Конспект уроку з української мови на тему



Скачати 84.58 Kb.
Дата конвертації22.12.2016
Розмір84.58 Kb.
ТипКонспект

КЗ «НСЗШ I-III ступенів № 4»

Конспект уроку з української мови на тему:

«Звертання. Роль звертань у реченні. Розділові знаки при звертанні.»




вчителя української мови та літератури ІГНАТЕНКО ОКСАНИ ВІТАЛІЇВНИ




http://photo.qip.ru/photo/michkale3/115260475/xlarge/127682798.jpg

Тема. Звертання. Роль звертань у реченні . Розділові знаки при звертанні .

Мета: поглибити знання учнів про звертання ; формувати уміння знаходити звертання в реченні, правильно інтонувати та ставити розділові знаки; розвивати усне та писемне мовлення школярів; виховувати культуру спілкування, любов та повагу до української мови.

Очікувані результати: учні розрізняють звертання, усвідомлюють стилістичну функцію звертань, правильно інтонують речення зі звертаннями, розставляють розділові знаки при звертаннях; будують речення зі звертаннями, доречно вживають їх у власному мовленні; вміло використовують спосіб стиснення мовної інформації у вигляді фреймових схем-опор.

Обладнання: підручник, фреймова схема-опора, роздатковий матеріал.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Хід уроку:

І.Організаційний момент.

ІІ.Ознайомлення з темою та метою уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.



Учитель. Дорогі діти! Рада вас вітати на уроці. Сьогодні ми з вами поринемо в захоплюючий світ звертань, щоб поглибити свої знання з теми «Звертання», вдосконалити вміння визначати звертання в реченнях, правильно ставити розділові знаки, тобто маємо показати, що ми, грамотні й освічені, знаємо і вміємо.Та спочатку пропоную вашій увазі невеличку сценку, що підготували ваші однокласники. Подивіться, будь ласка, та скажіть, що вам видалося недоречним, про що забув один зі співрозмовників?

УЧЕНИЦЯ

Петрику, уважно подивись:

Так чудово навесні, як квітне сад —
Чути спів пташок, дитячий сміх.
Як приємно, коли скрізь і мир, і лад,
І лунає мова гарна, щира, мудра і проста
І звучать в ній чарівні слова.

І звертання чудові лунають у нас:


Таню, Галю, Іванку, Петрусю.
Так спілкуються діти усі повсякчас.
Я сказати про це не боюся.
УЧЕНЬ

  • Ти придумала усе! Так не бува!
    Я не так звертаюся, не так!
    І які там чарівні слова?
    Інші говорити я мастак!
    Петька, Танька, Сєрий і Малий —
    Так на вулиці ми кличемо дітей!
    Ще Невдаха, Дурень і Кривий —
    Поза очі називаємо людей!
    І чого б це величати став я всіх?
    І без цього у житті я обійдусь.
    Не культура то ніяка, просто сміх!
    І без неї я прожити не боюсь.


УЧЕНИЦЯ

  • Ти малий, а потім підростеш
    Й стане соромно за себе і не раз.
    І з яким ти багажем у світ підеш?
    Тож учися, поки є ще час!
    Бо життя прожить — не поле перейти,
    Не геройствуй, а запам'ятай,
    Що по-людськи мусиш жити ти,
    А тому всі правила вивчай!

(ВІДПОВІДІ УЧНІВ)

  • Хлопчик не вміє спілкуватися.

  • Він не вихована людина, що не знає правил спілкування.

  • Не знає як ввічливо звертатися до однолітків та дорослих.

Учитель. Правильно, діти. Однією з ознак вихованості споконвіку вважають уміння дотримуватися норм мовного етикету, вміння правильно звертатись до однолітків та старших за себе. Звертання відіграє важливу роль у нашому повсякденному мовленні, без нього було б важко спілкуватися. Погодьтеся, що встановлення контакту з людиною передусім залежить від того, як ми до неї звернемося.

ІV.Засвоєння матеріалу , у процесі виконання практичних завдань.



Учитель. (Робота з фреймовою схемою-опорою).

Тож давайте перевіримо як ви засвоїли теоретичний матеріал і зробимо це за допомогою схеми-опори, в якій є порожні слоти , в які ми запишемо вивчене (учні працюють у зошитах).

1) Що таке звертання?

2) Що називає звертання?

3) Чим може бути виражене звертання?

4) Послухайте речення, знайдіть в них звертання та скажіть, які вони за будовою?



  • Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема.

  • О рідна земле, я навік з тобою!

5). В усному мовленні звертання виділяється паузою, а які розділові знаки ми вживаємо на письмі?

  • Зоре моя вечірняя, зійди над водою.

  • Зозулько рябенька! Закуй мені по звичаю.

  • Чом ти, березо, така журлива?

  • Де ти живеш, білочко?

6). Чи виконує звертання якусь синтаксичну роль у реченні?


ЗВЕРТАННЯ (ЗВ.)

слово або словосполучення, що називає того, до кого звертаються





ЗВ, … .(!?)

ЗВ! … .(!?)

,ЗВ, … .(!?)

. , ЗВ. (!?)

- Непоширені
- поширені

Іменниками у кличному відмінку

Не є членом речення

РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ

СПОСОБИ ВИРАЖЕННЯ

ЗНАЧЕННЯ

(називає)

РОЛЬ У РЕЧЕННІ

БУДОВА

ОСНОВНІ ВІДОМОСТІ ПРО ЗВЕРТАННЯ





- Імена

- Назви людей

- Назви тварин

- Назви явищ

природи


Учитель. Пропоную вам гру. Я буду називати слова в називному відмінку, а ви ставити їх у кличній формі.
Мама, тато, брат, сестра, друг, Вітчизна, рідна земля, люба бабуся, Ігор Іванович, молодий козак, Юля.

Відповідь:  мамо, тату, брате, сестро, друже, Вітчизно, рідна земле, люба бабусю, Ігорю Івановичу, молодий козаче, Юліє.


Учитель. На те, як ми будемо звертатись один до одного значний вплив мають національні традиції. Найбагатші в Україні, звичайно, родинні звертання. Вони передають усю душевність, сердечність та красу спілкування. Та давайте послухаємо цікаву інформацію про традиційні звертання в Україні та інших народів світу.(Кілька заздалегідь підготовлених учнів).


  • Спілкування починається із звертання




  • Упродовж століть наш народ використовував дві основні форми звертання: типову українську добродію і пане, пані. Добродію, добродійко — шанобливо ввічливе звертання як до знайомого, так і до незнайомого. Шанобливо ввічливі форми звертання пане, пані, панове поширилися в українській мові під впливом польської.




  • Звертаннями користуються у всіх державах з сивої давнини. Наприклад, наше українське “пан” - дуже старе, бо використовувалось ще за часів Київської Русі. Пан—це давньогрецький бог лісів і гаїв, взагалі благодійник природи, захисник усього живого. Але “пан” - це звертання не до багатої людини, а до кожного: “Добрий вечір, пане господарю” - щедрували під вікнами найбіднішого селянина.




  • У різних державах користуються різними звертаннями: в Англії до чоловіка звертаються зі словами “сер”, “містер”, а до одруженої жінки —” місіс”, хоча до знатної жінки звертаються “леді” чи “міледі”, а до її чоловіка —” мілорд”. До дівчат в англомовних країнах звертаються “міс”, у Скандинавії — ”фрекен”, в Німеччині — ”фрейлін”.




  • В Іспанії та Італії чоловік “дон”, жінка “донна” чи “донья”. У Франції жінкам кажуть “мадам”, чоловікам “мсьє”, дівчатам ”мадемуазель”.




  • А у народів Сходу вживають такі звертання: до чоловіка — “ага”, до жінки — “ханум”. Причому, якщо звертання вживається після імені, цим наголошується вияв особливої пошани.





Хвилинка відпочинку.

   Раз! Два! Час вставати:       

Будемо відпочивати.

Три! Чотири! Присідаймо,

Швидко втому проганяймо.

П’ять! Шість! Засміялись,

Кілька раз понахилялись.

Зайчик сонячний до нас

Завітав у вільний час.

Будем бігати, стрибати,

Щоб нам зайчика впіймати.

Прудко зайчик утікає

І промінчиками грає.

Сім! Вісім! Час настав

Повернутись нам до справ.
Учитель. Робота з деформованим текстом. Запишіть речення, визначте у них звертання та поясніть вживання розділових знаків.

Діти обов’язково чистіть зуби двічі на день. Лікарі радять вам школярі харчуватися повноцінно, їсти овочі і фрукти. Любі друзі не бійтеся відвідувати лікарів. Пам’ятайте учні здоров’я  залежить  від нашого способу життя.



Ключ

Діти, обов’язково чистіть зуби двічі на день. Лікарі радять вам, школярі, харчуватися повноцінно, їсти овочі і фрукти. Любі друзі, не бійтеся відвідувати лікарів. Пам’ятайте, учні, здоров’я  залежить  від нашого способу життя.



Учитель. Гра-веселинка.

Діти, у прослуханому тексті «зловіть» оплесками звертання.

                                 - Ало! Швидка? Лікарю, моя дитина проковтнула

авторучку!

                                 - Зараз виїжджаємо, громадянко.

                                 - Лікарю, а що мені робити до вашого прибуття?

                                 - Пишіть, жіночко, поки олівцем…

Учитель. Вибірково-розподільний диктант.

Випишіть у І стовпчик непоширені звертання, а в II — поширені.


Ясні зорі, тихі води — то земля твоя, мій сину. (Л. Барабаш) Мир і любов, Україно, неси, сяй для планети, як сонце краси. (І. Гончар) Біла хата, писанка яскрава! Хто тебе таку намалював? (О. Кулінська) Стара, похила батьківська хатино, завжди для тебе я — мала дитина. (М. Волощук) Чом ти, березо, така журлива? (Леся Українка) Далека красо моя! Щасливий я, що народився на твоєму березі... (О. Довженко) Здрастуй, сонце, і здрастуй, вітре! Здрастуй, свіжосте нив! (В. Симоненко)

Учитель.

Наш урок добігає кінця, ви сьогодні показали свої прекрасні й глибокі знання про звертання, вмієте вживати на письмі відповідні розділові знаки, володієте мовленнєвим етикетом. Тож хай рідна мова пригорнеться до вас і зміцнить вам творчі крила в майбутньому! Бо слово ваше щире, по – справжньому українське!


V. Домашнє завдання.

1.Опрацювати теоретичний матеріал § 18.



2. Виконати вправу 173.
VI. Підбиття підсумків уроку.

Рефлексія «Ти – мені, я - тобі».


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал