Ігор Калинець «Про що розповіли незабудки»



Скачати 103.18 Kb.
Дата конвертації02.04.2017
Розмір103.18 Kb.
ТипУрок
УРОК ЧИТАННЯ

3 КЛАС

Тема: Ігор Калинець «Про що розповіли незабудки»

Мета уроку: продовжувати навчати сприймати текст на слух, вчити голосом і інтонацією передавати настрій дійових осіб, визначати головного героя і характеризувати його, вчити читати в особах. Розширювати коло морально-етичних понять про добро, людяність, красу. Удосконалювати техніку читання.

Розвивати уяву, фантазію; виховувати почуття бережного ставлення до природи, естетичні почуття.



Тип уроку: урок формування знань, умінь і навичок.

Обладнання: ілюстрації квітів, картки зі словами, слайди.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. (слайд 1)

Знов лунає шкільний наш дзвінок,

Кличе усіх на цікавий урок.

У класі сьогодні гостей є багато,

І всі ми зібрались неначе на свято.


  • А тепер зручніше сідайте, починаємо урок.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Оголошення девізу уроку.(слайд 2)

  • Подивіться уважно на монітор і ви дізнаєтеся, що нам потрібно буде робити під час уроку.

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.

  • Я сподіваюсь, що сьогодні на уроці ми створимо ситуацію успіху. Щоб наша спільна праця була успішною, будемо виконувати цей девіз і Закони такого уроку:

  • Бути терпеливими;

  • Дати можливість висловити думку своїм товаришам;

  • Поважати один одного.

  1. «Очікування».

  • І я очікую, що ви будете дисциплінованими, активними, уважними, зібраними, будете чітко висловлювати думки, старанно та злагоджено працювати.

  • А що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

ІІІ. Вправи на вдосконалення навичок читання.

  • Жодна людина не може гарно читати, якщо має слабкі легені та очі, тому ми завжди розпочинаємо урок із розчитування.

  1. Промовляння голосних ( слайд 3 – 6)

  • На вдих набрати повітря, на видих вимовити голосні звуки.

  1. Гра «Перекладачі». (слайд 7)

Читання анаграм.

Сніжпідник (підсніжник ) астрай (айстра)

Кам (мак) каалфі (фіалка)

Циснар (нарцис)



  • До якої частини мови відносяться ці слова?

Назвіть їх одним словом.

«Мозковий штурм»

  • Які квіти ви ще знаєте?

  • Які квіти називаються лісовими, польовими, декоративними?

  1. Робота над скоромовкою (слайд 8)

Вітер незабудочку гойдає,

Ніби щось її питає,

Пелюстки розкрила квітка –

Усміхнулася привітно.



(прочитай мовчки, хором повільно, в швидкому темпі)

ІV. Повідомлення теми уроку. (слайд 9)

Розмовна хвилинка

Квіти – це прекрасні супутники нашого життя, це окраса душі нашого народу.

А чи знаєте ви, що квіти насправді чарівні? Вони розмовляють між собою, сміються, вранці умиваються, люблять грітися на сонечку. Тому сьогодні на уроці, хоч і за вікном осінь, ми полинемо у чарівний, казковий, яскравий світ квітів. Вони створюють настрій, надихають композиторів на створення музики, письменників і поетів на вірші, художників на вічні шедеври.



Великий казкар світу говорив: «Щоб жити, потрібні сонце, воля і маленька квіточка ». (Г . К. Андерсен ) запис на дошці .

Діти, подивіться на цю квітку.



  • Ви впізнали її ?

  • Так, це незабудка. А наші учні підготували міні-проекти про цю квіточку.

Метод «Асоціативний кущ»

1.Інформаційна група дає відомості з енциклопедії про незабудку.



(Незабудки – багато, або однорічні трави з суцільними довгастими та ланцетними листочками. Квітки блакитні, рідше,білуваті або блідо-рожеві. Відомо близько 40 видів незабудок. В Україні зустрічається близько 19 видів незабудок.

Найпоширеніша незабудка болотяна з блакитними квіточками, рідше білуватими. Лісова незабудка з

блакитними, часом блідо-рожевими квітками. Деякі незабудки вирощують як декоративні.

2. Фольклорна група розповідає легенду.

- Коли Господь створив квіти, і всі вони на його поклик зібралися в своєму різноманітному, строкатому одязі й запитали які будуть у них імена, то Господь дав кожному ім’я й наказав добре запам’ятати.

А не встиг Господь дати цю настанову, як одна з маленьких квіточок зі сльозами на очах мовила: «Господи, в такому великому зібранні я забула своє ім’я». Тоді, глянувши на неї суворо, Господь за хвилю лагідно сказав: «Не забудь мене!»

  1. Художники підготували малюнки незабудки.

4. Читці підготували вірш «Незабудка».

Незабудка – пам’ять серця

Ніжним спомином озветься

Із дитинства – давнини

Пізня квіточка весни.

Їй пісні співає вітер,

Сонце вчить життю радіти.

Ясну синь дарує небо

А вона – дарує себе.

  1. Екологи. Закон з Конституції України (ст.. 66) про охорону природи.

  • А зараз послухаємо, про що розповіли незабудки українському письменнику Ігорю Калинцю. Він усе запам’ятав і записав для вас.

(слайд 10)

V. Опрацювання казки І. Калинця "Про що розповіли Незабудки".

Розповідь про автора твору

Ігор Калинець — наш земляк, який живе і працює у Львові. Він народився

9 липня 1939 р. З раннього дитинства майбутній поет цікавився історією своєї

Батьківщини, культурою рідного народу. І, звичайно, коли почав писати свої твори, то в них висловлював любов до неньки-України, до звичаїв рідного народу. Та за тодішньої влади це був злочин. Поет встиг видати лише однісіньку маленьку книжечку «Вогонь Купала» в 1966 році, і за це був засланий у далекий холодний Сибір. Понад двадцять років ми не чули його чистого голосу. Його твори друкувались лише за кордоном. Тепер, нарешті, починають друкувати поезію Калинця і в Україні.

Важко було людині, яка всім серцем любила Україну, жити так далеко від неї, від друзів, від рідних. Та була в нього єдина втіха, яка підтримувала поета. Ось (слайд 11)послухайте, як про це говорить сам І.Калинець: «Я жив далеко від рідного краю, від рідного міста. І була в мене єдина радість — невеличка

грядка квітів. Щодень я милувався нею, спостерігав, як поспішають квіти вибуяти за коротке північне літо, зацвісти і дати насіння».

Вижити, не скоритися та ще й писати такі мудрі, добрі, красиві твори допомагала поетові його маленька донечка Дзвінка. Для неї тато написав цілу книжечку, яка так і називається «Книжечка для Дзвінки». ; У ній поет учить нас у буденному бачити незвичайну, дивовижну красу. Минули роки, маленька Дзвінка стала дорослою, красивою дівчиною. Та поезія І.Калинця безсмертна, бо підростають нові Дзвінки, Михайлики, Лесики, Юрчики, які читають твори цього автора. Ось і ми з вами сьогодні будемо вивчати один з його творів.

А це творчий доробок Ігоря Калинця. (слайд 12)



V. Робота над новим матеріалом.

1. Слухання казки смисловими блоками.

Вчитель (1,2 та 3,4 абзаци)
Сильніший учень (5,6,7 абзаци)
Читання про себе (до кінця)

Перший блок.

- Послухайте частину казки і скажіть, яка біда була у дівчинки? (1,2 абзаци)

- На вашу думку, зможуть квіти допомогти дівчинці.

Другий блок. (3,4 абзаци)


  • Чи співпало ваше передбачення?

  • Що ж стало насправді.

  • Як ви думаєте, чарівниця допоможе дівчинці?

Третій блок (5,6,7 абзаци)

  • Чи співпало передбачення?

  • Ви прослухали діалог, скажіть, хто його веде?

  • Чи зможе дівчинка вийти з лісу?

Четвертий блок (до кінця)

- Чи співпало ваше передбачення?

- Так завдяки якій ваді дівчинки з’явилися квіти Незабудки?

2.Словникова робота.

а) Вправа на миттєве сприймання слів. (слайди 13 - 24 )

Слова на картках-блискавках: дівчина, квіти, незабудка, забула, забудько, пригадала.



  • Які спорідненні слова запам'ятали? (слайд 25)

  • А слова, протилежні за значенням? (слайд 26)

б) Тлумачення незрозумілих слів. (слайд 27 )

Літепло – тепла вода.

Гайовик – лісовик .

Знітилася – засоромилася.

Хутко – швидко.

Пахощі – запахи.




ФІЗКУЛЬТПАУЗА


  1. Читання казки учнями комбінованим способом.

а) Вправа «Губи»

- Учні читають «про себе» приклавши пальці до губ.



б) Вправа «На половину»

- Читають текст по половині, по черзі.



в) Вправа «Буксир»

- Читають одночасно, одне одного беручи «на буксир».



  1. Перевірка первинного сприймання . Метод «Мікрофон».

  • Назвіть дійових осіб казки.

  • Хто з них є головним героєм?

  • Чому чаклунка вирішила допомогти дівчинці?

  • Яка біда була у дівчинки?

  • Хто допоміг їй позбутися забудькуватості?

  1. Робота в парах.




  1. На зворотному боці квітки, прикріпленої до дошки, є план казки. Прочитайте його. Чи все тут правильно?

Розташуйте пелюстки квітки в порядку, у якому розгортаються події в казці.

План

1.Заблукала в лісі.

2.Розмова чарівниці з квіточками.

3.Дівчинка приїхала в село.

4.Незабудки допомагають дівчині.

5.Біда дівчини.



  1. Гра „ Знайди і прочитай ”. Вибіркове читання.

Прочитайте, як дівчинка доглядала квіти. Як квіти
дякували їй за це?
Прочитайте, яка біда була у дівчинки.
Прочитайте уривок, який показує, що дівчинка була доброю
не тільки до квітів, а й до людей.

Чому дівчинка плакала у лісі? Що з'явилося від її сліз?


Прочитайте опис цих квітів.
Що змінилося у дівчинки з часу пригоди у лісі? Прочитайте.

Чому з'явилися квіти незабудки?



  1. Читання казки в особах.

Робота в групах.

Завдання1.



  1. У кожній групі діти визначають, хто читатиме слова

автора, дівчинки,


гаиовика, квітів, незабудок і чарівниці.

Завдання2.



Діти в групах складають речення зі слів на картках, що є в

них на партах у

конвертиках. Лідер групи презентує роботу, читає

фрагмент казки, в якому є це

речення.

1-ша група. Бризнули з очей дрібні сльози і покотилися в

траву.


2-га група. От котрась із нас почує тебе, хоч би де ти була, і

допоможе в скруті.



3-тя група. З того часу дівчинка рідко коли щось забуває

IV. Підсумок уроку.

Кросворд .

Флора та Незабудка хочуть перевірити, як ви запам'ятали

казку.
Для цього передали вам кросворд.












1

























2
































































4































  1. Головна героїня розповіді? (Дівчинка.)




  1. Кого дівчина зустріла в кінці лісу? (Гайовик.)




  1. Які квіти утворилися з її сліз? (Незабудки.)




  1. Бабуся, яка розмовляла з квітами і дівчинкою. (Чарівниця.)

Мікрофон ”

Як ви думаєте, чому усі квіти так хотіли допомогти


дівчинці? (Тому, що вона їх
садила, доглядала, поливала і любила.)

  1. А що треба робити, щоб ця квіткова краса прикрашала




  1. нашу землю постійно?

(Треба бережно ставитись до квітів.)

  1. Гуляючи у лісі чи гаю, садку чи полі, прислухайтеся до

тихих розмов квітів. І,


можливо, ви почуєте, як вони звертаються до вас:

— Ми завжди були б щасливі,

І пахучі, і красиві,

Якби в полі, в лісі, в лузі

Бачили ми тільки друзів.

Тих, які б нас не топтали,

Без потреби не зривали.

А на клумбах вдома, в школі

Висівали нас доволі,

Доглядали, поливали.



Ми б всім радість дарували!

V. Домашнє завдання. (слайд 28)

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал