«Кожному в пісочниці дуже гратись хочеться»Скачати 317.14 Kb.
Дата конвертації01.01.2017
Розмір317.14 Kb.
ф images.jpeg

м.Кривий Ріг 2012

images.jpeg

Тема: «Кожному в пісочниці дуже гратись хочеться»

(Пізнавальний, художньо-естетичний, соціально-моральний, креативний розвиток експериментально-дослідницька робота у пісочниці).

Мета: Розширити та поглибити уявлення дітей про пісок: сипучий, вологий, з вологого піску можна ліпити, пісок стає вологим, якщо його змочити.

Розвивати допитливість, тактильну чутливість, «мануальний інтелект» дитини, бажання пізнавати взаємозалежності у стані речей під час їх взаємодії.

Створити природне стимулююче середовище, у якому діти почуваються комфортно й захищено, виявляти творчу активність. Закріпити правила поводження з піском . Підвищувати мотивацію дитини до знань.

Під час експериментально-дослідницької роботи закріпити поняття «широкий», «вузький».

Познайомити дітей з пісочним годинником, виготовити його разом з дітьми. За допомогою гри посилити бажання дитини пізнавати щось нове, експериментувати, досліджувати, працювати самостійно; розвивати пам’ять, увагу, мислення, мовлення та дрібну моторику рук. Формувати і підсилити позитивну мотивацію до занять і особистісну зацікавленість дитини в тому, що відбувається. Забезпечити виникнення позитивних емоцій, «заземлювати» негативну психічну енергію і гармонізувати психоемоційний стан дитини використовуючи пісочну терапію. Виховувати естетичний смак, бажання грати з піском, вміння проявляти позитивні емоції.

Піскова терапія

Поняття "терапії піском" було запропоновано ще Карлом Юнгом, психотерапевтом, засновником аналітичної психотерапії, та описано представниками юнгіанської школи (Д. Калфф, Е. Нойман, Е. Вейнріб, інші). Основний її принцип полягає у використанні піску, води і спеціальних атрибутів (дерев’яного ящика чітко визначеного розміру – пісочниці та набору дрібних іграшок). 38829897.jpg

Перший досвід використання піскової терапії стосувався саме дітей із мовленнєвими, інтелектуальними, афективними та поведінковими порушеннями, як невербальний вид терапії, з метою дати відчуття безпеки знаходження у середовищі. Зараз цей метод використовується без будь-яких обмежень для усіх: і дорослих і дітей (від 3 років).

У ході творчої гри з піском активізуються самозцілюючі резерви дитячої психіки, які виявляються за певних умов (Е. Вейнріб) у процесі терапії. Пісок поглинає негативну психічну енергію людини, стабілізує її емоційний стан і гармонізує психоемоційне самопочуття дитини.

Для дітей із мовленнєвими порушеннями особливо важливою є невербальна експресія через взаємодію із піском та водою. К.Г. Юнг стрверджував, що «гра у пісок» вивільняє заблоковану чи пригнічену психічну енергію, що дозволяє трансформувати і спрямувати її на розвиток особистості дитини.

kp-articles11-02.jpg

Процес піскової терапії починається тоді, коли в результаті творчого імпульсу безсвідоме людини активізується і на поверхні пісочниці людина створює певний образ.

Кожного разу при контакті з піском відбувається своєрідне занурення у безсвідоме. Створення пісочної композиції відображає зміст психічного життя людини. Кожна пісочна картинка (від заняття до заняття) фіксує той чи інший стан психіки, той чи інший аспект внутрішнього світу клієнта.

Маргарет Ловенфельд (одна з "піонерів" піскової терапії) піскову психотерапію розглядала як символічну гру, що створює комунікацію між свідомим і несвідомим. Покращення функціонального стану емоційної та особистісної сфер людини відбувається саме за рахунок встановлення зв’язку між свідомим і безсвідомим у символічній формі, що дозволяє торкнутися найглибших переживань.

Традиційно робота у ході піскової терапії, як різновиду невербально-символічної гри, відбувається шляхом вибудовування дитиною або дорослим пісочної композиції у пісочниці із застосуванням різноманітних іграшок, дрібних предметів, піску, води.g2_06.jpg

Після закінчення сеансу пісочна картинка розбирається, іграшки повертаються на місце, поверхня пісочниці розрівнюється. Багаторазове руйнування і відтворення світу пісочної композиції напряму впливає на створення відчуття безпеки та довіри і зниження базової тривоги, що досить актуально у ході психокорекційної роботи з аутичними дітьми. 1301429675_1.jpeg

Таким чином психотерапевтичні ігри у пісочниці допомагають:

 • Формуванню цілісного, сильного і здорового «Я» дитини, забезпеченню рівноваги між внутрішнім світом переживань і внутрішніх потреб і зовнішнім соціальним світом;

 • Позбутися психологічних травм;

 • Пісочниця є контейнером, який покликаний вміщувати і витримувати усі негативні і позитивні переживання дитини;

 • Пісок і вода, виступаючи важливими носіями сенсорних вражень, відчуттів й емоційно-позитивних переживань, здійснюють заспокійливий вплив, дають емоційну розрядку та й одночасно допомагають стимулювати поведінкову активність, спонукають дитину до гри;

 • Через програвання своїх фантазій, страхів, бажань у безпечних умовах піскової терапії дитина (в тому числі і дорослий) набуває можливості контролю за своїми внутрішніми переживаннями;

 • Гармонізувати загальний психоемоційний стан, знизити тривожність;

 • Виробити у дитини відчуття структурованості, чіткості, знання межі і границі (особливо важливо для гіперактивних дітей).

Окрім терапевтичних завдань, у пісочниці вирішуються деякі корекційні завдання:

 • Удосконалення координації рухів, дрібної моторики, орієнтації у просторі;

 • Стимуляція вербальної і невербальної активності у процесі гри, формування навичок позитивної комунікації;

 • Розвиток сенсорно-перцептивної сфери дитини, зокрема тактильно-кінестетичної чутливості.


Сендплей - метод позитивногоkp-articles11-04.jpg

впливу на психічний та мовленнєвий розвиток  дитини»

Немає на світі нічого простішого і доступнішого, зручнішого і різноманітнішого, живішого і об'ємнішого за пісок. Ідея пісочної гри чудова, оскільки пісок є тим дивовижним природним матеріалом, який здатний водночас передати багато чого: відчуття розмаїття природи, можливостей свого тіла, сутності життя з його плинністю, несподіваністю, безліччю форм.

Що головне у цій грі? Насамперед те, що вона дає можливість дитині або цілій групі дітей реально створювати картину світу в живому тривимірному просторі. Дитина дістає можливість будувати свій особистий світ, модель свого мікрокосму, відчуваючи себе його творцем. Усе просто, зручно й раціонально в цій грі, відшліфованій багатьма поколіннями дітлахів.  kp-articles11-07.jpg

 Яким дітям особливо потрібні ці ігри?Дітям з проблемами в психічному розвитку, труднощами у спілкуванні, агресивним, вередливим, конфліктним тощо. Практика  і дослідження науковців свідчать про високий психотерапевтичний ефект Пісочниці. Вона допомагає дитині позбутися страхів, сором'язливості, конфліктності у спілкуванні та багатьох інших проблем. Виявилося, що негативні емоції, конфлікти й страхи дістають своє символічне вираження у роботі з піском. Поступово в процесі спільного з ровесниками створення пісочних картин негативні тенденції в дітей слабшали й зникали - немовби йшли в пісок. Взаємини малюків ставали рівнішими й доброзичливішими.

Як впливає на дитину сендплей?  kp-articles11-03.jpg

Відомий американський педагог  С. Куломзін відзначає: "Пісочниця не тільки розвиває творчий потенціал дитини, активізує просторову уяву, образно-логічне мислення, тренує дрібну моторику рук, але ненав'язливо,   поволі   налаштовує дітей на осягнення моральних істин, поняття про добро і зло, сприяє побудові гармонійного образу світу".

Пісок часто діє на дітей, як магніт. Перш ніж малюки усвідомлять, що роблять, їхні руки самі починають просіювати пісок, будувати тунелі, гори тощо. А якщо під рукою є мініатюрні фігурки, іграшки, тоді з'являється цілий світ, розігруються вистави - дитина повністю занурюється в гру.   

Головну мету пісочної терапії можемо сформулювати так. Гра з піском має дати дитині можливість позбутися психологічних проблем за допомогою перенесення їх назовні, на площину Пісочниці, у світ фантазій, і формування відчуття контролю над своїми внутрішніми почуттями і мотивами.

Граючи з піском, малюк може виразити свої емоційні переживання, звільняється від страхів, пережите не завдає йому психічної травми. Завдання пісочної терапії узгоджуються з внутрішнім прагненням дитини до самоактуалізації. Мета такої терапії - не змінювати дитину, не прищеплювати їй якісь спеціальні поведінкові навички, а дати їй можливість бути самою собою, самовиражатися. Відомо: діти повніше й безпосередніше виражають себе в спонтанній, ініційованій ними самими грі, ніж у словах, оскільки в грі вони почуваються природніше. "Відіграти" свої почуття і досвід - найприродніша динамічна та оздоровча діяльність, якою діти можуть зайнятися. Гра в піску допомагає розв'язувати конфлікти й передавати почуття. Коли дитина грається вільно, а не за чиєюсь вказівкою, вона здійснює цілий ряд незалежних дій. Почуття і установки, які малюк, можливо, не наважується висловити відкрито, він може спрямувати на обрану за власним розсудом іграшку: може закопати її в пісок, вдарити, втопити і т.д. Вибір форми та варіантів пісочної терапії визначається особливостями конкретної дитини, специфічними завданнями роботи та її тривалістю. У багатьох випадках гра з піском є провідним методом корекційного впливу (як, наприклад, при емоційних і поведінкових порушеннях невротичного характеру). В інших випадках це допоміжний засіб, що дає змогу стимулювати дитину, розвинути її сенсомоторні навички, знизити емоційне напруження тощо.1301429746_3.jpeg

Пісочниця також є дієвим психопрофілактичним та розвивальним засобом.e2b3337df7c4103d3f364a56cd2681c5f0861472.jpg

Найсприятливіший для сендплею - дошкільний вік. Часто маленькі діти не спроможні передати свої переживання через недостатній розвиток вербального апарату, бідність уявлень чи затримку розвитку. У таких випадках пропонована техніка виявляється вельми корисною. Маніпулювання з різноманітними предметами, піском, водою, конструктивними й пластичними матеріалами для них - найприродніша діяльність, що особливо важливо за наявності в дитини мовних порушень?! Кожна обрана фігурка втілює якийсь образ, може взаємодіяти з іншими персонажами. Дитина сама придумує, про що вони розмовляють або що роблять, іноді вона може попросити логопеда приєднатися до гри і діяти від імені якогось персонажа. В усіх цих випадках малюк почувається господарем свого маленького світу, режисером дійства, що розігрується на пісочному полі.

Споруджуємо пісочницю

Форма і розмір. Пісочниці можуть бути декількох видів. Традиційні параметри - 50см (ширина) * 70 см (довжина) * 8 см (глибина). Такі габарити оптимально відповідають розмірам полю зорового сприйняття дитини.

sdc16991.jpg

Хочете грати в групі - ідеальною виявиться пісочниця більше - 140 см * 100см * 8см.

Відразу варто відзначити, що враховуючи мініатюрність пісочниці, старайтесть підбирати фігурки не вище 8-12 сантиметрів.

Матеріал. Переважно виготовити пісочницю з натурального дерева, яке зберігає з потреби тепло або прохолоду, а також виділяє ледве уловимий, але дуже приємний аромат релаксації.

Колір бортів і дна (зовнішня сторона дощок не закрашується, а просто лакується). У традиційній пісочниці вони блакитного кольору, оскільки нагадують модель світу: блакитне дно символізує воду, а борти - блакитне небо. До того ж, як відомо, насичений блакитний колір надає на людину утихомирюючу дію.

Можна час від часу міняти кольори бортів:

чорний колір викликає неоднозначні враження (страх, інтрига, таємниця). Проте в чорній фарбі закладений великий терапевтичний ресурс. Такий колірний символізм формує упевненість: безвихідних ситуацій не буває;

зелений - колір рослинного життя, тому викликає глибинні переживання, породжує особливу відвертість;

жовтий (золотою) асоціюється з прагненням до досягнення мети, що подарує відчуття життєвої перспективи і звільнить від внутрішніх і зовнішніх обмежень;

червоний - колір активності, тому особливо корисний для провокації пригніченої агресії.

фіолетовий - колір фантазії і казки. Така пісочниця допоможе випробувати містичні відчуття і якомога глибше зануритися в свої відчуття.Вміст. Пісок може бути різним: річний або морський, жовтуватого або сіруватого відтінку. Проте обов′язкова його якість - чистота, адже при інтенсивній роботі пісок енергетично “забруднюється”.

sdc17005.jpg

У природному середовищі завдяки роботі сонця, вітру і води відбувається природне очищення пісочної маси, а в закритих домашніх умовах один-два рази на місяць пісок слід просівати і прогрівати (можна під лампою, можна під променями сонця).

Типи предметів які зазвичай використовуються в пісочній терапії:

люди - фігурки немовлят, дітей, дорослих, представники різних професій, казкові персонажі, включаючи відьом і чаклунів, боги і богині різних народів, а також і фігурки ангелів;

тварини - риби (акула, дельфін, риба-меч) і інші водні ссавці (морські котики, моржі, кити), земноводні, плазуни, гризуни, домашні тварини і хижаки, птахи, комахи (мурашки, мухи, жуки, павуки, коники, метелики). І не забудьте обзавестися парочкою іграшкових динозаврів;

рослини - дерева, чагарники, квіти (можна використовувати реальні рослини);

об’єкти небесного простору - сонце, місяць, зірки, веселка, хмари, блискавка;

об’єкти місця існування - огорожі, ворота, дорожні знаки, мости;

аксесуари - шматочки тканин, нитки, гудзики, ланцюжки, невеликі гвоздики, монети)

природні об’єкти - камінчики, кости, шматочки металу і дерева, черепашки, насіння, жолуді, каштани, пір’я, сухі рослини, кристали, відполіровані скельця.sdc17008.jpg

Три кроки ігрового процесу

Перший крок-демонстрація пісочниці.

Зазвичай ми говоримо дітям наступне. «Подивіться наша пісочниця заповнена піском наполовину, тому видно блакитні борту. Як ви думаєте, навіщо це потрібно? Дійсно, борти символізують небо. У пісочниці є ще один секрет якщо ми з вами розсунемо пісок, то виявимо блакитне дно. Як ви думаєте а це навіщо потрібно? Дійсно, дно символізує воду Ви можете створити річку, озеро, море і навіть океан. А за допомогою глечика з водою сухий пісок легко перетворюється у вологий. Ви можете створити будь-який ландшафт - і гірський, і горбистий, і рівнинний. Словом, тут все підвладне вашої фантазії ».

Другий крок-демонстрація колекції фігурок.

Зазвичай ми говоримо дітям наступне. «Подивіться тут багато самих різноманітних фігурок. Ви можете їх розглянути, потримати в руках. Тут є і дерева, і вдома, і люди, і багато іншого. Створюючи свій світ, свою картину в пісочниці, ви можете використовувати різні фігурки ».

Третій крок-ознайомлення з правилами ігор на піску.

Дуже часто педагоги задають нам такі питання. «Як навчити дітей дбайливому ставленню до піску? Як заборонити кидати пісок в очі товаришам? Як пояснити, що валити створене іншими не можна? » Справді, ігри з піском висувають значне число обмежень, заборон. Щоб уникнути моралей, ми рекомендуємо ознайомити дітей з правилами в контексті якогось ритуалу, постійно повторюваного дії, в якому ці правила проживаються і програються.

УМОВИ РОБОТИ З ДІТЬМИ

1.Згода і бажання дитини.

2.Спеціальна підготовка вихователя, його творчий підхід до проведення заняття.

3. У дітей не повинно бути алергії на пил від сухого піску, шкіряних захворювань та порізів на руках.
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В ПІСОЧНИЦІ.

 • Неможна викидати пісок з пісочниці.

 • Неможна кидати пісок в інших дітей.

 • Неможна брати пісок у рот.

 • Після гри потрібно допомогти прибрати всі іграшки на місця.

 • Після гри в піску треба вимити ручки.


Ігри на поверхні сухого піску
«Здрастуй пісок»

Мета:зниження психофізичного напруження.

Вихователь від імені феї пропонує по-різному привітатися з пісочком, тобто різними способами доторкнутися до піску.

- доторкнутися до піску кожним пальчиком по черзі однієї, потім другої руки, потім всіма пальчиками одночасно;

- легко стиснути кулачок з пісочком, потім повільно висипати його у пісочницю;

- доторкнути до піску всією долонькою-внутрішньою, потім тильною стороною;

В останньому випадку можна заховати у піску маленьку іграшку: «З тобою захотів привітатися житель піску…»

Діти старшого віку описують та порівнюють свої відчуття: «тепло-холодно», «приємно-неприємно» і так далі.
«Пісочний дощик»

Мета: регуляція м’язової напруги, розслаблення.

Пісочна фея: У моїй країні може іти незвичайний пісочний дощик та дути пісочний вітерець, Це дуже приємно. Ви можете самостійно влаштувати такий дощик і вітерець. Дивіться, як це відбувається.

Дитина повільно, а потім швидко сипле пісок із свого кулачка у пісочницю, на долоньку дорослого, на свою долоньку.

Дитина закриває очі і кладе на пісок долоньку з розтопиреними пальчиками, дорослий сипле пісок на будь-який пальчик, а дитина називає пальчик.

Потім вони міняються.

«Незвичайні сліди»

Мета:розвивати тактильні відчуття,уяву.

«Ідуть ведмежатка»- дитина кулачками і долоньками з силою надавлює на пісок.

«Стрибають зайчики»- кінчиками пальчиків дитина стукає по поверхні піску, рухаючись у різних напрямках.

«Повзуть змійки»-дитина, розслабленими пальчиками рук робить поверхню піску хвилястою (у різних напрямках).

«Біжать жучки-павучки»- дитина рухає всіма пальцями,імітуючи рух комах(можна повністю занурювати руки у пісок, зустрічатися під піском один з одним -«жучки вітаються»)
«Візерунки на піску»

Мета:закріплення знань про сенсорні еталони,встановлення відповідностей.

Вихователь малює пальцем, пензликом у верхній частині пісочниці різні геометричні фігури, прості, складні візерунки(прямі чи хвилясті доріжки, парканчики). Дитина повинна намалювати такий самий візерунок внизу на піску, або продовжити малюнок дорослого. Ті ж візерунки на піску виготовляються шляхом викладання в певній послідовності предметів, наприклад камінців, жолудів, великих ґудзиків.
«Ми створюємо світ»

Мета: розвиток та розширення уявлень дитини про навколишній світ живої та неживої природи, про світ людини.

Вихователь показує способи побудови у пісочниці різних живих та неживих спільнот-місто, село, ліс, річка, озеро, острів, а потім в ігровій формі спонукає дитину будувати самостійно чи по інструкції різні природні та рукотворні спільноти.
«Секретні завдання кротів»

Мета: розвиток тактильної чутливості під час занурення рук у пісок; активізація інтересу до мешканців, які живуть під землею.

Заздалегідь необхідно ознайомити дітей із тваринами, які мешкають під землею (кріт, ховрахи, миші). Занурюємо руки під пісок і швидко риємо нірки до товариша крота. При зустрічі кроти тиснуть одне одному пальчики і розбігаються в різні сторони, діти спостерігають як рухається пісок коли кроти риють собі нірки.

«Ми їдемо у гості»

Мета:розвиток просторових уявлень,орієнтування на «пісочному листку»

Вихователь в ігровій формі знайомить дитину з просторовими уявленнями (чи закріплює знання)верх-низ, право-ліво, над-під, центр, куток. Дитина за допомогою інструкцій дорослого пальцями «ходить, стрибає, повзає» по піску, зображуючи різних персонажів.
«Кроти»

Мета:розвиток тактильних відчуттів,розслаблення,активізація інтересу.

Вихователь занурює одну руку в пісок, шевелить нею під піском(звертає увагу дитини на зміни поверхні піску) потім обережно розкопує кожен палець. потім те ж саме виконує дитина. Після того вони розкопують руки один одного (можна дути на пісок, використовувати пір’їнку, палички, пензлик).
«Пісочні хованки»

Мета: розвиток тактильної чуттєвості, зорового сприймання, мислення, невимушеності.

Іграшки хочуть погратися з тобою у хованки. Вибери іграшку, яка найбільше тобі подобається. Ти закриєш очі, а вона сховається в пісок, а потім дитина повинна знайти іграшку. Можна роздувати пісок, розкопувати пальчиками, використовувати палички, пензлики.
«Вітаю тебе, пісок»

Мета: психологічне розвантаження; сенсорний розвиток

Вихователь пропонує торкнутися руками піску

діти торкаються піску по черзі пальцями однієї руки, потім - другої руки, потім - усіма пальцями одночасно.

Діти легко, а потім з напруженням стискають кулачки з піском, потім повільно висипають його в пісочницю.

Діти торкають пісок всією долонею – внутрішньою, потім зовнішньою її стороною.

Діти перетирають пісок між пальцями, долонями.


«Краплинки піщаного дощику»

Мета: регуляція м’язового напруження; сприяння розслабленню мʼязів рук дитини; повідомлення про властивості сухого піску.

Вихователь пропонує дітям улаштувати справжній пісочний дощик, де кожна краплинка-маленька піщинка.

Дитина заплющує очі та кладе на пісок долоню з розчепіреними пальцями, дорослий сипле пісок на якийсь один палець, а дитина піднімає і називає його.

«Вітер піщаної пустелі»

Мета: навчання дітей регулювати власне дихання за допомогою дихальних вправ.

Дітям пропонуються для вправи трубочки для коктейлю. Діти вчаться управляти вдихом і видихом, не затягуючи пісок у трубочку. Старшим дошкільникам можна запропонувати потоком повітря з трубочки зобразити малюнок на піску.

«Загадкові піщані сліди»

Мета: сенсорний розвиток; розвиток творчої уяви.

 1. «Тупцювання слоненят» - діти кулачками і долонями з силою натискають на пісок.

 2. «Стрибають кенгуру» - кінчиками пальців кожна дитина ударяє по поверхні піску, рухаючись у різних напрямках.

 3. «Подорож гусениці» - діти розслабленими або напруженими пальцями рук роблять поверхню піску хвилястою.

 4. «Мурашник» - кожна дитина рухає всіма пальцями, імітуючи рух комах, занурюючи руки в пісок.

 5. «Абракадабра» - діти залишають на піску найрізноманітніші відбитки, вигадуючи назву для фантастичної тварини, можна зобразити цю тварину на піску.«Піщані візерунки»

Мета:закріплення знань про геометричні фігури; управляння у створенні різноманітних візерунків.

Дітям пропонують намалювати геометричні фігури та створити різноманітні візерунки з них. Прикрасити геометричні фігури камінчиками, горохом, квасолею, жолудями, великими ґудзиками.

«Відгадай, хто був у гостях».

Мета: розвиток зорового та тактильного сприйняття

Вихователь ставить на піску відбитки різноманітних тварин, жуків,фігур, а дитина повинна назвати зображені фігури та найти відповідну тваринку або фігуру і зробити відбиток поряд.

«Секретні завдання кротів»

Мета: розвиток тактильної чутливості під час занурення рук у пісок; активізація інтересу до мешканців, які живуть під землею.

Заздалегідь необхідно ознайомити дітей із тваринами, які мешкають під землею (кріт, ховрахи, миші). Занурюємо руки під пісок і швидко риємо нірки до товариша крота. При зустрічі кроти тиснуть одне одному пальчики і розбігаються в різні сторони, діти спостерігають як рухається пісок коли кроти риють собі нірки.

«Пісочні хованки»

Мета:розвиток зорової уваги, образного мислення та тактильних відчуттів

Вихователь готує для гри різноманітні сюжетні картинки за текстом знайомих казок.

Вихователь закопує в пісок картинки із знайомих дітям казок. Діти стараються швидко відкопати казку та розказати її уривок. Старшим дошкільникам пропонують найти картинку роздувши пісок з коктельної трубочки.

g2_06.jpg

ІГРИ ДЛЯ СТАРШИХ ДОШКІЛЬНИКІВ ІЗ ВИКОРИСТАННЯМ ЕЛЕМЕНТІВ ГРАМОТИ ТА РОЗВИТКОМ ТВОРЧОЇ УЯВИ.

"Хто сховався?". Знайти в піску фігурки й відібрати ті з них, назва яких починається на заданий звук. Придумування речень з цими словами.

"Написання літер, слів, розчерків на піску". (Пальцем, паличкою, "змійками" - простими мотузочками з вузликом на кінці).

"Веселі перетворення". Перетворюємо одну літеру на іншу, малюючи їх на піску. Р -> В -> Ь і т.д.

"Допиши літеру, слово". Логопед пише букву чи слово, засипає піском його частину, пропонує дитині відновити написане.

"Відшукай і назви". Діти відшукують пластмасові літери в піску, називають їх, ділять на голосні і приголосні, викладають з них слова.

"Що ховає пісок?" Діти знаходять у піску таблички зі словами, прочитують, класифікують.

"Хто швидше?" Гра-змагання, проводиться з дітьми у парах, трійках у двох пісочницях. Переможець той, хто швидше відкопає літери та викладе слова за зразком.

"Шукалка". Знайти предмет в піску і скласти про нього речення (опис, призначення тощо).

"Що ти відчуваєш?" Опис дітьми своїх відчуттів під час взаємодії з піском.

"Друдли з піску". Кольоровий пісок хаотично насипаємо на паперові тарілочки, аркуші паперу. Педагог пропонує розповісти, що побачили.

"Казкарі Піщаної країни". Моделювання з піску казкових сюжетів з використанням дрібних фігурок, складання і розповідання казок, розповідей про них.

"Ідуть машинки, санчата, ковзани". Ковзання долонями по поверхні піску зигзагоподібними коловими рухами, а також рухами у різних напрямах.

"Спритні змійки", "Верткі ящірки", "Прокладаємо залізницю". Виконання рухів ребром долоні, проходження по слідах, прокладених раніше, паралельно до них.

Пісочний вернісаж. Створення художніх композицій з кольорового піскує.

Вимірювання часу пісочним годинником.

"Чарівні візерунки". Створення візерунків, різних зображень за допомогою відбитків долоньок, кулачків, пальчиків.

"Роби, як я". У парі з логопедом або іншою дитиною. Повторення рухів рук, пальців по піску.

"Там на незвіданих доріжках...". Проходження поверхнею піску пальцями, згрупованими по два, три, чотири, п'ять. Педагог пропонує уявити, чиї це можуть бути сліди.

"Море хвилюється". Ворушіння руками в піску, спостереження за тим, як змінюється піщаний рельєф.

Дидактичні ігри-вправи
1.Вправа «Відбитки»

Використовуючи формочки, із зображенням тварин, транспорту, різних за величиною геометричних фігур. Вихователь і діти по черзі роблять відбитки на мокрому піску, потім дитина по інструкції вихователя виготовляє серію відбитків, коментуючи процес. У таких іграх можна використовувати завдання на класифікацію предметів, наприклад-тільки геометричні фігури, тільки тварини.

2.Гра «Пісочні будівельники»

Мета:закріпити просторові уявлення,розвиток зорової та слухової пам’яті.

Жителі пісочної країни просять допомогти їм побудувати будиночки. Для початку нам потрібно намітити на піску, де будемо будувати той чи інший будинок. Наприклад, колобок полюбляє будиночки тільки круглої форми, жираф-тільки прямокутні, а бегемотик хоче жити у квадратному будиночку. допоможи жителям пісочниці.
3.Гра «Хто до нас приходив?»

Мета:розвиток зорового та тактильного сприймання.

Дитина закриває очі, вихователь виготовляє за допомогою формочка відбиток, потім дитина відгадує формочку, яку використав дорослий. Потім вони міняються ролями. Формочки заздалегідь оглядаються, обводяться контури.
4.Вправа «Візерунки на піску»

Мета:розвиток зорово-моторної координації ,процесу класифікації,уяви.

На мокрому піску виходять більш чіткіші візерунки, доріжки, тому їх можна використати в іграх на класифікацію. Наприклад, по хвилястій лінії ідуть тільки люди, по прямій доріжці їдуть тільки машини, а на парканчику сидять-пташки. Дитина вибирає потрібні фігурки чи картинки і розставляє на потрібну доріжку.

На мокрому піску можна малювати достатньо чіткі обличчя, навчаючи дитину графічних способів зображення емоцій людини: радість, сум, злість, страх, здивування.

Будь які самостійні ігри дітей у піску мають психопрофілактичну цінність,починаючи від простих маніпуляцій з піском(пересипання, закапування, здавлювання, коли дитина дме на пісок)до складних сюжетно-рольових ігор.
5.Гра-вправа «Пісочний круг»

Дитина малює на піску будь якими способами круг і прикрашає його різними предметами: камінцями, насінням, ґудзиками, монетами. Дитина може дати назву своєму «пісочному кругу».Ті ж маніпуляції він проводить з відбитками своїх долоньок, при цьому може придумати історію про кожний пальчик.

0bdf25bc67912d2a28aed7c93a89bda6.jpg.jpg

Вправи в піску для рук і ніг.

М'яко лапками ступає,

Слід по сліду залишає,

А чи можеш ти вгадати,

Хто це ходить біля хати?

***

Прудко скочивши на грядку,

Лапками гребе зайчатко.

Там шукає корінець

Довговухий молодець.

***

Рибки весело пірнали,

Раптом щука їх злякала -

Поховалися на дні,

Щоб знайти їх не могли.

***

Поважний слон по джунглях йде

І слоненят своїх веде.

Він хобот вище піднімає -

Родину на обід скликає.

***

Пустелею йде караван.

Там за барханом знов бархан.

Верблюди день і ніч бредуть

Поклажу на горбах везуть.
Художнє слово
Пісочниця
Кожному в пісочниці

Дуже грати хочеться,

Бо не просто в ній пісок:

Тісто в ній на пиріжок.

Для фортеці цегла в ній.

Для машин – гараж новий.

Ось чому в пісочниці

Всім пограти хочеться.

Мы на пляже вместе с мамой

Возвели песчаный замок:

Стены, лестницы, больницы,

Башня круто в высь стремится.

Перед замком вырыт ров

Для защиты от врагов.

Через ров проложен мост,

У ворот поставлен пост.

Вот бы у морской водицы

В этом замке поселиться.

Жаль, что скоро уезжать…

Как его с собою взять?
С. Кашлев

Мы в песочнице играем,

Строим домик из песка,

Увлеклись, не замечаем,

Что носки полны песка.

Принесли воды в ведёрке,

Чтобы не сломался дом,

Красовался на пригорке,

Мы его водой польём.

Е. Шамрова
Мы на море отдыхали,

Там купались, загорали.

Я решил построить башню

Из густой песчаной каши.

Папа смотрит и смеётся:

- Как тебе так удаётся:

- На песке построить дом?

- Не подумал ты о том:

- Если набежит прибой -

- Смоет весь твой дом водой!

- Далеко я башню строю,

- Не достать её прибою.

- И к тому же - крепкий дом,

- Ему волны - нипочём!

Дунул с моря ветерок…

- Посмотри - волна, сынок!

- Ты бросай скорее башню

- И спасай одежду нашу!

Дом песчаный смыт волной -Виноват во всём прибой!
А. Полетаева
Нам привезли песок на сад,

Я этому – безумно рад!

С ним буду целый день играть,

Лепить куличек, загорать!

Наделаю в песке ходы,

Потом налью туда воды.

Построю для машин гараж

И новый домик, и шалаш!

Песочных куличей – не ем,

Да что ж я, маленький совсем?!
Н. Хилтон
Я полил песок водой

И сложил его горой

Папа взял мою лопатку

Разровнял на горке грядку

Вышел сказочный дворец-

Ай да папа молодец!
И. Финк
Песочница, песочница!

А в ней песок, песок.

Песочница, песочница!

Идем играть, дружок.

Песочница, песочница!

В руках у нас совок.

Песочница, песочница!

Мы черпаем песок.
З. Ямпольский
Я строю крепость-город,

Когда шумит прибой

На берегу у моря,

Не смыть его водой!

Целый день тружусь я тут,

Башни крепости растут.

Жаль, что город мой пока

Из песка!

Волна штурмует город,

А я с волной борюсь,

Мне этот город дорог,

Я им не зря горжусь.

С башни, словно маячок,

Смотрит на море флажок.

Жаль, что город мой пока

Из песка!

Я стану взрослым скоро,

Построю города,

Ты их разрушить, море,

Не сможешь никогда!

А пока всё время тут

Башни крепости растут.

Жаль, что город мой пока

Из песка!
А. Орлова
Морскими песками

Песочницы полны,

Я глажу руками

Песочные волны.

Песочные воды

Заманчиво зыбки,

Там плавают плавно

Песочные рыбки.

В песочных волнах

Провести я готов

Немало счастливых

Песочных часов!

И может услышу

Как где-то на дне

Солёное море

Дышит во сне.

Лепить пироги – это очень легко.

Дворцы возводить и лачуги совком,

А рядом фигурки лепить.

Мы едем туда, где ни леса, ни скал,

Мы едем туда где простор из песка

Под солнцем… и тысячи спин…

Рассыпалась башня в бесформенный ком,

Так много воды по соседству с песком.

Кто только её натаскал?

Мы крепость построим, а рядышком — ров.

Но ты убегаешь куда-то с ведром.

Вода что ли лучше песка?
В. Бредихин
Лежал песок,

Скучал песок

Сто тысяч лет, наверно.

Он был ужасно одинок,

И это было скверно.

Не в радость были песни гроз,

Не в радость - дождь из тучек.

Скучал в жару, скучал в мороз -

Весь мир песку был скучен...

И так ещё сто тысяч лет

Хранил бы он унынье,

Но был доставлен к нам чуть свет,

И не скучает, вовсе нет,

В песочнице отныне.

М. Ершова
Песочница, песочница,

В песке вся детвора.

Построить домик хочется,

Забавная игра.

Речной песочек, меленький –

Хорош для куличей.

Склонился повар беленький

Над формочкой своей.

А вот Андрюша с Васенькой –

Ребята хоть куда.

Везут в машинах красненьких

Песок туда-сюда.

Бывают столкновения –

Но это не беда.

Ссора – на мгновение,

А дружба навсегда.

Большая настоящая

Кипит работа тут.

И люди работящие

В песочнице растут.

«Сендпдей – доступний та природний спосіб самотерапії у формуванні стабілізації емоційного стану дитини, особистому зростанню та розвитку тактильних відчуттів»

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал