Аналіз ресурсів міжнародної технічної допомоги, придатних для українських бенефіціарів ВступСкачати 402.83 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації13.02.2017
Розмір402.83 Kb.
  1   2

swe3fcmyk_engttf-logo_2011_final-1gray


Аналіз ресурсів міжнародної технічної допомоги, придатних для українських бенефіціарів
Вступ

Міжнародне фінансове і технічне співробітництво з державами та міжнародними організаціями є джерелом та інструментом економічного розвитку України. Відповідно до зобов’язань держави-партнера, визначених у Паризькій декларації щодо підвищення ефективності зовнішньої допомоги від 2 березня 2005 р., до якої Україна приєдналася 19 квітня 2007 р., проводиться робота з донорами міжнародної технічної допомоги (МТД) з метою надання МТД для України, яка є надійним та стабільним джерелом довгострокового фінансування пріоритетних проектів розвитку, впровадження структурних реформ, створення можливостей доступу до кращої міжнародної практики, стандартів та професійної експертизи проектів.

Основні організаційно-правові засади МТД на сьогодні регулюються 21 рамковим міжнародним договором України та міжнародними договорами щодо впровадження програм співробітництва в різних сферах. Цілі та завдання допомоги узгоджуються як на міжурядовому, так і на міжвідомчому рівні.


Слід зазначити, що у країнах «нової Європи» МТД відіграє значну роль у прибутковій частині бюджету. Так, у 2013 році в Естонії надходження від проектів МТД до місцевих бюджетів склали 28% прибуткової частини, у Польщі велична надходжень становила 19,5% від прибуткової частини національного бюджету (порівняно, у 2010 р. ця сума становила 38,5 %).Аналіз наявності ресурсів ЄС, придатних для українських бенефіціарів в період 1991-2004

(за матеріалами дослідження «Аналіз наявності ресурсів ЄС, придатних для українських бенефіціарів у фінансовій перспективі 2007-2013», наведеного в додатку 1).

На початку 1990-х рр. співпраця між Україною та ЄС розвивалася в двох напрямках, концентруючись із одного боку на базованій на торгівлі Угоді про партнерство та співробітництво, а з іншого боку – на технічній та фінансовій підтримці в рамках програми Технічної Допомоги Співдружності Незалежних ДержавTechnical Assistance Commonwealth Independent States (TACIS).

У 1996 р. був затверджений План дій для України. Він, головним чином, стосувався наступних питань: покращення політичного діалогу, залучення України до схеми європейської безпеки, підтримка методів демократії та громадянського суспільства, сприяння економічним та енергетичним реформам, регіональна співпраця.

На стосунки між ЄС та Україною впливала Спільна стратегія щодо України, прийнята в 1999 р. Радою Європи. Серед іншого, вона визначає те, що “ЄС визнає європейські наміри України та вітає український проєвропейський вибір” .

Через фінансову підтримку ЄС зробив внесок до поточних реформ в Україні, що може бути продемонстровано через програму TACIS. Починаючи з 1991 р., ЄС надав Україні 2 мільярди доларів, включаючи кошти та позики TACIS. Окрім того, гуманітарна допомога надавалася в рамках програми ECHO та Європейської Ініціативи в Галузі Демократії та Прав Людини (EIDHR).


Європейська Політика Сусідства Перспектива зростання ЄС призвела до необхідності переробки політики ЄС щодо нових сусідів, серед яких Україна. У зв’язку з цим, у березні 2003 р. в Заяві про ширшу Європу, Європейська Комісія представила ідею Європейської політики сусідства – ENP. ENP була запроваджена в два етапи. Перший – на фінансовий період 2004-2006 рр.– через використання вже наявних фінансових інструментів (включаючи TACIS) через запровадження Програми добросусідства, та другий – запровадження цілком нових фінансових інструментів після 2006 р.

Ідея нового інструменту, що називається Європейський Інструмент Сусідства та Партнерства ENPI була розроблена в 2003-2006 рр., викладена в Описі Стратегії 2004 та затверджена в жовтні 2006 р. в Положенні Європейського Парламенту та Ради Європи, щодо запровадження ENPI. В рамках цього фінансового інструменту приблизно 11 мільярдів євро було виділено на бюджетний період 2007-2013 рр. Ці кошти були доступні в рамках: національних, міжрегіональних та регіональних програм; програм транскордонної співпраці та Фонду інвестування в розвиток урядування та добросусідства.

Починаючи з 1 січня 2007 р., інструменти допомоги ЄС (включаючи TACIS) були замінені єдиним інструментом - Європейським Інструментом Добросусідства та Партнерства (ENPI).
Аналіз наявності ресурсів ЄС, придатних для українських бенефіціарів за період 2007-2013

(за матеріалами дослідження «Аналіз наявності ресурсів ЄС, придатних для українських бенефіціарів у фінансовій перспективі 2007-2013», наведеного в додатку 1).Перелік програм

 1. Європейська територіальна співпраця 2007-2013 (CENTRAL)

Загальна мета та цілі

 • Зміцнення територіальної єдності, сприяння внутрішній інтеграції та покращення конкурентоздатності of Центральної Європи

 • Покращення конкурентоздатності Центральної Європи через зміцнення структур інновацій та доступності.

 • Покращення територіального розвитку в збалансованим та сталим шляхом через підвищення якості довкілля та розвиток привабливих міст і регіонів.

Бюджет

ERDF 246 млн. євро

ENPI


Веб-сайт

www.central2013.eu/index.php
 1. Програма Транснаціонального Співробітництва в Південно-Східній Європі (SEE)

Загальна мета та цілі

Сприяння процесу територіальної, економічної та соціальної інтеграції в Південно-Східній Європі та внесок до стабільності і конкурентоздатності регіону через розвиток транснаціонального партнерства та спільні заходи в питаннях стратегічної важливості

Специфічні завдання

1. Програма повинна сприяти інноваціям, підприємництву, давати знання з економіки та інформаційного суспільства через конкретну співробітницьку діяльність та видимі результати.

2. Програма повинна підвищити привабливість регіонів та міст, беручи до уваги сталий розвиток, фізичну й інформаційну доступність та якість довкілля через інтегровані підходи та конкретні заходи співпраці та видимі результати.

3. Програма повинна сприяти інтеграції через підтримку збалансованих можливостей для територіальної співпраці на всіх рівнях.


Бюджет

ERDF – 194,3 млн. євро

Індикативний бюджет для країн IPA – 3,3 млн. євро

ENPI


Веб-сайт

www.southeast-europe.net/en/ 1. Програма ENPI CBC Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2007 – 2013

Загальна мета та цілі

Завдання програми:

 • Інтенсифікація та поглиблення екологічної, соціальної та економічної стабільної співпраці між Закарпатською, Івано-Франківською та Чернівецькою областями України і придатними прилеглими регіонами Угорщини, Румунії та Словаччини.

 • Передача знань та досвіду з підтримки спільних розробок у сфері бізнесу і підвищення туристичної привабливості регіону

 • Покращення якості повітря, води, ґрунтів та лісових ресурсів та зменшення ризиків шкоди довкіллю

 • Підвищення ефективності українського прикордонного менеджменту

 • Збільшення ефективності державної служби та підвищення взаємного розуміння між різноманітними групами суспільства

Бюджет

68, 638 млн. євро

Веб-сайт

http://www.huskroua-cbc.net/ua/
 1. Програма ENPI CBC ПольщаБілорусіяУкраїна 2007-2013

Загальна мета та цілі

Пріоритети програми:

Пріоритет 1. Підвищення конкурентоздатності прикордонних територій

Захід 1.1. Покращення умов для підприємництва

Захід 1.2. Розвиток туризму

Захід 1.3 Покращення доступу до регіону

Пріоритет 2. Покращення якості життя

Захід 2.1. Захист довкілля на прикордонних територіях

Захід 2.2. Ефективні та безпечні кордони

Пріоритет 3. Інституційна співпраця та підтримка ініціатив місцевих громад

Захід 3.1. Покращення можливостей транскордонного співробітництва на регіональному та місцевому рівніБюджет

186.2 млн. євро

Веб-сайт

http://www.pl-by-ua.eu/ua
 1. Програма ENPI CBC Румунія-Україна-Республіка Молдова 2007-2013

Загальна мета та цілі

Покращення економічного, соціального та екологічного стану в програмному регіоні в контексті безпечних кордонів через збільшення кількості контактів серед партнерів по обидва боки кордону.

1. Покращення економічних показників в прикордонних областях через диверсифікацію та модернізацію прикордонної економіки сталим способом.

2. Розробка довготривалих рішень екологічних проблем, з якими стикаються прикордонні території, зокрема тими, що пов’язані з системами управління водою та каналізацією, а також надзвичайними екологічними ситуаціями, там де скоординований підхід є важливим.

3. Підтримка більшої взаємодії між людьми та громадами, які живуть у прикордонних регіонах

4. Досягнення ефективності впровадження Програми через покращену підготовчу, моніторингову, адміністративну та технічну підтримку, а також забезпечення якомога ширшої участі громадськості.


Бюджет

138,1 млн. євро

Веб-сайт

http://www.ro-ua-md.net/uk/
 1. Спільна операційна програма Басейну Чорного моря 2007-2013 (BSB)

Загальна мета та цілі

Загальна мета – досягнення міцнішого регіонального партнерства та співробітництва

Специфічними цілями є: • Підтримка економічного та соціального розвитку в прикордонних зонах

 • Спільна робота над вирішенням спільних проблем

 • Підтримка локальної співпраці між народами

Бюджет

ENPI 17,3 млн. євро (для всіх країн, окрім Туреччини)

IPA приблизно 1 млн. євро (для Туреччини)Веб-сайт

www.blacksea-cbc.net
 1. Програма TWINNING

Загальна мета та цілі

Побудова інституційного потенціалу для гармонізації аналізу і консультацій щодо української урядової політики, а також національного законодавства з законодавством, право захистом та процесами прийняття рішень у ЄС.

Покращення/модернізація інституцій в Україні через реорганізацію тренінгів та розробку законопроектів та процедур до ЄСБюджет

Немає даних; щорічне виділення

Веб-сайт

http://ec.europa.eu/enlargement/tenders/twinning/index_en.htm
 1. Програма TAIEX

Загальна мета та цілі

Обмін інформацією з метою інституційної розбудови необхідної для наближення національного законодавства до acquis communautaire (правового доробку спільноти)

Бюджет

Немає даних; щорічне виділення

Веб-сайт

www.center.gov.ua

http://ec.europa.eu/enlargement/taiex/index_en.htm


 1. Програма «Довкілля та сталий розвиток природних ресурсів, у тому числі енергетики 2007 -2013» (ENRTP)

Загальна мета та цілі

Розвиток країн задля досягнення Millennium Goals (Цілей Тисячоліття) шляхом надання засобів і прикладів доброї практики та інноваційних підходів

Підтримка управління природними ресурсами, в тому числі енергетикою, через всі види зовнішньої допомоги ЄК

Сприяння узгодженості з політикою ЄС або країн-партнерів щодо впливу на глобальне довкілля та глобальну безпеку постачання енергоносіїв

Підтримка міжнародного екологічного управління та екологічної і енергетичної політики ЄС за його межами

Підтримка сталих енергетичних альтернатив у партнерських країнах та регіонах


Бюджет

Глобальний бюджет 804 млн. євро

63 млн. євро на 2007-2013 рр., (30.7 млн. євро на 2007-2010 рр.)Веб-сайт

http://ec.europa.eu/europeaid/funding/funding-instruments-programming/funding-instruments/geographic-instruments/environment-and_en
 1. Програма «Європейський інструмент демократії та прав людини 2007-2013» (EIDHR)

Загальна мета та цілі

П’ять основних цілей були визначені на період 2007-2010 рр. (можливі різні схеми впровадження для кожної цілі відповідно до AAP- Щорічних Програм Діяльності):

 • Збільшення поваги до прав людини та фундаментальних свобод у країнах та регіонах, де вони найбільше піддаються ризику;

 • Посилення ролі громадянського суспільства у підтримці прав людини і демократичних реформ, у підтримці примирення групових інтересів і у зміцненні політичної участі та представництва;

 • Підтримка акцій з питань прав людини і демократії в регіонах, які охоплюють керівні принципи ЄС, включаючи: діалоги з прав людини, правозахисників, смертну кару, тортури, дітей та збройні конфлікти;

 • Підтримка та зміцнення міжнародних та регіональних мереж захисту прав людини, правосуддя, верховенства права та підтримки демократії;

 • Зміцнення довіри до та підвищення надійності та прозорості демократичного виборчого процесу, зокрема через місії спостерігачів ЄС на виборах.

Для AAP 2008 (куди входить Україна)

Загальна мета: Підтримка громадянського суспільства в третіх країнах в ділянці прав людини та трудових прав (політичних, громадянських, економічних, соціальних та культурних), політичного плюралізму та демократичної політичної участі та представництва.

Детальний опис робиться після консультацій з країною-партнером


Бюджет

Щорічне асигнування для всіх країн – описано в AAP (Щорічна програма діяльності)

Acc. AAP 2008 • для глобального CfP – 49 млн. євро

 • для Схем підтримки залежно від країни – 45,9 млн. євро

 • операційний грант для підтримки EIUC – 1,9 млн. євро

 • проекти із спільним управлінням з міжнародними організаціями – 6,58 млн. євро

 • акції, пов’язані зі спостереженнями за виборами – 20,6 млн. євро

AAP 2008 – надано для України за Схемою підтримки залежно від країни 2008 – 600.000 євро

Веб-сайт

http://eeas.europa.eu/delegations/ukraine/index_en.htm
 1. Програма «Молодь у дії 2007-2013»

Загальна мета та цілі

Загальні цілі:

 • Підтримка активного громадянства молоді загалом та їхнього європейського громадянства зокрема;

 • Розвиток солідарності та підтримка толерантності серед молоді, зокрема з метою зміцнення соціальної єдності в Європейському Союзі;

 • Сприяння загальному порозумінню між молоддю в різних країнах;

 • Сприяння розвитку якості системи підтримки діяльності молоді та можливостей організацій громадянського суспільства в молодіжній сфері;

 • Сприяння європейському співробітництву в молодіжній сфері.

 • Цілі для співпраці зі Східною Європою та Кавказом:

 • Сприяння миру та стабільності на основі діалогу, толерантності та солідарності між молоддю;

 • Підтримка довгострокового та довірливого партнерства;

 • Обмін думками щодо молодіжної політики та досвіду роботи з молоддю між неурядовими організаціями та урядовими установами Європейської Комісії та країнами Східної Європи та Кавказу;

 • Розвиток волонтерського сектору та громадянського суспільства в країнах Східної Європи і Кавказу;

 • Надання молодим людям можливості краще розуміти поточну ситуацію і свою культуру.

Бюджет

885 млн. євро

Веб-сайт

http://eacea.ec.europa.eu/static/en/youth/programme/index_en.htm#obj
 1. Програма «Культура 2007-2013»

Загальна мета та цілі

Покращення культурного простору, що основується на спільній культурній спадщині через розвиток співробітництва з метою становлення європейського громадянства

Бюджет

400 млн. євро

Веб-сайт

http://ec.europa.eu/culture/tools/culture-programme_en.htm
 1. Рамкова програма конкурентоздатності та інновацій 2007-2013 (CIP)

Підпрограми

 • Програма підприємництва й інновацій (EIP)

 • Програма підтримки політики ІКТ (ICT-PSP)

 • Програма розумної енергетики Європи (IEE)

Загальна мета та цілі

Цілі

 • Підвищення конкурентоздатності підприємств, зокрема МСП

 • Підтримка всіх форм інновацій, включаючи еко-інновації

 • Прискорення розвитку сталого, конкурентоздатного, інноваційного та інклюзивного інформаційного суспільства

 • Підвищення енергоефективності і нових відновлюваних джерел енергії у всіх секторах, включаючи транспорт

Кількісні та якісні цілі будуть визначені кожною річною робочою програмою

Бюджет

3.621 млн. євро

Веб-сайт

http://ec.europa.eu/cip/index_en.htm
Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©divovo.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

войти | регистрация
    Головна сторінка


загрузить материал