До 30 –річчя утворення кафедри обліку та аудиту двнз “Ужгородський національний університет”Сторінка1/10
Дата конвертації08.01.2017
Розмір1.84 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10

Г.М. Ножова

Й.Я. Даньків


ПРОФЕСІЯ ЦІЛЕСПРЯМОВАНИХ

І СПРАВЕДЛИВИХ
Колективний портрет кафедри обліку та аудиту ДВНЗ Ужгородський національний університет

До 30 –річчя foto ekonom fakultet vesna 2010 006

утворення кафедри обліку та аудиту

ДВНЗ “Ужгородський національний університет”
vitanya_miklovdy_30__kafedri_oblikumiklovda_v_p_uzhhorod_universytet_2011

ВАСИЛЬ ПЕТРОВИЧ МІКЛОВДА,

член-кореспондент Національної академії наук

України, лауреат Державної премії України в галузі

науки і техніки, заслужений працівник освіти

України, заслужений професор Ужгородського

національного університету, доктор економічних наук,

професор, декан економічного факультету УжНУ

з 1989 року, завідувач кафедри економіки, маркетингу


та менеджменту, автор понад 200 наукових

і науково-методичних праць, 24 монографій.

Життєве кредо: Все, що робиш у житті, треба робити професійно


Г.М. Ножова

Й.Я. Даньків


ПРОФЕСІЯ ЦІЛЕСПРЯМОВАНИХ

І СПРАВЕДЛИВИХ
Колективний портрет кафедри обліку та аудиту ДВНЗ Ужгородський національний університет

Ужгород 2011
ББК 74.58(4УКР-4 ЗАК)

УДК 378.4(477.87): 378.12 : 330

Н 77

У книзі простежується історія становлення і розвитку кафедри обліку та аудиту ДВНЗ “Ужгородський національний університет“, яка підійшла до свого 30-річчя з вагомими науковоми здобутками.


Для всіх, хто цікавиться історією вітчизняної науки.

Автори: к.е.н., доцент, професор кафедри обліку та аудиту Галина Миколаївна Ножова;

к.е. н., професор, завідувач кафедри обліку та аудиту Йосип Якимович Даньків.

Схвалено до друку рішенням кафедри обліку та аудиту Державного вищого навчального закладу Ужгородський національний університет від 30 червня 2011 року, протокол №14.ISBN ©Г.М.Ножова, Й.Я.Даньків, 2011 Бухгалтер, аудитор – це престижноАвторська передмова

Зайве говорити, що професія бухгалтера є однією з найдавніших. Вона є досить престижною в країнах з розвинутою економікою, стала престижною і в незалежній Україні. Слово “бухгалтер” прийшло до нас з німецької мови разом з реформами Петра І. У перекладі воно означає “книговодій”, і на багатьох мовах наша професія так і називається. Німецька мова у слові бухгалтер поєднує два слова: das Buch (книга) і halten (тримати).

У минулі роки при слові «бухгалтер» в уяві поставав образ нецікавого чоловіка в окулярах і традиційних нарукавниках. У студентські роки нам не завжди хотілося зізнаватися, яку професію ми опановуємо, адже в моді були фізики-ядерники, журналісти, медики. Але історія довела: чимало професій застарівають, а то й відмирають, бухгалтерія ж – вічна. Сучасний бухгалтер, аудитор – це високоінтелектуальна людина, знаюча, цілеспрямована, порядна.

Це професія здібних, порядних і чесних людей. На цю рису звертають увагу далекі від бухгалтерії люди. Ще Аристотель розв’язував дилему, як розподілити людей на дві посади: полководця і касира, справедливу людину філософ рекомендував призначити касиром. А кому з дитинства невідомий Даніель Дефо? У 1726 році виходить його праця з бухгалтерського обліку, де автор, продовжуючи традиції Л.Пачолі і Б. Котруль’ї, розглядає його як інструмент управління підприємством. А для керування, в першу чергу, необхідні професійні обліковці. Підтвердженням цього є вислів Й.В.Гете у книзі “Роки навчання Вільгельма Мейстера“: Я не знаю людини, чий світогляд був би ширшим, повинен бути ширшим, ніж світогляд справжнього комерсанта. Багато чому вчить нас порядок у веденні справ! Він дозволяє у будь-який час оглянути ціле, не відволікаючись на метушню з дрібницями. Які переваги дає купцеві подвійна бухгалтерія! Це один з кращих винаходів розуму людського! “

Бухгалтер - той же творець і будівничий, і праця його навіть помітніша і корисніша за працю представників багатьох інших професій. Ми, до прикладу, звертаємо увагу лише на особливі, визначні будинки, але хто з нас не помічає платіжної відомості? Хто не знає, що таке ощадна і розрахункова книжки? Бухгалтерія завжди з нами.

У вересні 2011 року кафедра обліку та аудиту відзначає своє тридцятиріччя. Отже, цей рік буде знаковим для кафедри, тому що, окрім традиційного підбиття підсумків, він пов’язується зі змінами, які відбуваються в навчальному процесі, з його реорганізацією взагалі.

Міжнародні стандарти обліку і нормативи бухгалтерської освіти та етики визначають вимоги до професії бухгалтера та її роль у діяльності підприємства.

В Україні здійснюється широка підготовка бухгалтерів у вищих навчальних закладах (ВНЗ) різних акредитацій або на короткотермінових курсах. На підприємстві бухгалтер має справу не тільки з веденням бухгалтерського обліку. Він бере активну участь у підготовці альтернативних варіантів прийняття управлінських рішень з розроблення стратегії розвитку суб’єкта господарювання. Тому вимоги до професії бухгалтера сьогодні зросли.

Бухгалтер має забезпечити достовірне ведення бухгалтерського обліку, приносити користь підприємству шляхом пропозицій щодо вибору кращих альтернативних управлінських рішень. Він повинен боротися проти шахрайства.

Розвивається не тільки сам бухгалтерський облік, а й удосконалюються вимоги до працівників облікових професій, що знайшло відображення у відповідних нормативних документах. Так, Міністерство праці та соціальної політики України 28 грудня 2001 року затвердило вимоги до кваліфікаційних характеристик професії працівників бухгалтерського обліку. В цьому документі визначено, що для обіймання посади головного бухгалтера, начальника (завідувача) відділу (управління) бухгалтерського обліку кваліфікаційними вимогами є: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст), післядипломна освіта в галузі управління; стаж бухгалтерської роботи за професіями керівників нижнього рівня: для магістра – не менше двох років, спеціаліста – не менше трьох років. Для завідувача сектору у відділі (управлінні) бухгалтерського обліку: вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст); стаж бухгалтерської роботи: для магістра – не менше двох років, спеціаліста – не менше трьох років. Звичайно, для успішної роботи бухгалтером, окрім відповідної освіти, потрібно мати схильність до бухгалтерської справи.

Обов’язки, що покладаються на головного бухгалтера і апарат бухгалтерії, вимагають від усіх облікових працівників глибоких професійних знань, вдумливого ставлення до справи, принциповості, стійкості у відстоюванні норм законності. Сучасний бухгалтер повинен мати добре розвинуту уяву, а для цього треба багато читати, відвідувати музеї і театри, бути різносторонньо освіченою людиною.

Молодим людям, які тільки обирають свій життєвий шлях, ми щиро радимо зупинити вибір на кращій у світі професії. Тільки знайшовши життєвий сенс у ній, ми знаходимо радість у житті.

Кожна людина зобов’язана, перш за все, знати свої можливості і правильно себе оцінити, а це доволі складно. Не в кожного вистачає зусиль вчитися в процесі роботи, роботи складної, відповідальної і монотонної. Тоді з’являється альтернатива: здатися і піти; терпіти і працювати; працювати і осмислювати. Люди поверхові врешті-решт ідуть із з професії, забувають все, чому їх вчили. Але і нова робота не буде для них кращою. Її також треба освоювати, а це й навчання, і праця, й напружена робота думки. Швидко вони до неї втрачають інтерес, і все починається спочатку. Так народжуються невдахи.

Інші, менш мобільні, залишаються і поступово звикають. Вони можуть стати діловими працівниками, що багато чого знають. Але серед них зустрічаються і такі, яким праця не в радість, у душі росте образа на себе самого, сім’ю, співробітників, на увесь світ. Їм здається, що їх недооцінюють, не поважають, мало платять.

Треті – наймудріші – прагнуть осмислити свою справу. З кожним днем вона стає для них дедалі цікавішою. Вони зважують все добре і погане, що є у нашій науці і в науках суміжних, а потім, виявивши недоліки і оцінюючи переваги, розуміють, що, якщо вони обрали цю професію і вивчили її основи, то найправильніше – поглиблювати свої знання, працювати, пізнавати тонкощі своєї справи і невпинно прагнути до досконалості. І вона прийде. Особистість формується, перш за все, самоосвітою, роздумами про себе і про оточуючий її світ, про свою професію. І тому молодій людині важливо, зробивши вибір, не зрадити йому. Ось завдання, котре ставить і розв’язує той, у кого є воля і рішучість її виконати.

Відзначаючи 30-річчя рідної кафедри, її співробітники спрямовані у майбутнє. Наші думки – про молоде покоління, яке гідно продовжить нашу справу, справу тих, для кого бухгалтерія та аудит стали сенсом життя.

Пропонуємо читачеві разом з нами простежити становлення кафедри обліку та аудиту, ознайомитися з життєвим шляхом і науковим доробком учених, які стояли біля витоків і кафедри, й економічного факультету загалом, дізнатися про те, чим живе кафедра сьогодні.

Висловлюємо щиру вдячність усім, хто допоміг цій книзі побачити світ. Насамперед – декану економічного факультету Василю Петровичу Мікловді та ст. викладачеві кафедри економіки, менеджменту та маркетингу Інні Миколаївні Попик.Г.М.Ножова,

Й.Я.Даньків

ІСТОРІЯ СТАНОВЛЕННЯ КАФЕДРИ: ЕКСКУРС У МИНУЛЕ

Недостатньо накопичити досвід, треба

зважити і обговорити, треба його переварити

і обдумати, щоб витягнути з нього

всі можливі аргументи і висновки.

Мішель Монтен

Історія кафедри почалася із заснування загальнонаукового факультету з економічним відділенням в Ужгородському державному університеті.

Основи факультету закладено у 1963 році, коли розпочалася підготовка економістів шляхом заочного навчання з таких спеціальностей: Планування промисловості, Економіка і планування матеріально-технічного постачання, Планування сільського господарства, Фінанси і кредит, Бухгалтерський облік.

Навчання проводилось у будинку нинішнього юридичного факультету Ужгородського державного університету протягом трьох років. Для зручності студентів-заочників віддалених районів Закарпаття (Рахівського, Тячівського, Міжгірського, Хустського та ін.) була відкрита філія загальнонаукового факультету із заочним економічним відділенням у м. Виноградів. Деканом цієї філії був доцент Й.М.Погоріляк

persi_vypusk_ef_1970

Випуск загальнонаукового факультету, в т.ч. і спеціальності “Бухгалтерський облік“1965 р. біля будинку, в якому розміщувався факультет. У центрі - старший викладач Л.І.Стрижак., декан, доц. Й.М.Погоріляк, ст. викладач І.М. Попик
Завершували навчання студенти на економічних факультетах інших вузів:

м. Львова, м. Чернівців і м. Івано-Франківська відповідно профілю. З 1965 року розпочалася підготовка спеціалістів - економістів вже у стінах Ужгородського державного університету.

Першим деканом заочного факультету економічного відділення був Іван Михайлович Мешко, який понад 25 років ним керував. Талановитий педагог, блискучий оратор, вдумливий економіст, доктор історичних наук, професор.
МЕШКО ІВАН МИХАЙЛОВИЧ, prof_mesko_ivan_mychaylovych

к.е.н., д.і.н., заслужений професор Ужгородського національного університету, відмінник освіти України, почесний громадянин

м. Ужгорода, професор кафедри фінансів

Працює на викладацькій роботі понад 55 років, перший декан економічного факультету (1965-1989рр.), автор понад 90 наукових праць з різної економічної проблематики. Багато праць присвячені різним проблемам вищої школи та методиці викладання економічних дисциплін. Студентам спеціальності „Бухгалтерський облік і аналіз господарської діяльності”, а в подальшому спеціальності „Облік і аудит ” в різні роки навчання викладав курси „Політична економія ”, а тепер викладає курс „Історія економічних вчень ”.

І.М.Мешко цілеспрямовано підбирав спеціалістів для роботи на факультеті, організовував нові кафедри, дбав про створення матеріально-технічної бази, а головне - турбувався про підготовку викладацької зміни. У перші роки існування економічного факультету підготовку спеціалістів забезпечували 5 викладачів, з них лише 2 мали вчені ступені і звання.

Серед них були: доцент Іван Михайлович Мешко, доцент Василь Михайлович Беца,

ст. викладачі: Інна Миколаївна Попик, Володимир Кирилович Гаркавенко, Іван Юрійович Чейпеш, який до цього працював головним бухгалтером облспоживспілки. Він і був першим викладачем, який викладав теорію бухгалтерського обліку і бухгалтерський облік. Першим лаборантом заочного відділу була Ольга Михайлівна Росул, яка до цього працювала в бухгалтерії Ужгородського державного університету.

До 1972 року підготовка фахівців з бухгалтерського обліку здійснювалась тільки за заочною формою навчання. Поряд з заочною формою у 1973 році розпочалася підготовка економістів через вечірню форму навчання. Першим деканом вечірнього факультету був Григорій Семенович Чекрій, методистом – Тетяна Федорівна Задорожна. На зміну йому прийшов і працював до ліквідації факультету Анатолій Степанович Сабінін. Його правою рукою була спочатку Неля Емеріхівна Легеза (нині ст. викладач кафедри фінансів), а потім Ванда Людвігівна Кужель. Навколо цієї доброї, чуйної людини завжди гуртувалися студенти, які віддавали їй велику шану. Після ліквідації вечірнього факультету у 1995 році В.Л. Кужель продовжувала працювати методистом денного відділення до того рокового дня, коли передчасно і так несподівано обірвалося життя цієї доброї жінки, що залишила світлу пам'ять у серцях людей, які її знали.

Заочний факультет безперервно поповнювався викладачами, що працювали як на постійній основі, так і за сумісництвом. Так, на постійній основі викладали старші викладачі: Людмила Іванівна Стрижак, Ольга Михайлівна Росул, Юрій Степанович Сабов; доценти: Ілля Михайлович Горват, Ірма Володимирівна Кулімар, Петро Петрович Попович, Степан Васильович Фантич. Методистами деканату заочного факультету працювали: Марія Петрівна Ликович, Магдалина Михайлівна Балаж і Людмила Миколаївна Болдижар. Магдалина Михайлівна давно переїхала в Чехію, але за будь-якої нагоди приїжджала в Ужгород і завжди з ніжністю згадувала всіх, хто працював пліч-о- пліч з нею. На своє п’ятдесятиріччя спеціально приїхала в Ужгород, щоб відсвяткувати його разом із співробітниками економічного факультету, що стали для неї рідними. На зміну М.М. Балаж методистом заочного факультету прийшла працювати Агнеса Степанівна Сабо, яка запам’яталась усім як послідовний пропагандист здорового способу життя. Звідси і пішла на заслужений відпочинок. Надалі в деканаті тривалий час працювали - Наталія Короткова, Люба Мікловцик, Єва Вереш.

Без дуже відповідальної і чіткої роботи ст. методиста Л.М. Болдижар неможливо уявити роботу деканату заочного відділення економічного факультету, якому віддала всі свої трудові роки. Її знали всі і вона знала всіх, випромінювала дивовижне тепло почуттів і інтелігентність. Зараз на заслуженому відпочинку, не втрачає зв'язок з факультетом.

Пам’ять людська повинна бути вдячною і незабутньою, як усе, що вперше. Перша кафедра, яка називалась кафедрою економічних дисциплін, завідувачем якої тривалий час був к.е.н., доцент Петро Петрович Попович. Перший випуск заочного факультету економічного відділення дав нам і наших нинішніх наставників і викладачів. Серед них: декан Василь Петрович Мікловда, один з перших серед викладачів вузів обраний членом-кореспондентом Національної академії наук України, професор, д.е.н.; Йосип Якимович Даньків – к.е.н., професор, зав. кафедри обліку та аудиту; Йосип Йосипович Лечига – колишній завідувач кафедри фінансів, який передчасно відійшов у вічність.

І.М. Мешку вдалося створити дружній колектив, члени якого віддавали себе не тільки викладацькій і виховній роботі, а й активно включались у громадське життя суспільства. Хто не пам’ятає традиційних суботників або праці на сільгоспроботах, інших громадських заходів, що проводились в УжДУ?


na_budivnyctvi_bam_subotnyk_1974vykladachi_kafedry_obliku_20110001

На фото зліва: викладачі економічного факультету на закладенні каменя будівництва нового корпусу УжДУ, 1974 р. Зліва направо: В.Г. Гаркавенко, Ю.С. Сабов, М.П.Голик,

М.П. Ликович, А.С. Сабо, В.І. Лупич, І.М. Попик, Л.І. Стрижак, А.А. Колб, І.М .Мешко,

Й.Й. Лечига, Й.Я. Даньків.

На фото справа: викладачі економічного факультету на заготівлі сіна (1981 р.).
Практика і теорія повинні бути нерозривними. Це правило підготовки професіоналів з економічних спеціальностей визнано як непорушна істина. Тому, ретельно підходячи до підбору кадрів, Іван Михайлович залучав до викладання на факультеті спеціалістів-практиків на погодинній основі. Так, у різні часи на викладацькій ниві, працювали такі визнані у відповідних галузях фахівці, як Адальберт Адальбертович Колб – тодішній ревізор КРУ Закарпатського облфінуправління; Петро Тимофійович Складановський – тодішній начальник планово-економічного відділу Ужгородського заводу газової апаратури; Мар’ян Петрович Голик, тодішній начальник економічної служби ремонтно-будівельного управління зв’язку; Шандор Шандорович Лещо – головний бухгалтер тресту Закарпатнерудпром”; Олексій Володимирович Подоля – провідний спеціаліст управління сільського господарства; Ольга Вікторівна Кривошапко –начальник кредитного відділу Національного банку України. В 1969 році почала працювати за сумісництвом Галина Миколаївна Ножова, економіст відділу цін Закарпатського облвиконкому, та ін. Вони поєднували не тільки практичну роботу з педагогічною, а й з науковою, паралельно навчаючись в аспірантурі без відриву від виробництва в різних вузах країни. Після захисту дисертацій М.П.Голик, Ш.Ш.Лещо, О.В.Подоля, Ю.В.Манівчук працювали на економічному факультеті університету на постійній основі.

Для підготовки економістів усіх спеціальностей був виділений новий корпус по вул. Жовтневій, де був розташований не тільки заочний, а й вечірній факультет. Викладацький склад на той час забезпечував навчальний процес на обидвох факультетах.

persi_vykladaci_ef_1971

Викладацький та учбово-допоміжний склад економічного факультету 1978 р.

Зверху: методисти: Є.І. Вегеш, Н.О.Короткова, Л.М. Мікловцик; ст.викладачі:

Т.Г. Образцова, В.П. Мікловда, О.В. Подоля, доцент І.М.Горват, ст.викладач Й.Й. Лечига

Внизу: доценти: Ю.В. Манівчук, Ш.Ш.Лещо; ст.викладач Н.М.Токар, ст. лаборант Л.М. Болдижар, лаборант В.О. Губарь, ст.викладач І.М. Попик, методист А.С.Сабо, ст. викладач Й.Я.Даньків, заст. декана, доцент В.М.Беца, декан заочного факультету, доцент І.М Мешко, викладач Ф.А. Булина.
У зв’язку із впровадженням в навчальний процес курсу Машинна обробка економічної інформації І.М.Мешко запросив перейти на викладацьку роботу на постійній основі Ножову Г.М., яка на той час завідувала відділом обчислювального центру ВПТО Закарпатліс.

Разом зі своїми талановитими випускниками та ветеранами – докторами наук, професорами М.М.Бойко, Ю.В. Манівчуком, В.П. Мікловдою, кандидатами наук, доцентами П.П. Поповичем, В.М. Бецою, М.П. Голиком, Ю.С. Сабовим, Ш.Ш. Лещо, Й.Я. Даньківом, Й.Й. Лечигою І.М.Мешко керував подальшим становленням і розвитком факультету. На перешкоді були: відсутність матеріально-технічної бази, кадрів, відомчі бар’єри тощо. Але глибока переконаність групи ентузіастів на чолі з проф. І.М.Мешко у необхідності підготовки економістів саме в Ужгородському університеті дала результати: набір студентів 1965 р. закінчував економічну освіту в стінах рідного ВУЗу.

Першим головою державної екзаменаційної комісії спеціальності Бухгалтерський облік і аналіз господарської діяльності був Яремчишин Богдан Михайлович, д.е.н., професор Львівського державного університету ім. І.Франка.
Перший випуск економістів (заочна форма навчання) Ужгородського державного університету, червень 1970 р.1_y_vypusk_ekonomistiv_1970

Викладачі і ректорат УжДУ (перший ряд зліва направо): ст. викладачі: Ф.Ю. Закревський, В.К. Гаркавенко; доценти:І.В. Кулімар, Т.М Сопко (декан загальнонаукового факультету у м. Виноградові); голова державної комісії, професор Б.М..Яремчишин, декан економічного факультету, доцент І.М. Мешко, ректор УжДУ, професор Д.В.Чепур, проректор УжДУ, доцент І.М. Чаварга, секретар партбюро М.М. Болдижар, зав. кафедри економіки, планування та обліку, доцент П.П. Попович ст. викладачі: О.М. Росул, С.П. Товтин, Е.Г. Едельман.

Другий ряд: ст. викладачі: Ю.С. Сабов, М.І. Волощук, Ш.Ш. Лещо, В.В .Головатий; методист факультету М.П. Ликович, ст. викладачі:П.Т. Складановський, О.В. Кривошапко; заст. декана заочного факультету доцент В.М. Беца, ст. викладачі: А.А. Колб, А.І. Балог, М.І. Орос,

О.О Кікенеші, І.Ю. Чейпеш, К.С. Яценко, С.С. Варга


Першим результатом плідної роботи декана Мешка І.М. із своїми однодумцями у вересні 1981 року було розділення кафедри економіки, планування та обліку на кафедру економіки і кафедру бухгалтерського обліку і аналізу господарської діяльності. В подальшому виділилась кафедра фінансів і кредиту, і остаточно на сьогодні сформовані п’ять кафедр: економіки, менеджменту та маркетингу, фінансів і кредиту, банківської справи, обліку і аудиту, економічної теорії, на яких працює 115 викладачів, в тому числі 11 докторів наук, професорів, 49 кандидатів наук, доцентів, один член-кореспондент Національної академії наук України, один член-кореспондент Національної академії аграрних наук України, два заслужені працівники освіти України, три заслужені економісти України, чотири заслужені професори Ужгородського національного університету, один почесний громадянин міста Ужгорода. Всі вони докладають зусиль в наданні знань з різних наукових і прикладних дисциплін студентам спеціальності Облік і аудит ”, і за це їм всім низький уклін.

З першого вересня 1981 року кафедра обліку і аудиту починає працювати як самостійний підрозділ економічного факультету. Кафедра спроможна випускати спеціалістів з обліку і аудиту практично з моменту створення, оскільки отримала студентські групи одразу з першого по п’ятий курси. Однак викладачів кафедри очікував величезний обсяг роботи, пов’язаної з кадровим, методичним забезпеченням навчального процесу, організацією виробничих і переддипломних практик, дипломним проектуванням, набуттям досвіду кураторської роботи з групами. Кафедра успішно справилася з поставленими завданнями. Першим завідувачем кафедри обліку і аудиту був обраний к.е.н., доцент Мар’ян Петрович Голик.holyk_maryan_petrovych


МАРЯН ПЕТРОВИЧ ГОЛИК,

перший завідувач кафедри обліку та аудиту (1986 -1994 рр.), к.е.н., доцент

Народився 4 листопада 1937 року в селі Трибухівці Бучацького району Тернопільської області в сім’ї селянина. Після закінчення середньої школи вступив до Львівського фінансово-кредитного технікуму. В 1961 р. закінчив Київський інститут народного господарства (КІНГ) зі спеціальності Фінанси і кредит. Після закінчення працював на посадах, пов’язаних з обліком, пройшовши шлях від рядового обліковця до головного бухгалтера. В Закарпаття Мар’ян Петрович приїхав у 1964 році, і очолив виробничо-плановий відділ будівельно-монтажного управління зв’язку.

Паралельно без відриву від виробництва вчився в заочній аспірантурі і з 1972 року почав свою педагогічну діяльність на економічному факультеті УжДУ. Після успішного захисту кандидатської дисертації в 1975 році остаточно змінив виробничу діяльність на педагогічну, і з 1975 року – в штаті кафедри економічних дисциплін економічного факультету УжДУ. Був активним ініціатором створення кафедри бухгалтерського обліку і аналізу господарської діяльності, став її першим завідувачем.

Штат кафедри формувався на день її створення з викладачів, які працювали на кафедрі економіки, планування та обліку: Й.Я.Даньків, Г.М. Ножова, Є.В.Закржевський, Ю.С. Сабов, Ш.Ш.Лещо, І.В. Кулімар, і нового поповнення, серед них к.е.н. Н.Ю. Кубіній, яка після закінчення аспірантури в м. Москва переїхала до Ужгорода, та випускники вечірнього факультету (спец. Облік і аудит ) Т.О.Ткаченко, Н.В.Новаторова, Н.І. Ценклер.М.П.Голик проводить чергове засідання кафедри з питань плану роботи та її завдань на поточний навчальний рік. Зліва: доцент Ю.С. Сабов, ст. викладачі:persi_vykladachi_kafedry_buchobliku-1981

Й.Я Даньків, Г.М.Ножова, інженер В.І.Лупич;

справа: ст. лаборант І.І Добовці, інженер Б.М. Петриняк, доцент Ш.Ш Лещо.
Перу М.П. Голика належать десятки наукових праць та навчально-методичних посібників, підручники і монографії. Через товариство Знання під його безпосереднім керівництвом розпочинається цикл публікацій з метою поширення економічних знань в Україні. Так, у 1978 році виходить перша книжка у співавторстві з В.І.Самборським та І.Д.Фаріоном: Экономический анализ в осуществлении функций управления(К.: Знание УССР, 1978). У 1980 році вийшла перша вагома наукова публікація у співавторстві з

Р.Ц. Білецьким (на той час головний бухгалтер Закарпатського виробничого об’єднання Закарпатліс, який тісно співпрацював із кафедрою, надаючи допомогу студентам у надбанні практичних навичок, а аспірантам - допомогу у впровадженні наукових досліджень. Майже кожна підготовлена кандидатська дисертація викладачів кафедри була пов’язана з лісовою і деревообробною промисловістю), Є.В.Закржевським Анализ эффективности внедрения достижений науки и техники на предприятии.:Знание УРСР, 1980 р.). У 1982 р. чергова публікація одноосібна – Новые экономические показатели и оценка хозяйственного расчета на предприятии(К.:Знание УССР, 1982). У 1986 році виходять його Методичні вказівки з комплексного аналізу господарської діяльності промислового підприємства (у співавторстві – К.: 1986, 13 др. арк.) та тексти лекцій: Методи економічного аналізу (у співавторстві.-Ужгород:УжНУ,1991 р.-67 с.). Спільно з відомим вченим проф. А.Н. Кузьмінським видає підручник "Економічний аналіз роботи промислових підприємств в умовах АСУ" (К., 1987, 15 др. арк.) і одноосібну монографію: Анализ влияния научно-технического прогресса на эффективность промышленного производства (М.:Финансы и статистика, 1987.-158 с.).

З його ініціативи почалось впровадження обчислювальних машин у навчальний процес. За його клопотанням університетом були закуплені популярні на той час засоби механізації і автоматизації облікових робіт.

Ст.викладач Г.М. Ножова на лекції з курсу "Машинна обробка економічної інформації" зі студентами заочної форми навчання, 1982 р. nozhova_galyna_zal_kompyuteriv_1972

Велику допомогу в освоєнні обчислювальної техніки надавав студентам і викладачам кафедри інженер Петриняк Богдан Мирославович, якому Мар’ян Петрович запропонував посаду інженера на кафедрі. Петриняк Б.М. мав досвід практичної роботи з використання обчислювальних машин в обліковому процесі, працюючи в Закарпатському обласному управлінні держкомстатистики. Його досвід допоміг Мар’яну Петровичу в реалізації його задуму впровадження в учбовий процес обчислювальної техніки на практичних заняттях не тільки для студентів усіх спеціальностей, а й навчати премудростям ЕОМ викладачів кафедри. М.П.Голик багато зусиль докладав до формування молодих учених. При ньому навчались в аспірантурі Й.Я. Даньків, Г.М. Ножова без відриву від виробництва, Є.В.Закржевський - з відривом від виробництва.lesctho sandor_petrynyak_bogdan_eom


Інженер Б.М.Петриняк навчає доцента Ш.Ш.Лещо «премудростям» роботи на ЕОМ

М.П.Голик продовжував формувати колектив кафедри, запросивши випускників вечірньої форми навчання Н.І.Ценклер і Т.О.Ткаченко та заочної – Н.О.Новаторову, надавав їм повсякденну допомогу в навчальній і науковій роботі. При ньому вступила в заочну аспірантуру з метою здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук ст. викладач Н.І.Ценклер.

Мар’ян Петрович плідно працював над написанням докторської дисертації, але передчасна смерть не дозволила йому завершити роботу. На 57-му році життя (7 березня 1994 р.) перестало битися серце першого завідувача кафедри обліку і аудиту, яка одержала сучасну назву ще при ньому.

Сформована М.П.Голиком кафедра на початок 1994 року була наступною: Мар’ян Петрович Голик– завідувач, доценти: Юрій Степанович Сабов, Йосип Якимович Даньків, Шандор Шандорович Лещо, Галина Миколаївна Ножова, Наталія Юріївна Кубіній, Ірма Володимирівна Кулімар, Наталія Іванівна Ценклер, Тетяна Олександрівна Ткаченко, Ніна Олександрівна Новаторова. Після захисту кандидатської дисертації у 1985 році, повернувся на кафедру Євген Веніамінович Закржевський і вже на посаді доцента працював до 2000 року. На викладацькій ниві він продовжував працювати у Тернопільській академії народного господарства.За період з 1981 по 1995 роки викладачами кафедри захищено чотири кандидатські дисертації. Науковий ступень кандидата наук отримали: Є.В. Закржевський,

Й.Я. Даньків, Г.М. Ножова, Н.І. Ценклер. Протягом цього періоду вони отримали і звання доцентів. Кафедра щорічно працювала над виконанням кафедральних науково-дослідних тем. Результати наукових досліджень упроваджено в практичній діяльності і навчальний процес.

У 1989 році було відкрито і денне відділення, яке розпочало підготовку студентів за спеціальністю "Облік і аудит", а в наступні роки була відкрита підготовка за спеціальностями - "Економіка підприємства" та "Фінанси і кредит".

З відкриттям денної форми навчання колектив кафедри особливу увагу почав приділяти виховній роботі серед студентів. Для кожної академічної групи кафедри закріплюється на весь період навчання в університеті академнаставник з числа викладачів.

Першим академнаставником першого випуску 1994 року спеціальності "Облік і аудит" була доцент Н.Ю. Кубіній, яка багато зусиль і часу вклала у своїх випускників, турбувалась про організацію для них позааудиторного дозвілля. Для багатьох наступних академнаставників були закладені відповідні принципи виховної роботи.

КУБІНІЙ НАТАЛІЯ ЮРІЇВНА, dscn0554

к.е.н., доцент, професор кафедри економіки,

менеджменту та маркетингу ДВНЗ «УжНУ»
Народилася 1 грудня 1957 р. в м. Таганрог, Росія. У 1984 році у Москві захистила кандидатську дисертацію на тему "Шляхи покращення використання робочої сили в умовах агропромислової інтеграції". Після закінчення у 1984 році стаціонарної аспірантури до 1995 року працювала доцентом кафедри обліку і аудиту.

Тепер Н.Ю. Кубіній працює на посаді професора кафедри економіки, менеджменту і маркетингу і на громадських засадах є директором Бізнес-центру економічного факультету. Керівник спільної програми з Назаретським коледжем, м. Ротчестер (Нью-Йорк, США). Учасник програми «Громадські зв’язки», за вклад у реалізацію якої отримала звання Почесного громадянина м. Туссон (США). Виступала з лекціями в університетах США, Великобританії, Росії та Чехії. Виконувала функції співкоординатора програм співробітництва з Лютонським університетом (Великобританія). Під її науковим керівництвом вихована плеяда молодих вчених. Автор понад 30 публікацій, з них три монографії у співавторстві і білінгвальний навчальний посібник "Підприємство та управління малим бізнесом".Кафедра бухгалтерського обліку і аналізу господарської діяльності була заснована як випускаюча для спеціальності "Бухгалтерський облік і аналіз господарської діяльності". Але у зв’язку з упорядкуванням переліку економічних спеціальностей Кабінетом Міністрів України була затверджена відповідна постанова, і ця спеціальність перейменована на спеціальність "Облік і аудит". У листопаді 1994 року у зв’язку з цим кафедру було перейменовано на кафедру обліку і аудиту, яка стала випускаючою кафедрою зі спеціальності "Облік і аудит".

Почалася епоха не тільки бухгалтерського обліку, а й аудиту, який став інтенсивно розвиватись в Україні з 1991 року, що знайшло відображення й у самій назві кафедри.

Після передчасної смерті в березні 1994 року завідувача кафедри доцента М.П.Голика завідувачем кафедри обраний к.е.н., доцент Йосип Якимович Даньків, який очолює її дотепер. За роки свого завідування став професором кафедри, почесним професором Ужгородського національного університету, відмінником освіти України, у 2001 році виборов звання "містер Баланс-2001". Під його керівництвом кафедра зуміла за найкоротші строки перебудувати навчальний процес, перейшовши на нові методологічні та методичні основи, засвоїти нові курси. Й.Я.Даньківу вдалося не тільки зберегти спадкоємність кафедри, а й розвинути і запровадити нові підходи до організації науково-методичної діяльності, набути нових традицій.

Головною метою діяльності кафедри обліку і аудиту є організація навчальної, навчально-методичної, наукової та виховної роботи з метою забезпечення прав громадянина на отримання вищої освіти за спеціальністю "Облік і аудит" на рівні міжнародних стандартів у відповідності до потреб держави в обліковцях, аналітиках та аудиторах. Реалізація вищезазначеної мети здійснюється шляхом розв’язання таких завдань:

  • підготовка кваліфікованих спеціалістів відповідно до потреби у них підприємств та організацій регіону;

  • формування у фахівців навичок і вміння виконувати роботу в різних ланках бухгалтерського обліку, контролю та аудиту;

  • проведення досліджень з обліку і аудиту, стратегічного та фінансового аналізу і прогнозування регіональних та соціально-економічних процесів та програм;

  • впровадження у навчальний процес нових форм і методів навчання;

  • створення умов для набуття студентами знань та підготовки їх до практичної професійної діяльності.

Кафедра розробила свій логотип і гімн.

Логотип розроблений викладачем кафедри Олександром Золтановичем Піцуром і схвалений на засіданні кафедри.


Логотип кафедри обліку і аудиту ДВНЗ "УжНУ".


В основу логотипу покладений міжнародний герб людей бухгалтерської професії. Він складається з трьох фігур: сонця – бухгалтерський облік освічує господарську діяльність, терезів – баланс, кривої Бернуллі, яка підкреслює, що облік, раз виникнувши, буде існувати вічно, і девізу: облік, аналіз і аудит – мова бізнесу.

Є на кафедрі і гімн - колективна творчість, в основу якого покладений текст пісні, що її співає наша знаменита співачка Софія Ротару.


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал