/1882» з циклу «Спогади вчительки». У мемуарах письменниці не лише згадується про життя молодої вчительки-практикантки в повітовому містечку Бібрці на Львівщині, а й описано взаємини особистого характеру. Серед численних прихильників Юлії Шнайдер (справжнє прізвище та ім’я поетеси Уляни Кравченко) був і автор щоденника –двадцятирічний вчитель Супрун. Після відмови Уляни одружитися, він надіслав їй любовного листа – щоденника, а сам зник з містечка. В усних і нібито щоденникових зізнаннях юнак погрожував самогубством, але Уляна Кравченко в цьому не впевнена. І ось цей щоденник потрапляє до рук І. Франка, де він власноручно робить помітку польською мовою, яка в перекладі звучить: серце страсті рвуть на часті, хто позаздрить цій напасті. До речі, між щоденниковими записами і ліричною драмою текстуальних збігів майже немає.

Вчитель: Чому ж збірку «Зів’яле листя» називають ліричною драмою?

(виступ науковців ІІ групи про збірку «Зів’яле листя»)

Збірка «Зів’яле листя» І. Франка вийшла 1896 року. Має підзаголовок «лірична драма». До неї увійшла інтимна поезія, яку поет створював упродовж попередніх десяти років. У ліричній драмі І. Франко зовсім інший, ніж той, якого ми зустрічали раніше. Він ніжний, відвертий у своїх почуттях. Така вже доля поета – жити і вмирати, любити й страждати привселюдно. Збірка поділяється на три цикли («жмутки») , вірші в яких – це «зів’ялі листочки». Образ зів’ялого листя алегоричний , автор визначає його як «завмерлеє в серці кохання».

«Перший жмуток» (написано 1886-1893 рр.) передає трагедію нерозділеного кохання, його беззахисність та вразливість («Так, ти одна моя правдивая любов»). Ліричний герой не хоче приймати відмови коханої. Він то звинувачує в усьому обставини, то прагне здаватися збайдужілим («Я не надіюсь нічого…»), то вмовляє кохану зглянутись на його страждання («Не минай з погордою…» , «Я не кляну тебе о зоре..»)

«Другий жмуток» (1895р.) найбільш оптимістичний, кохання в душі героя спалахує з новою силою, дарує віру, радість життя, але… ненадовго.

«Третій жмуток» (1896 р.) - розв’язка драми : кохана стає дружиною іншого, щира любов зневажена, надії на щастя остаточно втрачені. Герой більше не знає, для чого жити. Михайло Коцюбинський дав високу оцінку збірці: «Це такі легкі, ніжні вірші, з такою широкою гамою чувств і розуміння душі людської, що, читаючи їх, не знаєш, кому оддати перевагу: чи поетові боротьби, чи поетові-лірикові, співцеві кохання і настроїв»).



Вчитель: Кожен вірш – це відлуння великої драми кохання. У листі до Агатангела Кримського І .Франко довірливо зізнається , що за життя його серцем володіли три «дівчини-зірнички». Вони наповнили душу і незмірним щастям, і невимовним пекучим горем. Тричі являлася йому любов. А чи тричі?

Вслухайтеся у натхненну мелодію Франкового слова. Чи можна залишатися байдужим, почувши ці рядки? Музи читають вірш «Тричі мені являлася любов»

Про жінок у драмі кохання І.Я.Франка послухаємо ІІІ групу. (Виступ науковців ІІІ групи з презентацією «Жінки у драмі кохання І.Я.Франка»).

Ольга Рошкевич

Тричі мені являлася любов, Одна несміла, як лілея біла, З зітхання й міри уткана, із снов Сріблястих, мов метелик, підлетіла, Купав її в рожевих блисках май, На пурпуровій хмарі вранці сіла І бачила довкола рай і рай! Вона була невинна, як дитина, Пахуча, як розцвілий свіжо гай.

Ользі Рошкевич посвятив Іван Франко першу збірку своїх віршів «Баляди і розкази» , видану 1876 року. Вони чекали весілля. Але грянув грім! 12 червня 1877 року Франко і його товариші були заарештовані. Просидів у тюрмі до слідства сім місяців. Батько допікає дочці знайомством із Франком. Ольга змушена залишити сім’ю і вийти заміж за богослова Володимира Озаркевича. «Я приймаю поміч від другого приятеля і йду заміж за Озаркевича… Я уступлюся відси. Бо тут мені не життя, а смерть.. Не кажи, що я тебе забула! Ти мені ніколи з думки не йдеш. Тебе люблю…». Відповіді на лист не було… Він знав, що так станеться. Знав… Крововилив у мозок був відповіддю їй. І вірш…

І ти лукавила зо мною Ах, ангельські слова твої Були лиш облиском брехні! І ти лукавила зо мною ! І нетямущому мені Затрули серце гризотою Ті ангельські слова твої… І ти лукавила зо мною!

Ольга Рошкевич пережила І. Франка. Перед смертю слізно просила сестру Михайлину виконати її останню просьбу: листи від нього, перевязані голубою стрічкою, покласти у труну, під голову. Обірвалася нитка великої любові. Та не згасла сама любов. вона народила шедеври світової літератури.

Юзефа Дзвонковська.

Явилась друга – гордая княгиня… Бліда, мов місяць, тиха та сумна, Таємна і недоступна, мов святиня. Мене рукою зимною вона Відсунула й шепнула таємно: «Мені не жить, тож най умру одна!» І мовчки щезла там, де вічно темно. 1883 року у Станіславі І Франко знайомиться з вродливою, розумною вчителькою Юзефою Дзвонковською. Він знову покохав і вирішує, що після Ольги Юзефа саме та жінка, яка може йти поруч. Але вона не відповіла взаємністю… Він страждав. Лиш довідавшись про справжню причину відмови, в його поезії зринуть квіти неминучої розлуки… Цвітко осінняя, Бита сльотою,- Чом мені тяжкий жаль за тобою? Стрівши мельком тебе На своїм пути, Чом же не можу я Тебе забути? Юзефа була хвора на туберкульоз. Рано чи пізно хвороба мала привести її в могилу. Тому не могла стати його дружиною. Сказала Франку чесно і відверто. Кохання не для неї. Вона прожила лише 30 років. … І меркне світ довкола, і я сам Лечу кудись в бездонну стужу і сльоту. Ридать! Кричать! –та горло біль запер, Вона умерла! - Ні, се я умер!

Целіна Журовська-Зигмунтовська.

Явилась третя – женщина чи звір? Глядиш на неї - і очам приємно, Впивається її красою зір. То разом страх бере, душа холоне І сила розпливається в простір.

Познайомився Франко з Целіною в Дрогобичі, коли та працювала на пошті. Писав їй листи, підписувався Стефаном Маєвським. Листи подобалися, гарні. А Франко – ні! Був рудий, а їй подобалися брюнети з синіми очима. І прізвище не подобалося. Не мав грошей. У 1896 році у Львові Целіна одружується із Едіславом Зигмунтовським, працівником суду, набагато старшим від неї. Проте між Целіною і Франком склалися дружні відносини, пізніше із дружиною та дітьми. Вона померла весною 1941 року, зламана паралічем. Була звичайна жінка, мала свої плани, свої розрахунки. Чи винна в тому, що її обрав за об’єкт свого «невиплаканого серця» Франко? Ні…

Поклін тобі, моя зів’яла квітко,

Моя розкішна, непідступна мріє,

Останній сей поклін!

Хоч у житті стрічав тебе я рідко,

Та все ж мені той спогад серце гріє,

Хоч як болючий він.

Тим, що мене ти к собі не пустила,

В моїх грудях зглушила і вгасила

Любовний, дикий шал,

Тим ти в душі, сумній і одинокій,

Навік вписала ясний і високий

Жіночий ідеал.
Вчитель: Тричі йому являлася любов, «тричі в руці від раю ключ держала», «тричі поет втрачав надію на щастя». Нерозділене кохання залишило по собі «невтишиму тоску», засипавши снігом сподіване: «Замерзли в серці мрії молодечі, ілюзії криниця пересохла».

Вклонімося поетові, що умів так кохати і мав талант донести до людей свої почуття. Вклонімося за те, що створив неповторну пісню великої любові, яка лунатиме вічно.

Ви перечитали інтимну лірику І. Франка, тому проаналізуємо його поезії.

Робота в групах:

І група «Муза» аналізує поезію І. Франка «Чого являєшся мені у сні?» (декламатор читає поезію; літературознавець групи розкриває зміст поезії).

Вчитель. Метод «Мікрофон»: учасники групи дають відповідь на запитання:


  1. Чи сподобалась поезія? Чому? Які почуття викликає?

Прослухайте пісню на слова «Чого являєшся мені у сні?» у виконанні сучасного виконавця. Хто її виконує? Ваші враження від прослуханого.

ІІ група «Ліра» аналізує поезію І.Франка «Червона калино, чого в лузі гнешся?» (декламатор читає поезію; літературознавець розкриває зміст поезії; дослідник з’ясовує художні особливості і побудову твору).

Вчитель. Метод «Мікрофон»: учасники групи дають відповідь на запитання:

  1. Ваші враження від поезії «Червона калино, чого в лузі гнешся?». Художники груп пропонують свої ілюстрації до творів.

ІІІ група «Натхнення» аналізує поезію І.Я.Франка «Ой ти, дівчино, з горіха зерня» (декламатор читає поезію; літературознавець групи розкриває зміст поезії, представляють інформаційне гроно до слова «дівчина»).

Вчитель. Метод «Мікрофон»: учасники групи дають відповідь на запитання:

  1. Як називається художній засіб в рядках «Ой ти ,дівчино, ясная зоре! Ти мої радощі, ти моє горе!»?

  2. З якою метою автор його вживає?

Учасники груп обговорюють проблемне питання: : Чи є актуальною інтимна лірика І. Франка сьогодні? Якщо так, то чим саме вона бентежить вас?

Керівники груп підбивають підсумки.



V. Підсумок уроку.

Слово вчителя: Ми послухали поезії із збірки «Зів’яле листя» І. Франка , чимало сказано й про самого автора та долю збірки. Тож прошу поміркувати і дати відповідь на питання.

Бесіда за питаннями:

1. Свідченням чого, на вашу думку, є вірші із «Зів’ялого листя» : слабкої волі чи сили духу? Аргументуйте свої міркування.

2. Яким постає перед вами ліричний герой збірки? Дайте йому психологічну характеристику, спираючись на художній текст вірша на ваш вибір.

3.Поясніть образи-порівняння «устонька-тиха молитва», «слово гостре, як бритва». Які почуття ліричного героя вони виражають.

4. Чому збірку названо «ліричною драмою»?

5.Чи досягли ми мети та очікувань уроку?

VI. Оцінювання. (Керівники груп підраховують набрані бали на картках самооцінювання та оцінюють діяльність учнів своєї групи).

VII. Домашнє завдання.

Для всіх – вивчити напам’ять вірш «Чого являєшся мені у сні?»

Рівень Б –усне повідомлення: « Кому віддати перевагу: поетові боротьби чи співцеві кохання і настроїв?»

Рівень В – написати відгук на одну із поезій збірки «Зів’яле листя»

Вчитель. Справжнє мистецтво вабить до себе знову і знову. Нехай же завжди відкритою залишається для вас лірична драма «Зів’яле листя» І.Я. Франка. Подякуємо поетові за те, що створив неповторну пісню великої любові, яка лунатиме вічно.

Додаток до уроку. Вислови відомих людей.

Десь на дні мого серця

Заплела дивну казку любов.

П. Тичина


Так ніхто не кохав .

Через тисячі літ

Лиш приходить подібне кохання.

В. Сосюра


Я тебе не хочу обминати,

Я тебе не смію обійти,

Дай мені губами зачерпнути

Ніжної твоєї доброти.

В. Симоненко
Що таке кохання?

Це казка днів, - вона була недовгою.

Цей світлий сон, - пішов без вороття.

Це тихе сяйво над моєю долею! –

Воно лишилось на усе життя!

Ліна Костенко


Робота в групах

І група «Муза» науковці – досліджують творчість І. Франка.

Рекомендація: прочитати повість – есе Романа Горака «Тричі мені являлась любов»

Декламатор читає вірш «Чого являєшся мені у сні?» (бажано напам’ять).

Літературознавці - розкривають зміст твору.

Дослідники – художні особливості і побудову твору.
ІІ група «Ліра» науковці- пояснюють чому збірку «Зів’яле листя» називають ліричною драмою?

Декламатор читає вірш «Червона калино, чого в лузі гнешся?» (бажано напам’ять).

Літературознавці - розкривають зміст твору.

Дослідники – художні особливості і побудову твору.


ІІІ група «Натхнення» науковці готують презентацію «Жінки у драмі- кохання І. Франка.

Декламатор читає вірш «Ой ти, дівчино, з горіха зерня»

Літературознавці - розкривають зміст твору.

Дослідники – художні особливості і побудову твору. Скласти інформаційне гроно.

Лист контролю та самооцінювання

( Для кожної групи)




Види робіт

піп учня


Дослідження

творчості І.Франка



Робота в групах

Участь в бесіді

Сума балів

Доповнення

Оцінка
































































































































Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал