Християнська церкваСкачати 60.55 Kb.
Дата конвертації20.03.2017
Розмір60.55 Kb.
ТипУрок
Урок №58 25 квітня 2012р.

Тема: Християнська церква.

Мета: сформувати уявлення про християнську церкву як релігійну організацію; розкрити причини перетворення християнства на державну релігію;простежити зв’язок між світською і духовною владою;

Розвивати навички роботи з історичними джерелами, картою; формувати уміння порівнювати історичну інформацію, робити висновки; ознайомити з новими поняттями.

Виховувати толерантне ставлення до релігійних переконань інших людей.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань,умінь,навичок

Обладнання: прапор, одяг Константина І, роздатковий матеріал: словники, схеми, історичні документи, мікрофон, мультимедійна дошка, презентація.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Я рада вітати вас на уроці. Щодня ви, діти, пізнаєте життя, відкриваєте для себе світ, відкриваєте себе світу. Ви рухаєтесь вперед, наближаєте своє майбутнє. Дуже хочеться, щоб кожен з вас показав себе сьогодні через знання і дії на уроці. Отож запрошую вас до співпраці. Наш урок ми проведемо під гаслом: «Читання робить людину знаючою,бесіда – винахідливою, звичка записувати думки – точною.» Френсіс Бекон.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Пізня Римська імперія, 312р н.е., держава втягнута у затяжну громадянську війну. Імператор Британії та Галії Константин перед відповідальним боєм звертається до своїх зморених воїнів з промовою.

« Відважні воїни!

Настала відповідальна пора. Справедливість і обов’язок кличуть нас до бою за серце нашої Вітчизни – славетний Рим. Підступний Максенцій захопив владу як розбійник. Сили наші спрямовані на праведну, освячену Богом, справу.

Вашому імператорові Бог послав знамення – особливий знак, що з’явився на небі, і напис « Сим переможеш». Закликаю Вас, безстрашні воїни, нанесіть цей знак на свої щити, візьміть у бій хоругви!Нехай божа сила допоможе нам перемогти. Вперед! Бог оберігає кожного, веде, вселяє віру!»

Який знак допоміг Константину перемогти у вирішальному бою? ( Аналіз зображення на дошці)

Повідомлення: Першим і найзнаменитішим знаком Христа вважається ХР( Хі – Ро), або христограма, що є двома першими буквами грецького написання імені Христос. Ці дві букви мають повну фонетичну і графічну відповідність з українським алфавітом. Це зображення символізує самого Христа, його покровительство, його перемогу над смертю. Після 312р. христограма зайняла місце орла на римських штандартах. Це найбільш поширений символ християнства – символ перемоги і тріумфу. Зображення хреста стало заміняти його після падіння Західної Римської імперії у V столітті.

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку

Ми продовжимо сьогодні вивчати надзвичайно важливу і цікаву тему: ХРИСТИЯНСЬКА ЦЕРКВА.

На які б питання, пов’язані з цією темою, ви хотіли б почути відповідь на сьогоднішньому уроці? На уроці ми : - ознайомимось з організацією християнської церкви; - визначимо причини лідерства християнства у IV –Vст. н.е.; - оцінимо зв’язок між державною і релігійною владою; - порушимо питання про терпиме ставлення до інших вірувань, переконань людей.

IV. Вивчення нового матеріалу


  1. Метод « Мікрофон» Що таке християнство? Висловіть свою думку якомога коротше і стисліше. Робота з картою атласа та настінною. Показати місце виникнення християнства, головні центри християнства, шлях апостолів Павла та Андрія.

  2. Церковна політика Константина.( Робота в групах)

Ми з вами знаємо, яких переслідувань зазнали перші християни за часів римських імператорів Нерона, Калігули, Діоклетіана. А от імператора Константина церква визнала Великим. Чому, ми дізнаємось попрацювавши з історичними джерелами. (Завдання подані у додатку)

Константин , об’єднуючи Римську імперію у єдину державу зрозумів, що християнство здатне згуртувати суспільство, перешкодити розпаду держави, бо мало на той час багато організованих прихильників у різних верствах суспільства.  1. Християнська церква як релігійна організація.( Робота зі схемою та словниками) Скористайтесь схемою і словничком, що лежать у вас на парті. Розглянемо будову християнської церкви у IV ст..

Тепер християни будували в містах свої храми, проводили богослужіння. Кожна громада обирала з числа найшановніших людей священика( пресвітера), який правив богослужіння. Збори священиків однієї місцевості обирали старшого над собою – єпископа. У великих містах і столицях керували архієпископи і митрополити. Архієпископ Риму називався – Папа римський. Керівники церков окремих країн називались патріархи . Церква перетворилась на велику, могутню організацію, що помітно впливала на державні справи Римської імперії, а з IVст. має підтримку держави.

У цей час у християнській церкві виділяються дві групи: віруючі та священики. Останні йдуть на співпрацю з державною владою,отримуючи за це пільги. Співпраця взаємна: церква зростає чисельно і матеріально, держава отримує покірних громадян і єдність.  1. Перші християнські Вселенські церковні собори. ( Перегляд та обговорення кадрів фільму)

Після видання імператорських указів переслідування християн припинилось. Але деякі громади та їхні керівники вважали, що не можна піти на союз з тими, хто знищував та катував християн протягом 200років. Так виникають нові течії у християнстві. Вони поєднуються у загони і нападають на багатіїв, лихварів, представників офіційної церкви. Деякі пресвітери неправильно тлумачать вчення Ісуса Христа. Потрібно було негайно вирішувати проблеми, які руйнували християнську організацію віруючих. Зараз ви переглянете кадри документального фільму. Кандидат історичних наук з Московського державного університету Нікішин розповість нам про участь Константина Великого у Першому Вселенському церковному соборі.

Коли відбулось перше зібрання керівників церкви? Які питання на ньому розглядались?  1. Релакс « Морський прибій». Після собору на певний час запанував у країні спокій. Давайте й ми відпочинемо. Перенесемось на узбережжя Середземного моря. Легенькі хвилі накочуються на узбережжя. Вдалині видніється храм богині Артеміди, його оточують статуї грецьких богів. Море винесло на берег амфору із зображенням олімпійських спортсменів. Ніжний вітерець колише вітрила човна. Навколо спокійне життя античного міста.

  2. Ставлення християн до античної культури. Християнство – державна релігія.

Чому були знищені пам’ятки античної культури? Зараз ви прочитаєте про це у підручнику на стор. 251.

За часів правління Феодосія І ( 379 – 395рр.)християнство стало єдиною державною релігією, язичники тепер переслідувались, їхні святині руйнувались. Як би ви поставились до цього історичного явища?

V. Закріплення вивченого

Утворити відповідність.

Константин І зібрання керівників християнської церкви

Папа римський перший імператор – християнин

Церковний собор єпископ християнської громади м. Рим

Єресь неправильне тлумачення християнського вчення

VI. Підсумок уроку

Що нового ми дізнались на уроці? Що навчились робити? Над чим ще потрібно попрацювати на наступних уроках? ( використати записи у зошитах, звернутись до мети уроку, аргументовано оцінити діяльність учнів)

VII. Домашнє завдання. Параграф 50 ст.251-252, дати відповідь на питання 3 ст.252.

Закінчити наш урок я б хотіла найголовнішою Божою заповіддю християн: « Возлюби ближнього твого,як самого себе» Тільки таке людське ставлення до оточуючих нас дозволить уникнути воєн, терористичних актів, міжнаціональних конфліктів.СЛОВНИЧОК ІСТОРИЧНИХ ТЕРМІНІВ

Християнська церква – громада людей , що сповідують одну віру, організація віруючих.

Пресвітер – управитель християнською громадою.

Диякон – помічник пресвітера в управлінні майном християнської громади.

Єпископ - керівник громад, що склались у містах, обирався пресвітерами.

Архиєпископ – керівник християнських громад у великих містах або столицях.

Патріарх – керівник християнської церкви певної країни (5 патріархатів: Римський, Александрійський, Антіохійський, Єрусалимський, Константинопольський)

Папа римський – керівник християнської громади міста Рима.

Вселенський собор – зібрання керівників християнської церкви всієї Римської імперії, пізніше всіх християнських країн( відбулось 7 соборів).

Єресь – нова течія у християнстві, що неправильно тлумачить вчення Ісуса Христа. .

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал