Інноваційні методи надання органами дпс послуг платникам податків при виконанні ними податкових зобов'язаньСкачати 60.48 Kb.
Дата конвертації15.07.2017
Розмір60.48 Kb.


вісті 

 подпись: те, що ми знаємо, – обмежене, а те, чого ми не знаємо, – нескінчене. п. лаплассічень 2010, № 85

Інноваційні методи надання органами ДПС послуг платникам податків при виконанні ними податкових зобов'язаньподпись: сьогодні у випуску: інноваційні методи надання органами дпс послуг платникам податків при виконанні ними податкових зобов\'язань зворотний зв’язок: свої зауваження та запитання надcилайте за електронною адресою: ngoldecska@sta.gov.ua видається щомісячно

 

Стратегічним планом розвитку ДПС України на період до 2013 року та Програмою модернізації державної податкової служби України передбачається істотна трансформація податкової служби як через запровадження нових стандартів податкового адміністрування та підвищення професіоналізму її співробітників, так і через подальший розвиток інформаційної інфраструктури й надання своєчасних та якісних послуг платникам податків. Для цього ДПС України має модернізувати існуючі програми роботи з платниками податків та розробляти нові системи надання послуг із застосовуванням інноваційних методів.

На тепер надання послуг платникам податків при виконанні ними податкових зобов'язань органами ДПС важко уявити без використання новітніх інформаційних технологій. Дані технології продовжують збагачувати усі сфери життя громадян як у світі так і в Україні, а стрімкі темпи змін сприяють виникненню все нових можливостей. Зокрема, в міру розширення доступності інформаційних технологій, поліпшуються і перспективи позитивної взаємодії громадян та держави. Прикладом такої взаємодії у світовій практиці стає інноваційна за суттю система електронного уряду (е-урядування), невід'ємною складовою інфраструктури якої мають бути і є інформаційні системи податкових служб.

Технології е-урядування використовуються і успішно функціонують у багатьох зарубіжних країнах (Великобританія, Естонія, Латвія, Норвегія, Сінгапур, США, Чехія, Швеція, Корея, Казахстан тощо). Так, Уряд США надає громадянам різноманітні послуги через Інтернет: видача ліцензій, сплата податків тощо. В Англії для реєстрації фірми необхідно заповнити через систему електронного уряду тільки одну форму. Цікавим є також досвід Кореї, де ключовим завданням електронного уряду є впровадження проекту "Служба "Податки вдома", яка забезпечує послуги для платників податків через домашній інтерфейс в режимі "он-лайн". Це дозволяє малим підприємцям здати декларацію, сплатити платіж, отримати інформацію про стан розрахунків, отримати відповідь на запитання тощо з домашнього комп’ютера.

Закономірно, що процеси впровадження електронного урядування розпочалися і в Україні: створено єдиний веб-портал органів виконавчої влади, прийнято Закон України "Про основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007 – 2015 роки". Хоча, на думку експертів, одним із головних чинників гальмування процесів впровадження електронного урядування в Україні на рівні світових стандартів є відсутність концепції, стратегії та програми розвитку електронного урядування, незважаючи на прийняття вищезгаданого Закону.

Усвідомлюючи, що впровадження системи електронного урядування в Україні є справою часу, ДПА України цілеспрямовано працює над створенням сучасної інформаційної системи державної податкової служби, яка надасть можливість здійснити повну автоматизацію процесів адміністрування податків та нових форм обслуговування платників податків. Результатом такої праці є створення в ДПА України Центру обробки електронних звітів (ЦОЕЗ) та запровадження, наказом ДПА України від 06.04.2009 року № 168, централізованої системи електронної податкової звітності платників податків в органах ДПС України. В результаті впровадження цієї системи платники податків отримали можливість подавати електронні звіти до інспекції, де вони зареєстровані, через ЦОЕЗ як безкоштовно, так і через оператора електронної звітності із застосуванням спеціалізованого програмного забезпечення.

Позитивні результати також дає впровадження нових форм обслуговування платників податків Інформаційно-довідковим департаментом ДПС, наприклад, розсилка відомостей про зміни у податковому законодавстві за допомогою засобів електронного зв’язку платникам, які виявили у цьому зацікавленість.

Платники податків чекають від податківців постійного підвищення якості наданих ними послуг не тільки дистанційно, але і в процесі особистого спілкування. Тому Департамент розвитку та модернізації ДПС України продовжує працювати над впровадженням новацій у сфері удосконалення обслуговування платників податків при їх безпосередніх контактах з працівниками податкових органів. Для цього розроблена Концепція створення та діяльності місцевих та регіональних Центрів обслуговування платників податків, які будуть надавати майже весь перелік адміністративних та державних послуг як спеціалізований підрозділ з спеціально навченим персоналом в спеціальному приміщенні, а також індивідуальними каналами зв’язку на кшталт "службі оподаткування в офісі та вдома". Світова практика доводить необхідність створення таких податкових органів, які виконують насамперед роль "фронт-офісу". Сьогодні такі офіси податкових служб для надання сервісів підприємствам та приватним особам успішно працюють як у розвинутих європейських державах з високими показниками загальної телефонізації, комп’ютеризації, поширеності мобільного зв’язку та Інтернету, так і в пострадянських країнах, де, як і в Україні, ці показники ще не досягли належного рівня.Наприклад, у Казахстані майже в кожному районі успішно працюють Центри прийому та обробки інформації податкової служби, в усіх регіонах республіки запроваджено таку новацію, як Термінали платника податків, за допомогою яких усі платники податків мають можливість скористатися перевагами подання податкової звітності в електронному вигляді. Також для своєчасного прийому податкової звітності організовуються пункти, де встановлюють комп'ютери з відповідним програмним забезпеченням, у великих торгових центрах, в інтернет-клубах та комп'ютерних салонах.

У Росії для надання платникам податків комплексу послуг, передбачених чинним законодавством, у районних інспекціях будуються та обладнуються операційні зали, які оснащені сучасною технікою. Поряд з цим в органах Федеральної податкової служби діють й інші інноваційні методи обслуговування платників податків. Серед найуспішніших новацій є:

- мобільні офіси податкової служби – мікроавтобуси, які обладнані супутниковою точкою доступу для роботи з інформаційною базою податкових органів відповідних регіонів – використовуються для надання додаткових послуг громадянам при адмініструванні майнових податків, організації індивідуального інформування платників податків про діючі податки і збори, проведення інвентаризації податкової бази по майнових податках і загальних регіональних акцій по залученню платників податків до сплати транспортного податку;

- інформаційні кіоски для платників податків – інформаційно-довідковий комплекс на базі сенсорного кіоску, що дозволяє забезпечити реалізацію таких завдань, як організація доступу до інформаційних матеріалів з податкового законодавства, до програмного комплексу "Дізнайтеся свою заборгованість і отримаєте квитанцію", до інтернет-сайтів податкових органів;

- банківські платіжні термінали: отримавши з податкової інспекції повідомлення про сплату податків, платник податків може сплатити податки через банківські платіжні термінали. Завдяки цій технології забезпечується електронний документообіг, скорочується час зарахування платежів на особовий рахунок платника податків, виключаються помилки при введенні реквізитів в базу даних податкового органу.Досвід інших податкових адміністрацій, які модернізували свою податкову систему має бути прикладом для ДПС України. Таку позицію декларують й члени Наглядової ради з питань реалізації Програми

"Модернізація державної податкової служби України – 1" і рекомендують подальші інноваційні кроки: "ДПА України має розробити Стратегію надання електронних послуг та активно поширювати частіше використання web-сайтів та електронної пошти. Модернізація податкової системи повинна включати зміни в робочих процесах, централізовану обробку податкових декларацій, створення інтегрованої автоматизованої бази даних та сховища даних. Ці зміни разом із забезпеченням комп’ютерами матимуть результатом те, що більший обсяг робіт виконуватиметься за допомогою комп’ютерів, і податкова адміністрація стане більш ефективною та дієвою".

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал